Új adatok a világháborús katonasírról

Legalább harminckilenc elesett katona nyugodhat abban a tömegsírban, melybe a II. világháború idején elhunyt német és magyar katonákat temették.KirályhelmecA sírt az önkormányzat az elmúlt évtizedekben rendszeresen gondozta, s ehhez a munkához szimbolikus összegű állami hozzájárulást is kapott.

Legalább harminckilenc elesett katona nyugodhat abban a tömegsírban, melybe a II. világháború idején elhunyt német és magyar katonákat temették.

Királyhelmec

A sírt az önkormányzat az elmúlt évtizedekben rendszeresen gondozta, s ehhez a munkához szimbolikus összegű állami hozzájárulást is kapott. Mivel az elhunytakról szerettek volna méltóbb módon megemlékezni, 2016-ban elhatározták, hogy a területet fűvel borítják és bekerítik, új emléktáblák és emlékoszlop is kerül ide. A királyhelmeci tömegsíron eredetileg hat kereszt volt, melyeken az elhunytak nevét nem tüntették fel. A hivatalos eljárás elindítása során kiderült, hogy a sírban tizenhárom magyar katona nyugszik, akik közül háromnak a neve volt ismert. Az itt nyugvó Batyiszky Lukácsról, Csepregi Józsefről és Kastura Miklósról azonban nem lehetett tudni, mikor és hol születtek, és haláluk ideje, illetve annak körülményei sem voltak ismertek.

Molnár Ildikó, a városi hivatal közigazgatási és szervezési osztályának vezetője úgy tájékoztatott, hogy a hivatalnál néhány hete jelentkezett egy eperjesi személy, az országban található német katonasírokat gondozó szervezet képviselője. Azt állította, a kétezres évek elején szerettek volna a tömegsír helyén kutatásokat végezni, de nem volt lehetőség rá, mert a területre rátemettek. A vizsgálódás során azonban kiderült, hogy a tömegsírban nyolc német és harminckilenc magyar katona nyugszik. Részleteket azonban azóta sem sikerült kideríteni róluk.

A város az új információk birtokában a magyarországi hivatalos szervektől kért tájékoztatást, illetve a németországi hatóságoktól is megpróbált több adatot szerezni az elesettekről. Innen egyelőre válasz nem érkezett. A magyarországi hadtörténeti intézettől kapott visszajelzés azonban meglepő adatokat tartalmaz. A Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság ugyanis válaszlevelében közölte mind a 39 Királyhelmecen eltemetett katona nevét, és a dokumentum az elesettek beosztását, alakulatának számát és nevét, a születési idejüket, a születés helyét, az anya nevét, az elhalálozás időpontját, helyét és okát is tartalmazza. A listán azonban a korábban ismert nevek közül csak Kastura Miklósé található meg, Batyiszky Lukácsról és Csepregi Józsefről nincs adat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?