Esztergom. A két ország közti határátkelőhelyek kialakításáról és a határ menti régiókat érintő infrastrukturális kérdésekről tárgyalt tegnap a magyar–szlovák belügyi tárcaközi vegyes bizottság.
Tizennyolc új szlovák–magyar határátkelőhely nyílik a jövőben
A konferencián főként a schengeni övezetbe történő 2007-es együttes belépés közlekedési és határátlépési kérdéseivel, valamint a két ország közötti integrált közúti közlekedés felújításának ügyével foglalkoztak a felek. Ezzel kapcsolatban nagy figyelmet keltett a budapesti gazdasági és közlekedési minisztérium közúti közlekedési főosztályának 43 projektjavaslata is, amelyeknek megvalósulása esetén a jelenlegi teljes magyar–szlovák határszakaszon jócskán megsűrűsödne az átjárás: 2007 után például körülbelül 11 kilométerenként tudnánk átlépni a szlovák-magyar határt. A projektek közt szerepel két Duna-híd, valamint további hét Duna-keresztezés kompok segítségével. A korábbi Ipoly-hidak közül hosszú távon csak hét híd újjáépítése javasolt. Az Ipoly völgyében jelenleg négy állandó átkelési lehetőség van, ezek mellett összesen nyolc projektet dolgoznak ki továbbiak létesítésére. Tésa és Ipolyvisk esetében híd nélkül is kialakítható a kapcsolat, a többi átkelőhöz új Ipoly-hidak építése szükséges.
Martin Pado az Új Szó kérdésére elmondta, 2007-ig, illetve a schengeni övezetbe való belépés után Szlovákia a jelenlegiek mellett 18 további új állandóan működő határátkelőhely megnyitását javasolja Magyarországnak; erre a javaslatra jelenleg Budapest visszajelzését várják. „Nem nemzetközi átkelőkről van szó, és végső számot csak kormányközi megegyezés után tudunk mondani” – fejtette ki a belügyi államtitkár. Közölte, „a jelenlegi szigorított ellenőrzés a magyar–szlovák határon egészen május végéig érvényben marad, erre a pozsonyi NATO-csúcs miatt van szükség.
A konferencián az Ister–Granum Eurorégió közlekedésügyi bizottságának elnöke, Nagy Géza zselízi polgármester egy memorandumot nyújtott át az illetékes tárcák képviselőinek, amelyben a térség települései, a kistérségi társulások elnökei, továbbá Turócszentmárton és Aranyosmarót polgármesterei egy hetven kilométer hosszú, Garamszentbenedeket Párkánnyal és Esztergommal összekötő gyorsforgalmi út megépítését kérik a két kormánytól. Ez az út Nyitra megye hosszú távú fejlesztési tervében is szerepel (a majdan létesülő párkány–esztergomi teherforgalmi híddal együtt), és ugyancsak szerves részét képezné a Balti-tengertől Szlovéniáig húzódó nemzetközi közlekedési folyosónak. „Az út megépítését a magyarországi szakma is teljes mértékben támogatja, most már a nagypolitika pozitív hozzáállására van szükség” – fejtette ki lapunknak Nagy Géza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.