Újraéledt a Gyöngyösbokréta

„A falu 1936 és 1942 között tagja volt a budapesti Gyöngyösbokréta mozgalomnak. 1994-ben a Csemadok védnöksége alatt rendezték meg a kurtaszoknyás falvak találkozóját.

„A falu 1936 és 1942 között tagja volt a budapesti Gyöngyösbokréta mozgalomnak. 1994-ben a Csemadok védnöksége alatt rendezték meg a kurtaszoknyás falvak találkozóját. Ennek apropóján alakult újjá a csoport” – tájékoztatta lapunkat Barti Éva, aki 2003-ban vette át az együttes vezetését.

Kéménd

A Gyöngyösbokréta mozgalom a két világháború közötti időszak kulturális életének jellegzetessége volt. Fő célja a hagyományok újjáélesztése és színpadi bemutatása volt. Paulini Béla, a mozgalom fő szervezőjének ösztönzésére közel száz község csatlakozott a kezdeményezéshez. A „bokrétás” falvak közösségi kultúrájában és identitásában ma is fontos szerepet játszanak az így továbbéltetett hagyományok. „A csoport első lépéseit Hégli Marianna egyengette. Vezetésével tanulta és mutatta be a csoport első műsorait, a Pletykálkodást és a Kéméndi lakodalmast” – mondta Barti Éva. Korábban a csoport vezetője Tungli Katalin és Baranyai Anna Ilona volt. A táncosokat Jarábek Zoltán vezette. „A tánccsoport kilépett a Csemadokból. A taglétszám ötvenről tizenkettőre csökkent, az átlagéletkor 65 év körül van, ettől függetlenül a próbák nagyon jó hangulatban zajlanak. Igyekszünk eleget tenni minden meghívásnak határon innen és túl. Tudásunk legjavát próbáljuk átadni a fiataloknak is. A Gyöngyösbokréta hagyományőrző és éneklőcsoport feldolgozásai között a tollfosztás és az aratási szokások, repertoárjában helyi népdalok, bor-, csillagos, hazafias, katonadalok, egyházi énekek és a hatvanas évek slágerei is szerepelnek.

1995-ben szerepeltek Jászberényben a Jászok Világtalálkozóján, 1996-ban Bécsben az augusztus 20-i ünnepségen és a pozsonyi várban is. 1997-ben Zólyomban a hagyományőrzők versenyén aranysávos minősítést kaptak. 2004-ben Erdélyben jártak, 2005-ben Dunaszerdahelyen részt vettek a hagyományőrzők találkozóján. 2007-ben Csomorban Lakodalmas találkozón, 2011-ben Myjaván nemzetközi folklórfesztiválon voltak. 2012-ben a Spievanky népdalversenyen és 2013-ban Szímőn a Tavaszi szél versenyén is bronzminősítést kaptak. 2015-ben a garamkövesdi bornapokon ezüstsávos minősítést értek el.

„Sok emlékezetes fellépésünk volt, de egyik legnagyobb élményünk egy erdélyi szerepléshez köthető. Magyarhermányban az előadásunk éjjel fél tizenegykor kezdődött. Nem kezdhettünk addig, amíg a helyiek nem látták el a jószágot és nem adták le a tejet. Azután viszont dugig megtelt a kultúrház, ott volt a falu apraja-nagyja. A világot jelentő deszkák nyikorogtak, mégis elmondhatatlan érzés volt előadni a lakodalmast. A közönség szemében végig örömkönny csillogott, előadásunkat virágesővel köszönték meg” – emlékezett Barti Éva.

Legközelebb a szentpéteri Gyöngyösbokréta néptánccsoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?