Végrehajtás

Még 2000 szeptemberében vettünk egy Škoda Feliciát, melyet 2001. április 5-én a lévai nyomozók szakértői vizsgálatra vittek el. Bebizonyosodott, hogy az autó lopott volt, így nem kaptuk vissza. Az adásvételi szerződést kiállító személyt egyéb bűncselekmények elkövetéséért négy évre ítélték el.

Még 2000 szeptemberében vettünk egy Škoda Feliciát, melyet 2001. április 5-én a lévai nyomozók szakértői vizsgálatra vittek el. Bebizonyosodott, hogy az autó lopott volt, így nem kaptuk vissza. Az adásvételi szerződést kiállító személyt egyéb bűncselekmények elkövetéséért négy évre ítélték el. Ügyvédhez fordultunk, hogy a 190 000 koronánkat visszakapjuk. Közel két évig tartott, míg sor került az első tárgyalásra. A bíróságon csak az eladó jogi képviselője jelent meg azzal a javaslattal, hogy a fiútól a szülők veszik át az ügyet. Az ügyvédem javaslatára elfogadtam az ajánlatot, mert a szülőknek van vagyonuk, és elfogadták a fizetési határozatot, szerződésben rögzítettük a részletfizetési időpontokat. Az első részletet – 50 000 koronát – kifizették. A másodikat már nem. Ismét ügyvédhez fordultam, aki új eljárást kezdeményezett ellenük. A tárgyaláson az alperes kifogásokat keresett. Azt állította, hogy majd fog fizetni, de nem rendszeresen. Az utolsó tárgyalás 2006 szeptemberében volt, azóta ismét csak várunk, nem történik semmi.

Kérdésem: mikor lesz jogerős a határozat vagy végzés, meddig lehet még húzni az időt, mikor fordulhatok végrehajtóhoz? Az utolsó bírósági tárgyalásról nem kaptunk semmi értesítést.

Jelige: Lopott autó

A leírtak alapján a szóban forgó tartozás behajtására vonatkozóan eddig két bírósági eljárás volt. Feltételezem, hogy az első esetben peren kívüli megállapodást kötöttek a tartozóval, amelyről nem született bírósági határozat. A megállapodás alapján az eredeti 190 000 koronás tartozás egy részét megtérítették, és a fennmaradó 140 000 koronára vonatkozólag pedig újra elindították a bírósági eljárást. Ennek során a bíróság a tartozót kötelezte a nevezett összeg megtérítésére, vélhetőleg a késedelmi kamatokkal együtt. Ha a bíróság még 2006 szeptemberében kihirdette az ítéletet, akkor azt a feleknek legkésőbb 30 napon belül, tehát októberben írásban is meg kellett kapniuk. A peres feleknek a dokumentum átvételétől (nem az ítélethirdetés napjától) számított 15 napon belül van lehetőségük a döntés ellen fellebbezni. Mindkét félnek a döntést tartalmazó postai küldeményt átvételének napjától telik a fellebbezési idő. Előfordulhat, hogy az egyik fél csak hetekkel később veszi át, ezért későbbi időpontban nyújtja be a fellebbezését. Ha egyik fél sem fellebbez, akkor a döntés jogerőre lép.

Az alperes megfellebbezte a döntést, ezért még nem lehet jogerős. Ha nincs pontos információja az ügyről, akkor tanácsos felkeresni az illetékes bíróság információs irodáját az átvett döntés eredeti példányával és megérdeklődni, hogy jogerős-e az. Fellebbezés esetén az elsőfokú bíróság az ügyet az illetékes másodfokú bíróságnak továbbítsa, amely aztán a fellebbezés egy példányát elküldi a másik félnek is. Ezek után már ez a bíróság tűzi ki az újabb tárgyalás időpontját. A másodfokú bírósági döntés ellen fellebbezni már nem lehet.

A döntés alapján a végrehajtási eljárás azonnal elindítható, de a jogosult személynek 10 éve van arra, hogy behajtassa a köteles személytől a tartozás összegét.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?