„Van mit és van kitől felolvasni”

Kassa. Százharmincöt év egy ember életében matuzsálemi kornak számít, egy intézménnyel kapcsolatban azonban inkább a „patinás” jelző tekinthető megfelelőnek. A legendás kassai Ipari idén éppen ennyi éves. Nem túl kerek évforduló, és egyébként is kérdéses, hogy van-e mit ünnepelnünk.

Kassa. Százharmincöt év egy ember életében matuzsálemi kornak számít, egy intézménnyel kapcsolatban azonban inkább a „patinás” jelző tekinthető megfelelőnek. A legendás kassai Ipari idén éppen ennyi éves. Nem túl kerek évforduló, és egyébként is kérdéses, hogy van-e mit ünnepelnünk.

Ezekkel a rendhagyó gondolatokkal kezdte beszédét Duncsák Mária tanárnő a felolvasómaraton megnyitóján, amely „műfaj” egyáltalán nem ismeretlen ebben az intézményben, lévén, hogy ez a negyedik alkalom, amikor tanárok, diákok, volt iparisták, illetve kívülálló szimpatizánsok olvasnak fel huszonnégy órán keresztül az iskola könyvtárában.

Az ünnepléshez való jog merész megkérdőjelezése a társadalom értékválságos állapotából következik. A fiatalokra minden oldalról zúdul a szenny, a médiumoknak oroszlánrészük van a hamis és olcsó értékrend terjesztésében, az iskola pedig kétségbeesetten igyekszik szembehelyezkedni ezzel a trenddel. Duncsák Mária szerint nem véletlenül csendült fel a felolvasómaraton kezdetén egy volt iparista, Batta György: Himnusz a szeretetről című verse, illetve egy dal a barátságról és az összetartásról. Az iskola volt diákjaira ugyanis jellemző a szoros kapocs, az összetartás érzése, egymás segítése. Ezt az érzést a mai diákoknak is szeretnék átadni az egykori iparisták, akik örömmel vállalták a részvételt a tegnap kezdődött és ma végződő maratoni felolvasáson. „Szerencsére van mit és van kitől felolvasni” – jegyezte meg büszkén Duncsák Mária, aki szerint kevés műszaki beállítottságú hazai középiskolából került ki annyi író és költő, mint a kassai ipariból.

A felolvasást Gyüre Lajos költő, tanár és volt diák kezdte, aki ez alkalomra Kulcsár Ferenc „kollégája” kötetéből választott részletet. A sort Szerencsés János, a Magyar Köztársaság nemrég kinevezett kassai főkonzulja folytatta, majd Pulen Lajos iskolaigazgató és Kolár Péter, a kassai Thália Színház igazgatója következett. „Az előttünk álló huszonnégy óra meglehetősen változatosnak ígérkezik, hiszen iskolánk diákja volt Duba Gyula, Hizsnyai Zoltán, Barak László, Kulcsár Ferenc, Kövesdi János, Batta György, Hogya György, vagy B. Kovács István, hogy csak néhány nevet említsek” – mondta lapunknak Fülöp Éva könyvtáros, aki szerint az iskola mai diákjai már rutinosan viszonyulnak a maratoni felolvasásokhoz.

Három évvel ezelőtt Wass Albert műveiből tartottak hasonló huszonnégy órás „szeánszt”, egy nemzetközi kezdeményezésbe bekapcsolódva. Márai Sándor, majd II. Rákóczi Ferenc folytatta a sort, ez utóbbi akciót a fejedelem hamvainak hazahozatala alkalmából megrendezett kassai centenárium alkalmából rendezték meg az ipariban.ó

Ezúttal nem valamely Kassához kötődő szellemi nagyság tiszteletére, hanem saját iskolájuk dicsőségére olvasnak fel a diákok. Az általunk megkérdezett másodikosok és harmadikosok hangsúlyozzák, hogy büszkék iskolájukra, illetve annak volt diákjaira, akik komoly elismerést értek el irodami téren.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?