<p>Szombaton ünnepli fennállásának 35. évfordulóját a párkányi Kisbojtár gyermek-néptáncegyüttes.</p>
Ünnepel a Kisbojtár
Akadnak, akik felnőttként profi táncosként kamatoztatták mindazt, amit kisbojtárosként tanultak. Sokan gyermeküknek adták tovább a stafétát. Mások nosztalgiával emlegetik táncos éveiket. Egyben viszont mindannyian egyetértenek: a Kisbojtárban töltött évek olyan öntudatot és tartást adtak, aminek az élet minden területén hasznát vették.
Az 1982-ben alapított Kisbojtár a párkányi régió egyik legismertebb hagyományőrző csoportja. 1983-ban a zselízi országos népművészeti fesztiválon dobogósok lettek – a zsűri nekik ítélte a harmadik díjat. A következő években már sorozatosan ők kapták a fődíjat, és más versenyeken is rendszerint elsők lettek. „A népzene és a néptánc megszerettetése ugyanolyan fontos, mint az irodalom, a színház vagy a képzőművészet megismertetése” – fogalmazott Hégli Marianna, a csoport vezetője. A rangos hazai és külföldi versenyeken, fesztiválokon való részvétel mellett a Kisbojtár tizenöt éven át szervezte Párkányban a Duna menti Folklórfesztivált. A Csemadok Országos Választmányának vezetősége a csoportot a Csemadok Kiváló Népművészeti Csoportja címmel, vezetőjét a Csemadok Kiváló Népművésze címmel tüntette ki. 1999-ben megkapták Párkány Pro Urbe díját. A Kisbojtárnak jelenleg hatvankét tagja van. A csoporton belül Szűcs Zsuzsanna vezetésével működik egy óvodásokból és kisiskolásokból álló kiscsoport is. Ők is szerepelni fognak a szombati gálán. A műsor szombaton 18 órakor kezdődik a párkányi művelődési központban. A gálát – amelyre már minden jegy elkelt – az Ifjú Szivek táncosainak vezetésével táncház követi.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"276573","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"368","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Villáminterjú Hégli Mariannával, a Kisbojtár gyermek-néptáncegyüttes vezetőjével
35 év alatt pontosan hány gyerek, mennyi koreográfia, próba és fellépés?
1807 gyerek fordult meg a csoportban. 24 koreográfiát gyakoroltunk be. 2659 próbánk és 1068 fellépésünk volt. 9 országban jártunk.
24 különféle koreográfiához nyilván több rend ruha kell…
Tíz rend ruhánk van.
Hogyan és hol készülnek?
Igyekszünk az eredeti helyén elkészíttetni. A Gömöri táncokhoz például Gömörben, helyi varrónőkkel varrattuk őket. Ha valami miatt helyben nem találtunk varrónőt, akkor az eredeti viselet alapján párkányi, nánai asszonyokkal csináltatjuk meg.
A táncosoknak fontos a kényelmes, strapabíró lábbeli.
Mi a helyzet a cipőkkel és csizmákkal?
Ezeket Budapesten vásároljuk. Viszonylag drágák, ezért nem a szülők pénztárcáját terheljük vele, hanem támogatásból vagy pályázati pénzekből vesszük meg. Szerencsére egy jó cipő sokat és több táncost kibír.
Van kedvenc koreográfiája?
Mivel Kéménden születtem, a Kéméndi táncok állnak hozzám a legközelebb.
Az elmúlt 35 évre visszatekintve mire és kire a legbüszkébb?
Arra, hogy meg tudtuk őrizni a csoportot. És a táncosokra, akik innen indultak. De elsősorban a fiamra, Dusanra. (Hégli Dusan Muharay-díjas koreográfus, rendező, az Ifjú Szivek Táncszínház művészeti vezetője, Az év alkotója lett idén Magyarországon – a szerk. megj.)
Hol tart majd a csoport öt év múlva?
Bízom benne, hogy a kerek jubileumra fogunk készülni. Addig pedig táncolunk. A magunk és mások örömére is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.