<p>Új iskolabusszal érkeztek a zsigárdi magyar tannyelvű alapiskola tanévnyitójára a királyrévi gyerekek. A 25 személyes Toyota Caetano típusú buszt a németországi Kölnben vásárolta a helyi önkormányzat 1,8 millió koronáért (35 849 €), amihez 400 000 koronát (13 277 €) a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége által kiírt pályázaton nyertek.</p>
Zsigárdon üzembe helyezték az új iskolabuszt
„A többi pénzt a községi költségvetésből különítettük el, és szponzoroktól kaptuk, de a Csemadok helyi szervezete is támogatni kívánja a buszvásárlást, hiszen az nem kizárólag a tanulók iskolába szállítására szolgál majd, hanem például a Csemadok éneklőcsoportját is ezzel szállíthatják majd fellépésekre“ - tájékoztatott Baranyay Alajos. A polgármester mondta el azt is, hogy a járművet két hete hozta be az országba egy magánvállalkozó, aki szintén szponzorálta a vásárlást, elvégezte a kisebb javításokat, kicserélte a fékeket, hogy a használt, de jó állapotban levő buszt kifogástalan állapotban állíthassák a gyerekek szolgálatába.
Az 1-4 osztályos Királyrévi alapiskolából ötödikbe lépő tanulóknak két lehetőségük van: vagy a szomszédos nagyközség, Nádszeg, vagy a másik szomszéd falu, Zsigárd iskolájába mennek. „Örülünk, hogy bennünket választottatok, és mindent megteszünk, hogy ne csalódjatok“ - mondta az igazgatónő a királyrévi ötödikeseknek. Az ünnepélyes tanévnyitón az iskolabusszal érkezett „új“ diákokat virággal köszöntötték leendő zsigárdi osztálytársaik, ugyanúgy, mint az elsőbe lépő kisiskolásokat. A tanévnyitón természetesen az új oktatási törvényről is szó esett. Ez éppen az 1. és az 5. osztályt érinti. Az elsőben a törvény csökkentette a magyarórák számát, szerencsére 4 további órát megkötés nélkül oszthatnak be. Ezt arra használják, hogy a magyar és a szlovák nyelv oktatását erősítsék. A szlovákot főleg azért kell jól megtanulniuk a kicsiknek, mert az új törvény szerint már harmadikban el kell kezdeniük idegen nyelvet tanulni, és nem lenne jó, ha akkor még a szlovák is gondot okozna. Az ötödikben a szabadon felhasználható tanórákat a matematika, a természetrajz és a német nyelv erősítésére használják ki. (Gaál László)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.