Érsekújvár. Egyedülálló, fából ácsolt tetőszerkezettel rendelkezik az a katonai lovarda, amelyet hamarosan műemlékké nyilvánítanak – egyebek közt erről is döntöttek legutóbbi testületi ülésükön a város képviselői.
Változások a régi laktanyában
Érsekújvár. Egyedülálló, fából ácsolt tetőszerkezettel rendelkezik az a katonai lovarda, amelyet hamarosan műemlékké nyilvánítanak – egyebek közt erről is döntöttek legutóbbi testületi ülésükön a város képviselői. Gálik Éva restaurátortól, a Castrum Novum-Naarden Polgári Társulás tagjától megtudtuk, védetté kívánják nyilváníttatni az egykori orosz laktanya bejárati részét is, amely a hírhedt roma lakóházzal szemben található. „A katonai lovardáról az első feljegyzések az 1870-es évekből valók. Amikor az 1990-es évek elején a Novocentrum Rt. fenn-hatósága alá került az épület, az összeomlás veszélye fenyegette. Legalább két alkalommal felújították a tetőszerkezetet. A szakértők azt is tervezték már, hogy a laktanyából az egész lovardát elviszik, ám ez az elképzelés kivitelezhetetlen – tájékoztatta a képviselőket Horváth Károly városi képviselő, a Novocentrum Rt. korábbi igazgatója. Štefan Pétery képviselő szerint a város felújíttathatná a lovardát anélkül is, hogy azt műemlékké kellene nyilvánítani. Istenes József tervezőmérnök és városi képviselő azzal érvelt, hogy a történelmi épület értékét jelentős mértékben növelheti, ha műemlékké nyilvánítják. „A faszerkezet nyolcvan százaléka nagyon jó állapotban van, rangot, értéket ad a városnak, ha a lovarda műemléki védettség alá kerül. Szükséges az épület mielőbbi teljes lezárása, egyfajta konzerválására, amíg a város el nem dönti, milyen célra szeretné használni – tájékoztatta a város képviselőit Peter Hudák, a Nyitrai Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal munkatársa.
A lovardában, bármilyen különös, jelenleg szemetet tárolnak, és az épületbe bárki szabadon bejuthat a részben piactérré átalakított laktanya hátsó udvarából. A Brantner Kft. Igazgatója, Ágh Péter ígéretet tett arra, hogy a cége eltakarítja az épületből a szemetet. Érsekújvár területén a második világháborút követően olyan kevés műemlék maradt fenn, hogy a képviselők szerint nem szabad tétlenül nézni, hogy ez az értékes épület tovább pusztuljon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.