„Görcs húzza a lábamat“. Milyen betegséget jelezhet??” KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK A Dôvera egészségbiztosító tanácsadó rovata – 4. rész

dovera

„Néha arra ébredek, hogy görcs húzza a lábamat. Görcsölni szokott a bordám alatt is, főleg amikor hirtelen lehajolok. Jelezhet betegséget a görcs?” (Adriana, 46 éves) 

Válaszol: Dr. Diana Baranová, általános orvos Görcsölni leggyakrabban a lábszárizmok szoktak, s ennek több oka is lehet. Kellemetlen, hirtelen és erős fájdalomról van szó, ami ugyan rövid ideg tart, de alaposan meggyötri az embert. Gyakran krónikus érbetegséget jelezhet. Gondoljunk erre, ha fájdalmat érzünk, ha nehéz és fáradt a lábunk, ha estére megdagad, ha látható visszértágulataink vannak. Kevésbé gyakori oka a görcsnek a pajzsmirigybetegség és a mellékpajzsmirigy-betegség, idegrendszeri zavar, cukorbetegség. Ronthat a helyzeten néhány gyógyszer, például vízhajtó, fogamzásgátló, sztatin. Görcsöt okozhat néhány ásványi anyag hiánya (magnézium, kalcium, B-vitaminok). Előfordulhat akkor is, ha az ember teljesen egészséges, például ha sportol, ha túlságosan megterheli az izomzatot vagy rendszeresen fut. További ok lehet a terhesség, amikor a szervezet több magnéziumot használ fel. Problémát okozhat a nem megfelelő cipő, a túl szoros nadrág és alsónemű, a keresztbe tett láb. 

dovera

„Első típusú cukorbetegségben szenvedek. Hogyan segíthet a családom a gyorsan felszívódó cukor beadásán kívül, ha leesik a cukorszintem?”

 Válaszol: Barbara Jókai, a DôveraPomáha diabetikom program munkatársa Ha gyakran leesik a cukorszintje, legjobb, ha van kéznél orvos által felírt glukagon injekció vagy orron át felszívható glukagon por. Ám a glukagon beadása után is fontos, hogy a cukorbeteg egyen, mert a szénhidrátot tartalmazó étel megakadályozza, hogy a cukorszint a vérben ismét lecsökkenjen. A glukagon természetes hormon, amely a hasnyálmirigyben termelődik. Fordítottan működik, mint az inzulin, és megemeli a vércukorszintet. A májban raktározott glikogénnek nevezett cukrot átalakítja glükózzá, amit a szervezet energia előállítására használ. A glükóz ezután a vérkeringésbe kerül, és megemeli a vércukorszintet. A terápiás kutyák már a szlovákiai betegeknek is segítenek csökkenteni a szorongást és a feszültséget 

jokai

Tájékoztat: Matej Štepiansky, a Dôvera egészségbiztosító szóvivője Szlovákiában a kutya hasznosítása a kezelésben egyáltalán nem természetes, pedig külföldön már elterjedt. A lelki zavarban szenvedő felnőtteknek és gyerekeknek speciálisan kiképzett kutyák segítenek oldani a szorongást és a feszültséget. Néhány szlovákiai kórházban – a pozsonyi Gyermekbetegségek Nemzeti Intézetében (NÚDCH), a Tőketerebesi Kórház és Rendelőintézet pszichiátriai intézetében és a Körmöcbányai Matulay Pszichiátriai Kórház gyermekosztályán – már alkalmazzák a kaniszterápiát, amit a Dôvera egészségbiztosító anyagilag támogat.

DOVERA

5 ÉRDEKESSÉG A MÉHEKRŐL, AMIT VALÓSZÍNŰLEG NEM SEJTETT

 

Egyáltalán nem a mézről van szó. A méhek szorgos munkájának ez csak a mellékterméke. Legfontosabb a beporzás – ha a méhek nem poroznák be a növényeket, nem lenne mit ennünk. Európában az élelmiszergyártás 76 százaléka függ a beporzástól.

Nem nehéz a méhészkedést megszeretni. A méhek világa lenyűgöző szervezet, amelyben specifikus szabályok és törvényszerűségek érvényesek. 

Az alábbiakról valószínűleg még nem hallott. 

 

A méhek színe 2024-ben zöld

 Míg a dolgozó méh körülbelül 30 napig él, s ezalatt az idő alatt szorgalmasan dolgozik, az anyaméh 3-4 évig él. Mi alapján választják ki őket a méhek? „Minden méh hasonló petéből keletkezik. Közülük néhányat kiválasztanak, sok méhpempővel etetik, amiben szó szerint fürödnek a lárvák” – magyarázza Viktor Wercholák, Dubová pri Modra-i méhész. A méhanya anyasejtben fejlődik ki. „Ilyen sejt a méhkolóniában több is lehet és az első anya, ami világra jön, elpusztítja a többit. Átveszi az új anya szerepét” – pontosít a méhész. Hogy a méhészeknek tökéletes áttekintésük legyen a kaptárban folyó életről, a méhanyákat színnel különböztetik meg. Ez arra is szolgál, hogy ismerjék a méhanya korát. Minden évben az öt szín közül egyet használnak. A méhanyákat, amelyek 2024-ben jönnek a világra, zölddel jelölik.

Miért kell a méhésznek tömjén?

 A méhész természetesen füstölőt használ, nem tömjént, ami védi őt a méhekkel való munka során: használatával blokkolja azokat a kémiai jeleket, amelyeket a méhek küldenek egymásnak. „Megakadályozza, hogy információt cseréljenek arról, hogy egy újabb állatfaj jelent meg a környezetükben, ami ellen védekezni kell” – magyarázza Viktor Wercholák méhész. A füst ráadásul erdőtűzre emlékezteti őket, ösztönösen igyekeznek minél több nektárt magukba szívni, hogy szükség esetén el tudják hagyni a kaptárt.

A méz az egyik leggyakrabban hamisított termék 

Leggyakrabban cukor vagy víz hozzáadásával hamisítják. Az olcsó cukorszirupnak köszönhetően könnyen növelhető a méz mennyisége. A mi földrajzi szélességünk mentén értékesített méz minőségét az Európai Unió hatóságai ellenőrzik. Tavaly például arról számoltak be, hogy minden második, az EUba importált mézet cukorszirupokkal „javítottak” fel. Elgondolkodtató, hogy bár a méztermelés az elmúlt években világszerte csökkent, a kitermelt méz menynyisége és ára jelentősen nem változott.

4. A méz több száz évig elál.  Rövid és intenzív élete során egy méh körülbelül 9 gramm mézet termel. „A méhet élete során szó szerint felemészti a munka. Az eredmény nagyjából egy teáskanálnyi méz” – teszi hozzá Viktor Wercholák. Kivételesen előfordul, hogy a régészeti ásatások során több ezer éves mézzel teli edényt találnak. A legrégebbi ilyen lelet a grúziai Tbilisziből származik, és állítólag 5500 éves. Meg merné kóstolni? 

A méhek és a Dôvera egészségbiztosító 

A méhek szeretik a változatosságot. Minél változatosabb virágokat találnak, annál jobban teljesítenek. A Dôvera egészségbiztosító ezért harmadik éve anyagilag is támogatja az Emberek a méheknek civil szervezetet, amely hegyi réteket létesít, megfelelő környezetet teremtve a beporzóknak. Az önkéntes méhészek már idén is létesítettek hegyi rétet Žiar nad Hronom közelében. Idén tavasszal pedig egész Szlovákiában kivirágoztak a hársfák, amelyeket a méhészek két évvel ezelőtt a Dôvera támogatásával ültettek ki Szlovákia-szerte. (pr-ki)

dovera
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?