Viszonylag jobb a helyzet azokon a településeken, melyek a forgalmasabb főútvonalak mentén fekszenek.
Van, ahol nem megy a busz a közeli iskoláig sem
Az új menetrend különösebben nem érinti a Nagyrőcei járás déli részének autóbusz-közlekedését – tudtuk meg a losonci SAD tornaljai telepén. Mint azt az üzem vezetője, Pecsők László elmondta, jelenleg naponta 16 járatot indítanak, hétvégén értelemszerűen kevesebbet. „Egy kivétellel járatot nem kellett megszüntetnünk, a menetrendben csak egyes buszok indulási idejében van néhány perces eltérés. Azt az egy járatot is csak azért töröltük, mert az adott vonalon azonos időben két autóbusz szállította az utasokat. Ezeket a módosításokat az ésszerűsítés követelte meg” – mondta a kirendeltség vezetője. Elmondta továbbá, hogy ebben a térségben már korábban fokozatosan szüntették meg a gazdaságtalan járatokat, míg más járásokban erre nem került sor, s most fájdalmasabb az átszervezés. Pecsők László úgy véli, amennyiben az idén is megkapják a tavalyi összeget, akkor nem kell tartani attól, hogy a térségben járatokat fognak megszüntetni.
Azt már egyéb forrásból derítettük ki, hogy az SAD losonci üzemét valószínűleg már február elsejével privatizálják, azt pedig nem lehet tudni, hogy a leendő tulajdonos miként oldja majd meg a felmerülő gazdasági gondokat.
Zétény/Rad
A Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat legutóbbi menetrend-módosítása miatt nem szüntettek meg nagyobb számban járatokat az általunk fölkeresett falvakban. Igaz ugyan, hogy az idén már szinte nem is volt miből választani. Az elmúlt években a kevés utas miatt ugyanis több járatot töröltek, vagy úgy módosították az autóbuszok útvonalát és menetidejét, hogy a legkisebb ráfizetéssel megússzák. A legtöbb bodrogközi kisközségbe – főleg hétvégén – szinte lehetetlen autóbusszal eljutni. Viszonylag jobb a helyzet azokon a településeken, melyek a forgalmasabb főútvonalak mentén fekszenek. Ám a községek többségébe naponta csak egy-két alkalommal indul, illetve érkezik járat. Zétényből szombaton reggel 5 óra után indul az első autóbusz, amely nem sokkal 8 óra előtt jön vissza. Ez az ún. „munkásbusz”, amely hozza és viszi a környező vállalatokban dolgozó embereket. Az utolsó járat este 7 után indul, ezenkívül csak délután háromnegyed öt előtt jön busz a faluba. Vasárnaponként háromnegyed egykor indul még egy autóbusz, mellyel általában a királyhelmeci kórházban kezelt betegek hozzátartozói utaznak. Szaxon Zoltán polgármester elmondta, a vállat az idén azért sem vett el járatokat a falutól, mert sikerült úgy megállapodniuk, hogy a község havonta 3332 koronát fizet nekik annak fejében, hogy kevés utassal is tovább közlekedhessenek az autóbuszok.
Hasonló a helyzet a közeli Radban is. Itt hétvégenként szintén csak néhány autóbusz közlekedik. Reggel 4 és délután háromnegyed öt előtt indul innen járat. Aki lekési a reggel nyolckor vagy este negyed nyolc után induló autóbuszt, az kénytelen autóval vagy gyalog menni. Vasárnap déli járat itt is közlekedik. A község a zétényihez hasonló megállapodást kötött az autóbusz-közlekedési vállalattal, ez havonta közel kétezer koronás pluszkiadást jelent számukra.
Zsarnó
Nem csak a Kassa környéki falvakba vezető utak rosszak, egyre nagyobb gondot jelent, hogy anyagi okok miatt már annyira lecsökkentették a buszjáratok számát, hogy a munkába járás is komplikáltabb lett, és van, ahol az iskolába sem jutnak el a gyerekek. Fazekas László, Zsarnó polgármestere például elmondta, községükből a szülők a mindössze 4 kilométernyire levő tornai alapiskolába nem járathatják a gyereküket, mert oda rossz a buszközlekedés, helyette a diákok a 10 kilométernyire eső Szepsibe kénytelenek utazni, ahova jobb az összeköttetés. A községből a U.S.Steel-ben dolgoznak a legtöbben, de minden műszakra oda sem lehet eljutni. Ezen úgy próbálnak a helyiek segíteni, hogy összeadják a pénzt a benzinre, és személyautóval járnak be a vasműbe. A januári menetrendváltozás után itt különösebb módosításra ugyan nem került sor, de anélkül is elég rossz a helyzet.
Fazekas László Zsarnón már a harmadik választási ciklusban tölti be a polgármesteri tisztséget. Mint elmondta, olyan időszak is volt, amikor az önkormányzatokat is arra kényszerítették, hogy anyagilag is támogassák a közlekedési vállalatot. Megtették, de ez sem segített. A vállalat azóta az árakat szinte a csillagos égig emelte, de a szolgáltatások ezzel összhangban nem javultak, sőt. Látványos javulás sajnos még akkor sem várható, ha a megyei önkormányzat esetleg egy jelentősebb összeggel támogatná a közlekedési vállalatot – jegyezte meg a polgármester.
Kassa
A Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat takarékossági intézkedései nem csupán az utazóközönséget érintik negatívan. A cégnél tömeges elbocsátást helyeztek kilátásba, fokozatosan kénytelenek megválni a sofőröktől, hacsak nem kapnak a tervezettnél nagyobb támogatást. A megszorító intézkedések főleg a Kassa környéki, illetve a város közvetlen közelében fekvő települések járatainak autóbuszvezetőit érintik, a katasztrófa-forgatókönyvben 162 fő elbocsátása szerepel.
„Ha nem lesz más választásunk, februárban kénytelenek leszünk búcsút mondani ezeknek az embereknek. A város környéki járatok megszüntetésével viszont felborulna az egész tömegközlekedési koncepció, újra kellene gondolni a rendszert” – nyilatkozta Ľubomír Gerši, a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat kassai igazgatója, aki a megszüntetésre ítélt járatokkal kapcsolatban még mindig nem tud pontos információkkal szolgálni, a közlekedési- és a pénzügyminisztériummal ugyanis jelenleg is folynak a tárgyalások. A menetrendben történt változások csak a kezdetet jelentik, legrosszabb esetben a város környéki járatok 40 százalékára a megszűnés vár.
A szakszervezet természetesen tiltakozik az elbocsátások ellen, információink szerint amennyiben a megyei önkormányzat nem teremti elő a szükséges összeget, a sztrájktól sem riadnak vissza.
Részleges megoldást a Bustrans vállalat által kínált szerződés jelenthet. A cég 2002 óta a részvények 49 százalékát birtokolja, és újabb 17 százalékos részvénycsomag megvásárlására készül. Ezzel folytatódna a vállalat privatizációja.
A megyei önkormányzat 34 százalékos részvénycsomagra tart igényt, és a jelenleginél áttekinthetőbb tömegközlekedési hálózat kialakítására törekszik. A közlekedési szolgáltatás megrendelőiként a jövőben is bele kívánnak szólni a rendszer felépítésébe. Ha azonban hiányzik az ehhez szükséges anyagi háttér, ez a terv nehezen kivitelezhető. „Tavaly 83 millió koronát kaptunk a Kassa környéki járatok fenntartására. Idén ennek duplájára lesz szükség, feltéve, hogy azt akarják, továbbra is érvényben maradjanak a különböző utazási kedvezmények” – mondta Ľubomír Gerši.
Lekenye/Tornagörgő
Az alig több mint 300 lelket számláló Lekenyén a buszközlekedés terén pozitív és negatív változások egyaránt történtek. Egy délelőtti járatot beiktatott az autóbusz-közlekedési vállalat, mivel a délelőtti és a kora délutáni járat között eddig semmi sem közlekedett. A már meglévő menetrenden is némileg változtattak, mivel az utasok és az önkormányzat kérésére két járat indulási idejét korábbra tették. A Lekenyéhez legközelebb eső munkahely a 2 kilométerre fekvő gömörhorkai SCA üzem, ahová a faluból sokan járnak dolgozni. Az egyik állandó utas lapunknak elmondta, hiába iktatott be az SAD egy buszt a munkásoknak, azok mégsem tudják kihasználni, mivel nem érnek be időben a munkahelyükre. Ezért a beutazást mindenki kénytelen másként, főleg autóval megoldani. Mivel a hétvégén is közlekedő magánbuszjárat megszűnt, az SAD vasárnap, Lekenyéről Rozsnyóra beiktatott egy autóbuszjáratot, hogy a kórházi látogatásokat is megoldhassák. Annak ellenére azonban, hogy délután viszonylag sűrűn közlekednek a buszok, a második műszakra járók mégsem jutnak be időben a munkahelyükre. Csak Pelsőcig tudnak utazni, majd ott félórát kell várni a csatlakozásra. Ezért vonattal és autóval oldják meg a beutazást. Mivel a település a főút mellett fekszik, az önkormányzat elérte, hogy az iskolásokat hazaszállító autóbusz a faluba is bemenjen, s a gyerekeknek nem kell a forgalmas autóúton átkelniük.
A Szoroskő másik oldalán található Szádalmást és Tornagörgőt, amely nagyközségek szintén a főút mellett terülnek el, nem részesíti egyforma kegyben a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat. Míg az előbbi településnél a járatok mindegyike megáll, addig ez Görgő esetében nem mondható el. Ennek az az oka, hogy Szádalmáson található a Slovtransgas egyik állomása, s ezért állnak meg az autóbuszok a falu fölötti buszmegállón. Szepesi Árpád, Tornagörgő polgármestere arról tájékoztatott, hogy már benyújtotta a kérvényt az autóbusz-közlekedési vállalatnak, amelyben azt kéri, hogy legalább a reggeli és a délutáni órákban megálljon a busz. Ez pusztán gesztus a vállalat részéről, és nem kerül többe egyik félnek sem. A polgármester elmondta, rosszabbodott az esti, 18.15-ös járat útvonalának a megszervezése. Mostanáig ugyanis a Rozsnyóról utazók egyenesen eljutottak Görgőre, az új menetrend szerint azonban Szádalmáson le kell szállniuk, ott 20 percet várakozniuk, amíg az autóbusz Szádalmás, Körtvélyes és Jablonca érintésével visszatér, és elviszi az utasokat Görgőre. Az olyan zsákközségek esetében, mint Körtvélyes és Jablonca, a helyzet hétvégén a legrosszabb, mivel olyankor egyetlen busz sem jár a faluba.
Losonc
Gömörben és Nógrádban a buszközlekedés menetrendjében nem eszközölt különösebb változásokat a szolgáltató vállalat. Miroslav Morháč, igazgató lapunknak elmondta, csupán néhány indulási időt csúsztattak odébb pár perccel, de elmondása szerint mindenütt szerették volna figyelembe venni az utazóközönség érdekeit. Az új menetrend összehangoltabb, a losonci buszpályaudvarról induló távolsági és nemzetközi járatokhoz is igazodni próbál, de a menetrendet igyekeztek összehangolni a vasúti közlekedés menetrendjével is. Az igazgató szerint vannak ugyan olyan peremvidékek a losonci járásban, ahol a hétvégeken ugyancsak gyér a forgalom, de a gazdaságosságot figyelembe véve nem működtethetnek üresen járó buszokat. „Nem akartunk nagy változásokat, próbáltunk minden esetben a helyi igényeknek megfelelő járatindításban megegyezni az érdekeltekkel. A hétvégi járatok esetében sincs különösebb változás, a vállalat a most véglegesített menetrendben egyetlen korábbi járatot sem törölt” – mondta az igazgató.
Fülek környékén egyelőre minden rendben van ezen a téren. Agócs József, a város polgármestere elmondta, az év elejétől nem érkezett panasz az autóbusz-közlekedésre a város vonzáskörzetében élőktől. A város vezetése a közelmúltban a vasúti személyszállítás menetrendjének megváltoztatása érdekében tett lépéseket. A vasúttársasággal folytatott tárgyalás után olyan ígéretet kaptak, hogy idén májustól néhány, a fülekiek utazását érintő személyvonat indulási ideje kedvezőbben alakul. (sk, leczo, szaszák, juk, kov, szászi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.