Zselíz. Kiállításmegnyitóval kezdődött a tízéves Kincső néptáncegyüttes Három éjjel, három nap... című ünnepi maratonja.
Tízéves a zselízi Kincső néptáncegyüttes
A háromnapos ünnepségre Magyarországról, Erdélyből, Horvátországból érkeztek táncosok, kétszázötven vendég vett részt a rendezvényen. A kiállítás megnyitója után Jókai Mária mesélt a Zoboralja kincseiről, ősiségében megőrzött néphagyományairól, majd a budapesti Tébláb néptáncegyüttes tagjainak tanított zoboraljai gyermekjátékokat. Este hétkor dugig megtelt a tornaterem, körülbelül nyolcszáz ember jött el megnézni a gálaműsort, melyen százhúsz táncos adott elő tizenhárom koreográfiát. A kéméndi Szeleczky Mónika és Kantár Róbert ízes palócsággal mondta el N. Tóth Anikó meséjét a boldogulását kereső Jankó gyerekről, kinek tizenhárom vidék táncait kell megtanulnia, hogy kiérdemelje a világ legszebb lányát. A mese Jankó gyerekét a Kincső minden generációja kalauzolta a néptáncok zegzugos birodalmában. Az Iciri-piciri Gyermek néptáncegyüttes óvodás és kisiskolás korú tagjai Kerek a káposzta címmel a Csallóköz játékaiból, szokásaiból, táncaiból mutattak be egy csokorra valót. Az Apró Kincső Utánpótlás együttes Béres legény liliom címmel ropták, később egy lóvásár is megelevenedett az „apróknak” köszönhetően. Nagy utat tett meg Jankó a táncosok segítségével, hiszen Szatmár, Gömör, Zemplén, Galgamente, Zoboralja, Lőrincréve, Moldva, Bodrogköz, Magyarbőd és Kéménd táncai elevenedtek meg a színpadon. A különböző tájegységek táncait, a mindig autentikus népviseletekben nemcsak a Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes mostani tagjai járták, de ismét táncoltak a régi tagok, az Elsők Csapata, valamint a Kincsős Szülők Csapata, vagyis KSzCs, akik nemcsak gyermekeikel szerettetik meg a hagyományápolást, de maguk is szívesen táncolnak. A gálán a táncosokat a Gereben együttes kísérte, a zenészek az Óbudai Népzenei Iskola tanulói, de az iskola tanárai is besegítettek. Játszott a Pengő együttes is. Bár ők kiváltak a Kincső kötelékéből, meghatározó egyéniségei voltak az együttesnek. Juhász Sándor és Juhász Eszter is színpadra lépett, a rengeteg táncos irányítása mellett, még erre is futotta idejükből. A fináléban együtt táncoltak egykori és jelenlegi „kincsősök”, apróságok, szülők, diákok és tanárok, mindenki, aki tagja az egyre terjeszkedő Kincső-birodalomnak. A gálán jelen voltak polgármesterek, megyei képviselők, intézményvezetők és a népi kultúra szerelmesei. Majd táncház következett, ahol a budapesti Kóborzengő együttes húzta.
Másnap Nyitra megyét járták a táncegyüttesek, este pedig Sebestyén Márta és a Muzsikás együttes koncertezett. Szombaton Zselíz városát vették birtokukba a néptáncosok, a város legkülönbözőbb pontjain bukkantak fel, és este a nyolc vendégtánccsoport köszöntötte a tízéves Kincsőt egy fergeteges gálával. Az ünnep alkalmából Horváth Géza tanár szerkesztésében megjelent a tíz év munkáját, eredményeit összegző emlékfüzet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.