A Mlynár ikreknél jártunk, Máténál az őssejtbeültetés biztató eredményeket hozott

Mlynár család
Tardoskedd |

Kereken két évvel ezelőtt látogattunk el első alkalommal Mlynár Marikához és Gáborhoz, akik évek óta küzdenek azért, hogy Máté és Márk, a ma már 9 éves ikrek a lehető legteljesebb életet éljék. Lapunk olvasói is hozzájárultak ahhoz, hogy az autizmussal élő külföldi műtéti beavatkozása megvalósuljon. Az eredmény kissé váratott magára, de a kisfiú végre elkezdett beszélni, fellépett az anyák napi műsorban, és testvérével együtt készülnek az elsőáldozásra.

A családtervezés a perbetei származású, futballistaként is ismert édesapa, valamint az ímelyi születésű, korábban aktívan kézilabdázó édesanya számára nem volt egyszerű. Megpróbáltatások és kudarcok hosszú sorozata várt rájuk, holott mindketten az egészséges, sportos életmód elkötelezettjei, és így vágytak nevelni a gyermekeiket is.

Nem adták fel!

Első alkalommal 2021 májusában látogattunk el hozzájuk és megtudtuk, hogy három vetélés, megannyi hiábavaló reménykedés előzte meg a nagy eseményt, amikor végre 2013. december 7-én világra jöttek az ikrek. Ekkor újabb próbatételek elé néztek. Márk csupán 1700, Máté 2400 grammal született, és már akkor kiderült, hogy Márk kezecskéi nem fejlődtek ki rendesen. A fiúcskát egyéves korában műtötték először. Jobb kezén a mutatóujja csonkjából nagyujjat formáztak a szakorvosok, a kezét nagyszerűen használja, és édesapja nyomdokaiba érve remekül focizik. Máté az első időszakban fejlettebb volt a testvérénél. Miután az ikrek bekerültek az óvodások közösségébe Naszvadon, az akkori lakhelyükön, az óvónők jelezték, hogy Máté félrevonul, más mint a többiek. Terápiás kezelésekre, auditív integrációs tréningre jártak vele, hogy fejlesszék a kommunikációs készségét, több alkalommal a magyarországi Tatán vállaltak oszteoterápiás kezelést. A család időközben bérelt házba költözött az érsekújvári járásbeli Tardoskeddre, ahol a nagyközségben élők értő és figyelmes szeretettel fogadták őket. Hasonló fogadtatásban részesültek az ikrek a Szemerényi Károly Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában is, ahol Tóth Szilvia iskolaigazgató mindent megtett a két kisfiú beilleszkedése érdekében, és Mojzes Márta pedagógiai asszisztens lett Máté mindenese. Máig vele együtt örül minden apró sikernek és az előrelépésekre utaló eredménynek.

Galéria

Sok az újdonság

Márk pont úgy, mint ahogy két évvel ezelőtt, most is a vendégnek kijáró tisztelettel és figyelemmel üdvözöl, máris újságolja a legújabb híreket. Odahaza lábadoznak a megfázásból, Máté még kissé fáradékony és náthás, de később előjön a szobájából és hozzám simul a kanapén. Az autizmussal élő kilencéves kisfiú közvetlensége és ragaszkodása rendkívül megható. Korábbi érkezésemkor, akkor még csak hétévesen inkább elhúzódott, kissé nyugtalanná tette a jelenlétem, és akaratos volt, amikor az édesanyja nem engedett valamit kivenni a hűtőből. Most barátságosan megsimítja a hajamat, szívesen kucorodik közelebb, és velem együtt hallgatja testvére beszámolóját. Se szeri, se száma a kedvező híreknek. Márk elmondja, verset írt az édesanyjának, tette ezt mindkettőjük nevében. Mátét teljes mellszélességgel védi a testvére és vigyázza, bárhová is menjenek. Versével Márk aranysávos minősítést nyert a kisújszállási Arany János Városi Könyvtár által meghirdetett versíró pályázaton. Mlynár Gábor mosolyogva toppan be a házba, az édesapa elújságolja, hogy időközen megvált a nagysurányi munkáltatójától, és helyben sikerült egy igencsak kedvére való állást kapni. A helyi Sportklub elnökeként, annak mindeneseként folytatja a munkát. A sportpálya csaknem a házukkal szemben van, mint ahogy az iskola is, így a család össze tudja hangolni a mindennapi feladatokat. Mlynár Marika elmondja, a fiúkkal nemrég természetiskolában jártak, ahová eredetileg néhány napra ment volna Máté úgy, hogy Mojzes Mártika mindenben a segítségére lett volna. Végül Tóth Szilvia iskolaigazgató meggyőzte, hogy tartson velük, és töltsenek együtt egy közös hetet a többi tanulóval. A tardoskeddi magyar alapiskolában mára speciálisan kialakított, biztonságot és harmóniát sugárzó snoezelen szobát nyitottak, ahoMáté szívesen jár. „Remekül éreztük magunkat a természetiskolában, a gyerekek és a pedagógusok bevonták Mátét a közös játékba és foglalkozásokba, csak a szállásunk volt külön. Rengeteg élményben volt részünk, és Márk a nap nagy részét a barátaival tölthette, amikor a testvére olykor mégis pihenni akart. Nagy meglepetésünkre végre megkóstolta a rizst, eddig csak a krumplit fogadta el köretként. Nagy öröm, hogy már igyekszik reagálni, szólítani a társait” – mondta Marika. Ekkor térünk rá a 2021 őszén végül megtörtént őssejtbeültetésre, illetve annak eredményeire.

Három nap Ausztriában

Tizenegyezer euróba került az őssejtbeültetés, a műtétet 2021 novemberében Ausztriában, egy bécsi klinikán végezték el. Nem volt könnyű az út idáig, mivel a házat bérlő család, ahol az egyetlen kenyérkereső az édesapa, önerőből nem tudta volna vállalni az ezzel kapcsolatos kiadásokat. Az eljárás során a kisfiú csontvelőjéből nyerik ki az őssejteket, majd vénásan visszacsorgatják a szervezetébe. A műtét kifizetésére több közösség is összefogott, jótékonysági árverést, kupakgyűjtést szerveztek a családnak, az iskola közössége és lapunk olvasói is segítették Mlynár Máté gyógyulását. Egy ismerősük szállást ajánlott fel nekik erre a három napra, és Gábor munkatársának a felesége Zuzka hajlandó volt kiutazni utánuk, hogy legyen megfelelő tolmácsuk. „Érkezéskor elintéztük a szükséges adminisztrációt, másnap kijött értünk az autóbusz, majd Mátéval és a tolmáccsal bementünk a klinikára. Fontos volt a pontos fordítás, mert az orvosi szakkifejezéseket nem értettük volna. Koronavírus idején történt mindez, védőoltás nélkül ki sem engedtek volna bennünket, sok volt az óvintézkedés. Máté nyugtatót kapott, és az ébredést követően is nagyon jól viselte a helyzetet. Eleinte nem volt szabad nagyon ugrálnia, vagy futkosnia, de vidám volt, később szobabiciklizett és levest is evett” – emlékezett vissza Marika. Eleinte nem is annyira figyelték, vagy sürgették a remélt változásokat, tudtuk meg Gábortól az édesapától. Hihetetlen áttörésként élték meg, hogy Máté nemrég elkezdett beszélni, bár néhány szó pontos kiejtése még gondot jelent számára. Megmondja a saját és a testvére nevét, a kedvenc tanítónő, Mártika nevét is tudja. Valamivel közvetlenebbé vált, nemrég fellépett iskolatársaival együtt az anyák napi műsoron, ilyen nyitottságot és hajlandóságot a részéről korábban nem tapasztaltak. Márk mutatja a tiszta egyesekkel teli ellenőrzőjét, és megnézzük Máté feladatlapjait is, amelyekből kiderül, hogy remekül megy neki az írás. Nagyon szereti a matematikai feladatokat, az édesapa noszogatásra szlovákul is elmondja a számokat, majd angolul a színeket, igaz, még kissé elharapva a szóvégeket. Kedvence a kirántott sajt, bár azt még hajt-nak nevezi. Időnként rendkívül makacs, ha valamit nem engedélyeznek neki. Mlynár Gábor szerint egy év kihagyás után lehetne megismételni az őssejtbeültetést. Az első műtét 2021 őszén volt, nagy vágyuk, hogy össze tudják gyűjteni az újabb beavatkozásra szükséges összeget. A család mindent megtesz Máté minél teljesebb felépülése érdekében. Amennyiben van lehetőségük, támogassák őket ebben a család számlaszámán IBAN: SK0711110000001059482002 – Máté gyógyulásáért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?