A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia és a Nagymegyeri Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium idei tanévnyitója egyben egy csaknem két évtizede húzódó történet boldog befejezését jelentette – átadták a diákoknak és tanároknak az iskola új szárnyát, ahol egyebek között 10 tanterem és 2 előadóterem kapott helyet.
Tíz új tanterem az uszoda helyén
Az új szárny
építése még 1989-ben kezdődött el, az akkori tervek egy iskolai tornaterem és uszoda vízióját tartalmazták. Az anyagi források aztán gyorsan elapadtak – a falak álltak, a medence helyén hatalmas lyuk tátongott, de nyilvánvalóvá vált, hogy az eredeti elképzelések megvalósítására nem lesz pénz. 1997-re annyiban sikerült előre lépni, hogy legalább a szárny földszintjének egyik felében tornatermet alakítottak ki. További tíz évbe tellett, amíg az eredeti terveket átdolgoztatták és elfogadtatták, majd ezek alapján elkészült, igaz, alaposan megváltozott elképzelések és igények mentén, az új épületszárny.
A történethez hozzátartozik, hogy Nagymegyer legnagyobb, központi iskolaépületét pontosan ötven évvel ezelőtt, 1957-ben adták át – a magyar alapiskolának és a középiskolának. A két intézmény évtizedeken át gyakorlatilag egyenrangú „tulajdonosként” használta az ingatlant – egészen a fenntartó személyének szétválásáig. Az iskola épületét a hozzá tartozó területtel együtt Nagymegyer városa, illetve az általa fenntartott alapiskola kapta meg, a megyéhez tartozó középiskola pedig albérlői státusba került.
Korrekt viszony
„Korrekt a viszony a két intézmény között, ez nem okoz problémát. Viszont az ingatlan általunk használt része után négyzetméter alapon bérleti díjat fizetünk a városnak, ami eddig évi 615 ezer korona volt. Emellett mi álljuk az energiaköltségek felét, és nem utolsósorban karbantartjuk mindazt, amit használunk. A gond ott kezdődik, hogy bérleti díjra egy plusz koronát sem kapunk a megyétől, ezt a fejkvótából kell kigazdálkodnunk. Az adott összeg erejéig tehát tulajdonképpen hátrányba kerülünk azokkal az iskolákkal szemben, amelyek saját ingatlanban működnek – avat be a részletekbe Végh Zsuzsanna. Az igazgató aszszony azt is elmondja, a közösen használt főépület mögött kialakított, azzal összekötött új létesítmény a kereskedelmi akadémia és a gimnázium tulajdona; az új osztályoknak köszönhetően a továbbiakban nem kell igénybe venniük azt a fabarakkot, amely egyébként semmilyen szempontból nem felelt meg az igényeknek – így a kezdődő tanévben a bérleti díj egy részét már sikerül megspórolniuk.
Az igazgató asszony azt is fontosnak tartja elmondani, hogy az új helyiségek új lehetőségeket teremtenek a tanárok számára is. Az iskola az elmúlt tanévben egy újfajta rendszert kezdett bevezetni, amely szerint minden tanteremnek két funkciója van: egyrészt egy-egy osztály törzstermeként, másrészt pedig szaktanteremként szolgálnak. Azaz: egy adott tantárgyat vagy tantárgycsoportot oktató pedagógusok egy-egy termet rendeznek be mindazokkal a kellékekkel, segédanyagokkal, szemléltető eszközökkel, amelyeket a tanítás hatékonysága szempontjából szükségesnek tartanak, a diákok pedig órarendjük szerint „vándorolnak” a nap folyamán. Az új termek pillanatnyilag még steril benyomást keltenek, csak a vadonatúj padok, székek, táblák találhatók bennük -a tanárok kreativitása azonban hamarosan átrajzolhatja őket. Az érintett pedagógusok kis tervezeteket készíthetnek, az iskola vezetése pedig ezek alapján igyekszik biztosítani mindazt, ami anyagilag elérhető.
Minőségbiztosítási tanúsítvánnyal
Az impozáns új épületen kívül további újdonsággal is szolgált az iskola a tanévnyitó alkalmával: a nyár folyamán a kereskedelmi akadémia komoly – a pedagógiai és gazdasági dokumentációra, az irányítási és megvalósítási módszerekre egyaránt kiterjedő – nemzetközi vizsgálaton esett át, melynek köszönhetően megszerezte az ISO 9001:2000 minőségbiztosítási rendszernek megfelelő minősítést. Azaz nemcsak állíthatja magáról, hogy minden szempontból megfelelt a nemzetközi szabvány igényes kritériumainak, és ennek megfelelően az iskola minőségi képzést biztosít, hanem a tényt hiteles dokumentummal is képes alátámasztani. Végh Zsuzsanna nem feledkezik meg a tanárok munkájáról sem, mint mondja, nekik köszönhető, hogy az iskola az elmúlt években számos alkalommal szlovákiai szinten az abszolút elsők között kapcsolódott be a nemegyszer járatlan útnak tűnő, de előremutató programokba, legyen szó az Infovek programról, az ECDL-vizsgaközpontok létrehozásáról vagy éppen az ISO 9001:2000 minőségbiztosítási rendszer bevezetéséről. Nem kis teljesítmény egy olyan intézménytől, amely idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.