A szakmai zsűri a legapróbb hibákra is részletes magyarázatot adott (A szervezői csapat felvételei)
Zsinórban harmadszor díjazták a magyar diákfilmeseket Kassán
Immár harmadik alkalommal kerítettek sort az ország második legnagyobb városában, Kassán a fiatal felvidéki magyar filmesek filmszemléjére, a Szlovákia Magyar Diákfilmfesztiválra. A feltörekvő fiatal filmeseket támogató fesztivál elsősorban a diákoknak biztosít teret arra, hogy alkotásaikat bemutassák a nagyérdeműnek, illetve hogy a szakmai zsűritől szemtől szembeni visszajelzést kapjanak.
A kassai Tabačka mozitermében megrendezett filmszemle egyik legfontosabb és legizgalmasabb része a diákok alkotásainak a vetítése volt. A beérkezett anyagok között voltak animációs filmek, videoklipek és úgynevezett kísérleti alkotások. Ahogy azt Ádám Szabolcs, a fesztivál egyik főszervezője az Új Szónak elmondta, az idei gálaest picit máshogy nézett ki az előző két évhez képest.
„Az elején levetítettük az összes benevezett filmet, hogy a jelenlevők tudják, milyen filmek érkeztek, illetve hogy a résztvevők lássák egymás filmjeit. Ezen felül a szervezői csapat része, a Zagx productions névre keresztelt kreatív csapat tagjai egy rövid, de annál tömörebb előadást tartott a filmezés technikáiról. Ez egy olyan bemutató volt, amelynek egyes részei olyan egyszerű megoldásokat mutatott be a résztvevőknek, melyeket a jövőben akár ők is kipróbálhatnak, alkalmazhatnak az alkotásaikban. Bemutatták például azt, hogy hogyan kell megvilágítani egy interjúalanyt, és ezzel egyidőben ki is próbálhatták magukat egy-egy ilyen beállításban” – közölte lapunkkal Ádám Szabolcs.
A szemle harmadik programpontja a háromtagú zsűri értékelése volt, ahol az összes filmet részletesen átbeszélték. A rendezvény természetesen most is az ünnepélyes eredményhirdetéssel zártuk, ahol átadták a díjakat, illetve még egyszer levetítették a győztes filmeket.
Két kategória, három csoport
A szakmai zsűri tagjai idén Rácz Noémi képzőművész, grafikus, Kovács Krisztián egyetemi hallgató és operatőr, valamint Bartók Csongor operatőr és kreatív filmes voltak. A fesztiválra az előző évekhez hasonlóan, idén is a 10-14 éves, valamint a 15-19 éves kategóriában lehetett nevezni rövidfilm, animációs film, illetve kísérleti és videóklip csoportokban. Mindemellett kiosztottak egy különdíjat a fiatalabbak csoportjában, és ugyancsak különdíjat kapott egy alkotó a vizuális megoldások alkalmazásáért. Ahogy azt lapunknak Bartók Csongor, a zsűri Szepsiből érkezett tagja elmondta, a diákfilmfesztivál egy tökéletesen működő hiánypótló rendezvény, amellyel a szervezők a hazai magyar ambíciózus filmesek legfiatalabb csoportjának biztosítanak teret.
Erre korábban nem igazán volt példa, és visszatekintve az én fiatalabb éveimre, úgy vélem, hogy a hiány akkoriban érezhető volt. Ahogy azt a fesztivál szervezői csapata is elmesélte, amikor alkotásaikkal a szlovák filmszemléken és egyéb fesztiválokon pályáztak, a filmek szlovákra fordított narrációja és hanganyaga nem adta át teljes mértékben azt a gondolatot, amire eredetileg magyarul voltak hivatottak. Ekkor fogalmazódott meg bennük, hogy milyen jó volna, ha a magyar alkotók magyar alkotásaival idehaza is lehetne pályázni, és hogy az alkotásokat egy magyarul beszélő zsűri díjazná. Szerintem ez egy teljesen helyén való gondolat, hiszen a filmkészítéshez szükséges eszközök egyre elérhetőbbek, és ez a Felvidék fiatal alkotói táborában is érezhető
– nyilatkozta Bartók Csongor operatőr.
Korábban kezdik
A szepsi szakember elmondása szerint összesen 14 alkotást érkezett be hozzájuk, a filmszemle során mindegyiket részletesen megvitatták. „A zsűrizés nem volt egyszerű. Nehéz volt elhatárolódnom attól, hogy ne úgy nézzek rájuk, mint a kollegáim vagy a hozzám hasonló szinten tevékenykedő filmesek alkotásaira, de ezt a szemüveget végül félretettem, hiszen olyan fiatal filmesek munkáiról volt szó, akik még a karrierjük legelején vannak. Ettől függetlenül le a kalappal előttük, mert fiatal koruk ellenére hihetetlenül jó minőségű animációkat és filmeket készítettek. Az úgynevezett “filmes gyerekbetegségek” szinte minden alkotónál azosonak voltak – például a helytelenül belállított fehér egyensúly vagy a remegő kép –, de ezek olyan dolgok, amiket könnyedén ki lehet javítani. A zsűritagokkal nagyon sok potenciált láttunk a résztvevőkben, és reméljük, hogy folytatni fogják azt, amit ilyen fiatalon elkezdtek, mert valóban jól csinálják. Én 21 évesen kezdtem el filmezni, és közel tíz év kellett hozzá, hogy eljussak egy olyan szintre, amivel már én is elégedett vagyok. Ilyen fiatalon óriási előnyben vannak, mert ha kitartanak a szakma és az álmaik mellett, akkor a határ a csillagos ég” – tette hozzá Bartók Csongor, aki a fesztiválra visszatekintve úgy érzi, kissé kritikusan állt az alkotók műveihez, de mindezt azért tette, hogy tanuljanak a hibáikból.
„Ha odafigyelnek ezekre az apró hibákra, a filmjeik csak jobbak lesznek. Azt azonban nagyon sajnálom – és ez szlovákiai magyar szinten már-már megszokott anomália –, hogy a legkeletebbi alkotás Rozsnyóról volt. Bízom benne, hogy a szervezőknek a jövőben sikerül megszólítani a keleti régió fiatal alkotóit is, szinte biztos vagyok benne, hogy az ország ezen részén is bőven akad belőlük” – zárta Bartók Csongor.
A 3. Szlovákiai Magyar Diákfilmfesztivál díjazottainak listája:
10-14 évesek kategória
Rövidfilm: Amade Film – Azok a régi szép idők
Animációs film: Rasztgyörgy Donát – Az időgép
Különdíj: Puskás Mátyás – Árnyékos úton
15-19 évesek kategória
Animációs film: Valocsay Veronika – Csodababa
Kísérlet és videóklip: MSZKIKN filmesei – Együtt a különbségekkel
Rövidfilm: Ádám Gábor, Csank Máté – Jelenben élő múlt
Techjnikai különdíj a vizuális megoldásokért: Allarám Flórián – Soha ne add fel!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.