Madártávlatból – a Vadas és környéke légi felvételen (Képarchívum)
Város a városban – a párkányi Vadas termálfürdő
Egyre gyakrabban hangzik el a párkányi termálfürdő kapcsán: a Vadas tulajdonképpen város a városban.
A komplexum nyaranta valóban nyüzsgő városkává alakul, ahol a szabadidős programok és szolgáltatások bő választéka várja a vendégeket. Ők emiatt úgy érezhetnék: ki sem kell mozdulniuk a fürdő területéről. Mégis megteszik.
Mi az, amit Párkány a fürdőzésen kívül nyújtani tud? Kik és miért keresik fel a várost? Megéri a turistaszezonra alapozva vállalkozást indítani itt? A válaszokat keresve nemcsak a Vadas és a város vezetőit, hanem a vállalkozókat és a turistákat is megszólítottuk.
Kapu Magyarországra
„Párkány Szlovákia legdélebben fekvő városa. Egyediségét főleg jó hírű termálfürdőjének és a történelmi Esztergom szomszédságának, a várossal ápolt közeli kapcsolatának köszönheti. A Mária Valéria hídon átballagva a turista egy másik országban találja magát, vagyis Párkány az idelátogató turistának szimbolikus kapu Magyarország felé. Aki eljön ide, biztosan nem hagyja ki Esztergom, Budapest, illetve a Dunakanyar más attraktív városainak meglátogatását sem” – fogalmazott Eugen Szabó polgármester. A kérdésre, hogy mi az, amit a város a fürdőn kívül kínál a turistáknak, a polgármester példaként a nyáresti programokat, a 3 dimenziós mozit, a galériát és a múzeumot említette.
A természetbarátok tartalmas túrákat tehetnek a Kovácspataki-hegyekben, horgászhatnak a Dunán és a Garam holtágain. A párkányi és az esztergomi látnivalók gyalogszerrel bejárhatók, de a párkányi kisvonat is igénybe vehető. A nyári kánikulában a fürdőzésen kívül a sétahajókázás is felfrissülést nyújt
– sorolta a további lehetőségeket.
A strandon az is jó…
A Párkányba látogatók elsődleges úti célja mégis a Vadas, ahol az idei szezon nagyon kedvezően alakult. „Szállásaink szinte 100 százalékban elkeltek, a napi vendégek számát pedig a júniusi rossz idő ellenére sikerült megtartani. Pontos adataink még nincsenek, de idén 200–220 ezer egynapos vendéget fogadtunk, és ehhez kell még hozzászámolni a 300–330 ezer vendégéjszakát” – tájékoztatta lapunkat Hogenbuch Endre, a fürdő igazgatója. A fürdő napi befogadóképessége 12 ezer fő. „A Vadas saját kapacitása 1500 személy elszállásolását teszi lehetővé, amit a magánvállalkozók által üzemeltetett szálláshelyek egészítenek ki 2500 férőhellyel” – tette hozzá az igazgató. A fürdőt jellemzően a gyerekes családok választják. „Vendégeink zöme továbbra is hazai valamint cseh nyaraló, de szépen emelkedik a Magyarországról érkező vendégek száma is” – nyilatkozta Németh Lívia, a fürdő menedzsere. A Vadasban mindenki megtalálhatja a pénztárcájához leginkább illő szállást. „A legolcsóbb az autókemping és a turistaház. Legdrágább a Thermal wellnesshotel, ám ár-érték arányban vendégeink itt kapják a legtöbbet. A szálláshoz reggeli, wellnesshasználat, éjszakai fürdőzés, reggeli vízi torna, nyugágy és bizonyos esetekben csúszdapark-belépő is jár” – jegyezte meg a menedzser.
Ha megéhezik a turista
A visszatérő látogatók, arra a kérdésre, miért választják évről évre Párkányt, a város kedvező fekvését emelték ki. Az idősebbek a fürdőben a termálvizes medencék kellemes hőmérsékletét, a fiatalabbak a csúszda- és kalandparkot dicsérték.
Nagyon kellemes hangulatú város, ahol elérhető távolságban van minden: az üzletek, a vendéglők és a látnivalók is
– nyilatkozta František Adamec, aki felségével és két kisgyermekével Turócszentmárton mellől érkezett. Bár a fürdő területén volt a szállásuk, esténként a városba jártak vacsorázni. „Több olyan pizzázót és éttermet is találtunk, ahol harmadával kevesebbet fizettünk, mint a fürdőben. A helyi specialitásokat viszont hiányolom az étlapokról. Ugyan van a kínálatban halászlé, gulyás és pörkölt is, de igazán jellegzetes ételt nem tudtunk megkóstolni” – tette hozzá.
Nyári estéken nemcsak az éttermek, hanem a kocsmák forgalma is megnő. „A borús, esős napok is nekünk kedveznek, bár ezekből idén kevés volt” – mondta Lengyel Attila, az önkormányzat idegenforgalmi bizottságának elnöke.
Élet a szezonon túl
Párkányban jelenleg közel harminc étterem, pizzázó, bár illetve kocsma található. „Nyilvántartásunk szerint a Vadason kívül 114 szállásadó működik, amelyek összesen 2130 főt tudnak elszállásolni” – tájékoztatta lapunkat Dudás Ágnes, a városi hivatal sajtóreferense. A Vadason kívül működő szállásadók szerint is erős volt az idei szezon. „
Nyáron nincs probléma. A gondot az év fennmaradó része jelenti. A kerékpárút-hálózat bővítésével és fejlesztésével vonzóbbá lehetne tenni a várost a tavaszi és az őszi hónapokban is
– vélik többen közülük.
Az idegenforgalmi adóból a városnak évente közel 180 ezer euró jövedelme származik. A Vadas által használt városi ingatanok bérleti díjából befolyt összeg évente mintegy 300 ezer eurót tesz ki. „Szeretnénk kiépíteni a helyi termékeket bemutató központot és a piacot. Bízunk benne, hogy a biciklikölcsönző-rendszer kiépítése is hamarosan megvalósul” – jegyezte meg a polgármester, aki a szezon kibővítésének egyik lehetőségét a hosszúhétvégékre kínált wellness-szolgáltatások kiszélesítésében látja. A fürdő vezetőségétől megtudtuk, folyamatban van egy új, 1200 négyzetméter alapterületű kültéri élménymedence építése is. Jelenleg a tervezése zajlik, átadására két év múlva esedékes.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.