Tíz új mentőautót állított szolgálatba a ZaMED cég még tavaly, amelyek Nagymegyertől egészen Tótgyarmatig sietnek a bajba jutott emberek segítségére. A vállalat komáromi állomásán vettük közelebbről szemügyre a járműveket.
Új generációs mentők szolgálnak a Duna és az Ipoly mentén
Könnyű belefeledkezni az élénksárga színekben pompázó Volkswagen Crafter (L3H2 35) szemlélésébe – s nem pusztán azért, mert egy vadonatúj 2.0 BiTDI 177 lóerős és 130 kW-os motorral bíró gépkocsiról van szó. Még az is eszembe jut, hogy Demecs Péter kollégánknak kellene közelről megnéznie a járművet a szokásos akkurátusságával, a cikk pedig mehetne egyenesen lapunk hétfői Autó-Motor mellékletébe. Rastislav Krcho, a komáromi és az érsekújvári régió főmentőse, valami Ľubomír Tobola technikus készségesen sorolja az új generációs mentőautó előnyeit a ZaMED komáromi telephelyén.
Fő a kényelem
Voltak már olyan pácienseik, fejtegeti Rastislav Krcho, akik arról érdeklődtek a mentőautó ambuláns részében fekve, hogy tulajdonképpen milyen járművel szállítják őket. Az volt az érzésük ugyanis, hogy szinte úsznak az úton. Ennek oka, hogy a Craftert a „4motion” nevű, négykerék-meghajtású alvázzal szerelték fel, amely elnyeli a szlovákiai utak méltán hírhedt egyenetlenségeit – arról nem is beszélve, hogy állítani tudják a magasságát, vagyis például az autópályákon alacsonyabb, rossz minőségű aszfalton vagy földúton pedig magasabb fekvést tudnak biztosítani.
A listának azonban még koránt sincs vége: a járművet automatikus, nyolcfokozatú sebességváltóval gyártották. Stabilizációs rendszer üzemel az oldalszél ellen, a jelzőfény- és a szirénakezelést pedig a legújabb technológia látja el. Külön lehet fűteni, más esetben pedig hűteni a mentő sofőrfülkéjét és az ambuláns részt – utóbbit pedig hangulatvilágítással is ellátták. A mentőautó környéke teljes egészében, 360 fokos szögben be van kamerázva, emellett pedig oldalsó légzsákok is szolgálják a személyzet és a betegek biztonságát, valamint ugyanerre valóak az oldalszelet semlegesítő és a sofőr fáradtságát jelző rendszerek is. A kényelmes és könnyen tisztán tartható bőrülések szinte már csak a habot jelentik a tortán.
Összességében 18 műszaki „egységgel” van több a mentőautóban annál, mint ami a minimális standardnak számít Szlovákiában. „Próbáltunk tenni a páciensek kényelméért is. Tehát nem pusztán a minisztérium előírásait teljesítettük, hanem a betegeket magas színvonalon akarjuk kiszolgálni” – magyarázza az egyik fő motivációjukat Rastislav Krcho, majd hozzáteszi, bátran állíthatjuk akár azt is, hogy ez „luxus mentőautó”, ám ők jobban szeretik úgy mondani, hogy „új generációs mentőkről” beszélünk, amelyek újdonságnak számítanak az ország útjain.
Mindent az ellátásért
Ami a szó szoros értelmében vett egészségügyi ellátást illeti, Rastislav Krcho először a lépcsőmászó szerkezet működésébe avat be minket. Mint mondja – s ezt aztán más technikai részleteknél is hozzáteszi majd – ilyen eszközt még nem használtak az országban. A gumiszalaggal ellátott mechanikus talpaknak hála a lépcsőmászóval kényelmesen szállíthatják a beteget ott, ahol erre szükség van. Több sürgősségi segítségnyújtást szolgáló eszközökről is képet alkothatunk. Országszerte újdonságnak számít az önműködő szívmasszás-gép, amely az orvost és a mentőst egyaránt tehermentesíti. Hálás szerkezetnek számít a telemeriával ellátott defibrillátor is, amellyel egyenesen a szívcentrumba tudják küldeni a beteg adatait.
Érdemes megemlíteni egy, még pár évvel ezelőtti újítást is: a Stroke applikáción keresztül a táblagépeik segítségével villámgyorsan el tudják küldeni a betegek adatait a kórháznak, majd a neurológia illetékes orvosa a mentő érkeztekor már várni fogja őket, hogy aztán a páciens rohamtempóban CT-kivizsgálást kapjon – a trombolízist pedig már a mentőben el tudják végezni. Nem szükséges hosszan fejtegetni, hogy az idő mennyire jelent egyben életet is a mentős szakmában...
Egyelőre 10 mentőautó
A járművek beszerzésére irányuló projekt még 2018 őszén kezdődött, s 2020-ban tett szert a vállalat az új mentőkre. Szlovákiában nem létezik az efféle fejlesztésekhez kapcsolódó támogatási rendszer, ezért a cég teljes egészében önerőből valósította meg a beruházást. A mentőautó ára felszerelés nélkül 70 ezer euróba kerül, ha pedig minden további eszközt beleszámítunk, akkor nagyjából kétszer ennyibe kerül.
Ebben a pillanatban 10 ilyen aktív járműve van a ZaMED-nek: Komáromban kettővel lehet találkozni, emellett Nemesócsán, Nagymegyeren, Tótgyarmaton, Ipolynyéken, Ipolyságon és Ipolyszakállason is szelik már az utakat a Volkswagen Crafterek. 2021 során újabb 10 új generációs mentő beüzemelését tervezik, 2022-re pedig a teljes járműparkot le szeretnék cserélni ilyen Volkswagenekre.
Rastislav Krcho a régió főmentőseként úgy látja, hogy a jelenlegi Nyitra megyei, s ezen belül a komáromi járásbeli mentőszolgálat nagyon magas színvonalú. A 10 évvel ezelőtti állapotokhoz képest – amikor ő maga is elkezdett mentősként dolgozni – az anyagi és technikai felszereltség sokkal magasabb szintű és évről évre növekszik. Megemlítem neki, hogy a dél-szlovákiai járásokban gyakran elhangzik a panasz, miszerint az ország északi területeire és Pozsony környékére arányaiban több fejlesztés jut. Krcho mosolyogva válaszol: „Mindig azt mondom viccesen, hogy ha valaminek történnie kell velem Szlovákiában, akkor arra a Komáromi járásban kerüljön sor.”
Összesen 22 – Komáromban ebből öt – mentőegységük dolgozik a Csallóköztől az Ipoly középső folyásáig, vagyis a szlovákiai magyar nyelvterületen kulcsfontosságú szerepet töltenek be az elsősegélynyújtásban. 2020-ban 1 137 077 kilométert tettek meg a 22 mentőautójukkal, amellyel 24 451 bevetést teljesítettek. Idén a januári mérleg 119 278 kilométer és 2529 kiszállás, míg februárban 111 681 km-s távot és 2410 bevetést abszolváltak. 2021-ben 24 óra alatt átlagosan 81-szer kellett segítséget nyújtaniuk.
Motorkerékpárok is
A cég emellett 2020 őszétől kezdődően mentős motorkerékpárt is tesztel. „A motorkerékpárral eddig nagyon kevés tapasztalatunk van a járvány miatt. Természetesen az évszak és az időjárás is korlátozza a használatot, ugyanakkor azt már megállapíthatjuk, hogy a motorkerékpár átlagosan 2-6 perccel hamarább ér ki az adott címre, mint a mentőautó. Most márciusban készülünk bemutatni a tapasztalatainkat egy kongresszuson Poprádon, illetve a motorkerékpáros mentősök világkongresszusán is szeretnének részt venni április 20-án Szlovéniában. Sok ötletet kaptak a budapesti kollégáktól, akik a Mentőmotoros Szolgálatot végzik az Országos Mentőszolgálat kötelékén belül” – árulja el érdeklődésünkre Krcho.
Covid-idők
„A munkánk nagyon megterhelő a járvány alatt. Eddig azonban nem volt gondunk a helyzet kezelésével, s bízunk benne, hogy a járvány minél előbb véget ér. Minden nap van dolgunk koronavírusos betegekkel. 2021 eddigi hónapjai során megnőtt a koronavírusos eseteink száma a korábbi időszakhoz képest. Körülbelül az összes bevetés 30%-át teszik ki a Covid-esetekˮ – magyarázza Krcho. Később Ľubomír Glasa, a cég sajtósa elmondja, januárban az összes kiszállásuk 24,6%-a során koronavírusos személyt láttak el. Ha a pácienst kórházba szállítják, még ők a mentőben elvégzik a gyorstesztet: „Ez jó a mi biztonságunk szempontjából és gyorsabb segítségnyújtást tesz lehetővé a kórháznak is. Ha a páciens pozitív, akkor már előre tudjuk jelenteni, ők pedig tudnak rá készülni. Mi meg főleg tudomást szerzünk arról, hogy miként lássunk hozzá a beteg kezeléséhez” – mondta a mentős.
Január végéig a ZaMED 25,9% alkalmazottja már átesett a betegségen, ugyanakkor több mint 59%-uk megkapta a vakcina első adagját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.