Tízéves az ipolyszalkai tájház

<p>Ipolyszalka. Tíz éve nyílt meg az Érsekújvári járáshoz tartozó Ipolyszalkán a régió első tájháza. Megálmodója és létrehozója Dikácz Zsuzsanna, az Ipoly-menti Kulturális és Turisztikai Társulás elnöke volt.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

„A tájház a maga nemében egyedüli és különleges. Dél-Szlovákia magyarlakta vidékein nyolcvan gyűjteményt tartunk nyilván, többségük azonban kulcsos házként működik. Az ipolyszalkai viszont igazán élő tájház” – fogalmazott Danter Izabella néprajzkutató, muzeológus. Ipolyszalkán az Ipoly-menti települések jellegzetes népi építészetét, használati eszközeit és paraszti kultúráját bemutató gyűjtemény mellett a látogatók megismerhetik a régió hagyományos mesterségeit és jellegzetes ízeit is.

Az Ipoly-menti Kulturális és Turisztikai Társulás a kezdetektől azon dolgozik, hogy teret és lehetőséget adjon a bemutatkozásra, tudásuk átadására a népi mesterségek helyi művelőinek. A tájházban rendszeresen szerveznek kézműves-foglalkozásokat és táborokat, amelyekre határon innen és túlról is érkeznek óvodai és iskolai csoportok. Az ipolyszalkai tájház fontos szerepet játszik a felnőttképzésben is – pedagógusoknak is rendszeresen szerveznek foglalkozásokat és konferenciákat.

Az első néprajzi gyűjtemények az 1800-as évek végén jöttek létre a történelmi Magyarország területén. Az első Csehszlovák Köztársaság megalakulása után – az önmeghatározás és a magyar identitás megőrzése szempontjából is – fontos szerepet kaptak. Az 1920-as években a városi gyűjtemények mintájára jöttek létre az első falusi néprajzi gyűjtemények, viszont hosszú évtizedeknek kellett eltelniük, hogy nyilvánosságot kapjanak, láthatóvá váljanak. 1968-ban a Zoboralján, Kolonban nyílt meg az első szakmai értelemben vett tájház. „A tájházak ma is fontos szerepet töltenek be az identitástudat megőrzésében” – hangsúlyozta Danter Izabella.

Az ipolyszalkai tájház fennállásának 10. évfordulója kapcsán megrendezett emlékünnepségen beszédet mondott többek között Józsa János polgármester, Varga Sándor történész, Dániel Erzsébet, a Limes-Anavum Regionális Honismeret Társulás elnöke, Árendás Tamás, a Bethlen Gábor Alapítvány megbízottja és Pathó Marianna, a budapesti Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának küldötte. Köszöntőjükben mindannyian kiemelték a tájház értékmentésben betöltött szerepét és fontosságát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?