Vitéz László otthonra lelt Dunaszerdahelyen

Pázmány Péter polgármester bábszínházat álmodott a dunaszerdahelyi gyerekeknek, és Csepi Zsuzsában olyan emberre lelt, akire nyugodtan rábízhatta az álmát, mert tudta róla, hogy addig nem nyugszik, amíg valóság nem lesz belőle.

Pedig Csepi Zsuzsa eleinte kissé idegenkedett a már hosszabb ideje működő, óvópedagógusokból verbuválódott bábcsoport vezetésétől. „Huszonkét éve bábozok, azt hiszem, ezen a vidéken én vagyok a legidősebb amatőr bábos, de mindig gyerekekkel játszottam, felnőtt csoportom soha nem volt. Aztán annyit unszoltak, hogy végül eljöttem, találkoztunk, láttam, milyen aranyosak, ügyesek, tehetségesek ezek a lányok, és kötélnek álltam. Tízen vagyunk, tizenegyen, ha a férjemet is számítom, aki fúr-farag, cipekedik, rengeteget segít” – mondja.

Az első év a kölcsönös ismerkedés jegyében zajlott, no meg a Bátor sün jegyében, mert ezzel a darabbal járták a Csallóközt, mindenütt nagy sikert aratva. „Komáromban, az előadás végeztével, egy pöttöm fiúcska látni akarta a bábokat. Megsimogatta a sünit, megállapította, hogy nem is szúrnak a tüskéi, aztán megkérdezte: „És a róka hol van?” Előhozták azt is, mire a kicsi nekiveselkedett, és behúzott neki egy hatalmasat. „Ez meg a tied!” – mondta, és mint aki jól végezte dolgát, elégedetten távozott” – mesélik nevetve a bábosok, akik azt állítják, hogy minden előadás és minden közönség más, egy azonban mindenütt közös: a felfokozott érdeklődés és a beleélés. Az ember azt hinné, hogy a mozi, tévé, videó, számítógép olyan konkurencia, amellyel szemben egy bábelőadás teljesen esélytelen. „Magam is valami ilyenre gondoltam – vallja be Csepi Zsuzsa –, amikor azt latolgattam, tűzzük-e műsorra a Vitéz Lászlót. Sokáig bugyuta dolognak tűnt, hogy folyton csak üti-veri az ördögöt a nagy palacsintasütővel. Fel kellett oda nőnöm, hogy rájöjjek, lehet vitézlászlózni. Aztán előadtuk, és a gyerekeknek irtózatosan tetszett: teljes szívükből drukkoltak Vitéz Lászlónak, izgatottan bekiabáltak, hogy figyelmeztessék az ördög mesterkedéseire, egyszóval nagyon vették a lapot. Már van egy újabb forgatókönyvünk, ez még terjedelmesebb, 40 percig tart, még több bolondság van benne, azt hiszem, nagyon fog tetszeni a gyerekeknek.”

Csepi Zsuzsa szavaiból úgy tűnik, az egész bábjátszó brancs egy nagy család: könnyen ismerkednek, könnyen barátkoznak, szívesen elárulják a szakmabelinek a trükkjeiket. Az utóbbihoz az kell, hogy hátulról nézhesse a kolléga a játékot. ĺgy volt ez Vitéz László „papájánál”, a bábművészet magyarországi nagymesterénél, Kemény Henriknél is, aki segítőtárs nélkül, egyedül dolgozik a bábjaival. A nyolcvanhoz közel ez óriási teljesítmény: reggelente még ma is 150 fekvőtámaszt végez, hogy bírja a sok emelgetést.

Csepi Zsuzsának rengeteg bábos ismerőse van külföldön is, „fertőzött jó embereknek” nevezi a bábozás megszállottjait. Őt magát és csapatát is így lehet nevezni. Az Aranykert Bábszínház, mert ez a neve az együttesnek, csupa fanatikusból áll. Ezek a fiatal óvópedagógusok felelős és fárasztó munkájuk mellett – csaknem valamennyi vezető beosztásban dolgozik – képesek éjjel bábot varrni, díszleteket készíteni. Mert mindent maguk csinálnak. És milyen ötletesen! Nem csoda, hogy a gyerekek az előadás után nem a kijárat felé tartanak, hanem egy emberként tódulnak a paraván mögé, hogy közelről is megcsodálhassák a bábokat.

„Volt olyan darabunk, amelyet a nagyteremben adtunk elő. De ott más előadások is zajlanak, ezért úgy döntöttünk, nem kell nekünk a nagy színpad, ott nem tudunk olyan jól összeszuszogni a közönségünkkel. Itt, a kisteremben 80 férőhely van, de ha a lépcsőkön is ülnek, és beteszünk pár széket, százan is elférnek. Decemberben ismét bemutatónk lesz, az Arany János nyomán írt darabunkat, A bajuszt adjuk elő. Szeretnénk, ha havonta legalább kétszer tarthatnánk előadást, akár vasárnap is, itt, a dunaszerdahelyi művelődési ház kistermében. Biztos, hogy lenne közönség, a mai fiatal anyukák nemzedékének már volt alkalma és lehetősége megszeretni ezt a műfajt, és szívesen hozza el a bábszínházba a gyerekét. Dunaszerdahelyen sok éve kitűnő gyermekcsoportot vezet Makki Márta, a környéken Ágh Böbe, Rebro Ági és több fiatal. Ha tájolunk, olyan helyekre megyünk, ahol nincs bábjátszó csoport. Már a szemünkre vetették, miért nem játszunk folyton Dunaszerdahelyen, jöjjenek ide, akik kíváncsiak ránk. De ha például jönnek az ekecsi iskolások, három buszt kell fogadniuk, plusz a belépti díj, ez rengeteg pénz. Mi viszont két személyautóban elférünk, az egész társulat, az utánfutóban viszszük a díszleteket, így olcsóbb és egyszerűbb, ha mi megyünk” – mondja Csepi Zsuzsa. Azt is elárulja, hogy nem olyan könnyű rendszeresen próbálni, gondot jelent az is, hogy messziről járnak be a vidéki tagok. Van, hogy két hétig nem találkoznak a csoport tagjai, minden alkalommal újra össze kell rázódniuk, mert mindenki szétfolyik a maga szálán, hisz első számú munkája az, hogy óvónő. És szívvel-lélekkel az. Most, decemberben például azért nem tudnak eleget tenni a rengeteg meghívásnak, mert mindegyik óvónő a saját óvodásaival van elfoglalva, őket készíti fel Mikulás-estre, karácsonyi műsorra. „Hiába, hogy már két éve együtt vagyunk, igen hosszú időre van szükség, amíg egy társulat öszszeforr. Úgy érzem, ez már megtörtént, és ha megmaradna minden segítség, amelyet a város eddig nyújtott, kialakul egyfajta rendszeresség. A dunaszerdahelyiek tapasztalni fogják, hogy vagyunk, működünk.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?