<p>Ügyészi figyelmezetést kapott a bodrogközi település önkormányzata, ugyanis a városban a 2011. január 20-án lezajlott főellenőrválasztás - a Tőketerebesi Járási Ügyészség álláspontja szerint -nem minden részletében felelt meg a hatályos törvényi előírásoknak</p>
Ügyészi figyelmeztetés a főellenőr-választás miatt
Királyhelmecen azért kellett új főellenőrt választani, mert a tisztséget korábban betöltő Pataky Károly még 2010. november elején lemondott posztjáról. A főellenőr megválasztásának időpontját és módját a 2010. december 8-án tartott önkormányzati ülésen határozták meg, a képviselők ezen a tanácskozáson döntöttek arról is, hogy a majdani királyhelmeci főellenőr elődeitől eltérően részmunkaidőben látja el feladatait. A 2011. január 20-i ülésen a testület tagjai meghallgatták az állásra jelentkezőket, majd titkos szavazással Tóth Sándor 26 éves gépészmérnököt választották főellenőrré. Az egyik pályázó, Kiss András - aki korábban volt már Királyhelmec főellenőre -nem sokkal a történtek után beadványt intézett a Tőketerebesi Járási Ügyészséghez, ugyanis álláspontja szerint az eljárás során több szabálytalanság is történt. A választásról szóló 2010. december 8-án született önkormányzati határozatban a feltételek között szerepelt, hogy a pályázónak becsületbeli nyilatkozatot kell tennie a szakmai rátermettségéről, ám ez a feltétel a hirdetőtáblára kerülő pályázati kiírásból már hiányzott. Ugyanakkor a határozat 60%-os részmunkaidőt szabott meg a főellenőr számára, viszont ugyanebben a kiírásban már csak 50%-os munkakötelezettség szerepelt. Kiss azt is sérelmezte, hogy eredetileg a képviselők úgy határoztak, az állás betöltéséről szóló szavazás nyilvános lesz, viszont 2011. január 20-án titkos szavazás döntött a jelöltek sorsáról, mely a határozatban foglaltak ellenére nem a tanácsteremben zajlott, ugyanis egyes képviselők a szavazólapjukkal egy időre elhagyták a helyiséget.
A Királyhelmeci Városi Hivatalban kapott tájékoztatás szerint, a pályázati kiírásban valóban nem szerepelt a szakmai rátermettségről szóló kitétel, ám ennek az az oka, hogy időközben a feltételek közül az ötéves szakmai gyakorlat is kikerült, így az ezt igazoló dokumentum bemutatása is okafogyottá vált. A részmunkaidőről rendezett vita során időközben képviselői javaslatra módosítottak az eredetileg meghatározott 60%-os kötelezettségen, így az új főellenőrrel is 50%-os kötelezettségről szóló szerződést írtak alá. A bemutatott dokumentumokból azonban kiderült, az ominózus határozat és a pályázati kiírás szövege az említett esetekben - állítólag adminisztratív hiba miatt - valóban nem azonos. Kalapos Árpád alpolgármester korábban lapunknak elmondta, a nyilvános szavazást a január 20-i ülésen született új önkormányzati határozattal változtatták titkosra, s ez az eljárás a hatályos törvényekkel összhangban történt. Kalapos, aki egyike volt a helyiséget szavazólapjukkal elhagyó képviselőknek, Kiss felvetésével nem értett egyet, ugyanis szerinte ezzel semmiféle szabálytalanságot nem követtek el. A szavazatok leadása ugyanis a tanácsteremben történt, az urna végig ebben a helyiségben volt, és a voksok összeszámlálása is a nyilvánosság előtt zajlott.
A Tőketerebesi Járási Ügyészség nemrégiben azonban levélben arról értesítette Kiss Andrást, hogy az ötéves szakmai gyakorlattal kapcsolatos felvetése jogos volt, így a történtek miatt ügyészi figyelmeztetést küld Királyhelmecre, a beadvány többi vitatott pontjával kapcsolatosan viszont egyelőre nem foglalt állást, azok megtárgyalását elnapolta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.