Nagykapos/Kis- és Nagykövesd. Az Ung-vidék központjában a szakemberek még a múlt évben elkészítették a Nagykapos és Kistérsége Ipari és Logisztikai Park beruházás megvalósíthatósági tanulmányát. Mihók Gábor, az East Park–Východ Önkormányzati Társulás elnöke elmondta, a nagykaposi ipari park létrehozását szervező egyesület a tervezet elkészítésével a Magyar Tudományos Technológiai és Ipari Parkok Szövetségét bízta meg.
Ung-vidék – lassan körvonalazódó tervek
A Kis- és Nagykövesd kataszterében tervezett magánrepülőtér és ipari park ügyében az elmúlt években – a különböző fórumokon – már rengeteg, egymásnak ellentmondó vélemény fogalmazódott meg. Voltak olyanok, akik az „évtized bodrogközi beruházásának” nevezték, ám a befektetés kapcsán emlegettek már „telekspekulációt” és különböző „pártérdekeket” is. Egy azonban biztos: a 170 hektáros területen jelenleg ipari termelés nem folyik, a repülőtér megépítésének és majdani üzemeltetésének idejét pedig a legbátrabb elemzők sem tudják megjósolni.
Nagy Attila, Nagykövesd polgármestere elmondta, hogy a beruházás ötletével még 2004 őszén a királyhelmeci székhelyű Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársai keresték meg, s kezdetben úgy tűnt, hogy az ipari park létrehozására reális esély van. A térségben egy német beruházó szeretett volna befektetni, aki elképzelései megvalósításához egy 170 hektáros parcellát kívánt megvásárolni. Gondot okozott azonban, hogy a kiszemelt földterületnek összesen körülbelül háromszáz tulajdonosa volt, így a tulajdonjogi kérdések rendezése már a kezdetekkor komoly kihívást jelentett a szomszédos községek önkormányzatai számára. Az itt élők többsége – egy jobb jövő reményében – hajlandó lett volna eladni földjeit a befektetőnek, annak ellenére, hogy az csak 1,90-5,80 korona/négyzetméteres árat (a bonitás szerint) kínált az ingatlanokért. A fölvásárló a vételár 20 százalékát ki is fizette, a fönnmaradó részt az esetben utalta volna át az eladók számlájára, ha az üzletbe minden érintett fél beleegyezik. Időközben elkészült a községek területrendezési terve, melyek létrejöttéhez a német beruházó hathatós anyagi támogatást nyújtott. A földterületek zömét fel lehetne vásárolni, ám egy-két kétkedővel évek óta nem tudnak megállapodni. A befektetővel rendszeresen folytatnak tárgyalásokat, de látványos előrelépés egyelőre nem várható az ügyben. Az 50 hektáros nagykövesdi földterület úrbéres tulajdonban van, így az ingatlan osztatlan, azaz olyan megoldást kell találni, mely mind a 110 gazdának megfelel. Kiskövesden néhány hagyatéki eljárás lefolytatása miatt késik a beruházás megvalósítása, egyelőre úgy tűnik, a német befektetőt mégsem riasztották el az eddig tapasztalt nehézségek. Ha megvalósulna a Kis- és Nagykövesd kataszterében tervezett beruházás, úgy állítólag a térségben több ezer új munkahely is létrejöhetne. Az ügy kapcsán sajnos a különböző érdekek összhangba hozásánál nagyobb esély mutatkozik arra, hogy a térség teljesen ellehetetlenül: azaz az említett községek infrastruktúrája tovább romlik, folytatódik a falvak lakosságának öregedés, s akik boldogulni szeretnének, előbb vagy utóbb elköltöznek a régióból.
Az ittmaradtak pedig ábrándozhatnak megegyezésről, új munkahelyekről és megépülő ipari parkokról vagy akár működő repülőtérről is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.