Molnár Igor szerint gyakran találkoznak járőrözés közben rolleres csoportokkal, a legveszélyesebb, amikor ketten-hárman közlekednek egy járművön (Shutterstock-illusztráció)
Tilos az elektromos roller használata 15 éves kor alatt
Júliusban lépett életbe az a törvénymódosítás, amelyik az elektromos rollerek használatát szabályozza. A farkasdi alapiskolában a helyi rendőrkapitányság igazgatóhelyettese tartott a témában felvilágosítást.
Molnár Igor, a farkasdi rendőrkapitányság igazgatóhelyettese az alapiskola szülői értekezletén tartott tájékoztatást arról, hogyan módosult nyáron a rollerekre vonatkozó törvény, mennyiben érinti az a helyi lakosságot.
„Az új szabályozás alapján a 15 évnél fiatalabbak nem közlekedhetnek a 25 km/óra maximális sebességű elektromos rollerrel sem a főúton, sem a mellékúton, csak a kerékpárúton és a lakóövezetekben. Mivel Farkasdon sem kerékpárút, sem lakóövezet nincs, ezért a 15 évnél fiatalabb gyerekek sehol sem rollerezhetnek a faluban. A legnagyobb gondot az okozza, hogy azóta, hogy felújították Farkasd főútját, annyira megnövekedett a falun áthaladó teherforgalom, hogy a felnőttek, a kerékpárosok számára is rendkívül veszélyes a közlekedés”
– mondta el Molnár Igor. Hangsúlyozta, a roller azért veszélyes a gyerekeknek, mert felnőtt felhasználóknak készült. Az egyetlen féken kívül semmilyen biztonsági elem nincs rajta, általában kemény, kicsi kereke van, magas kormánya, ezért nagyon könnyű elesni vele. A gyerekek nem ismerik a közlekedési szabályokat, nincs tapasztalatuk és gyakorlatuk abban, hogy a nem várt helyzetekben hogyan kellene reagálni, viselkedni. Az igazgatóhelyettes kifejtette, rendkívül sok, több esetben súlyos vagy halálos baleset történt az elmúlt időben a rolleresek között, sokkal több, mint a kerékpárosok körében, ezért is módosították a 2009. évi 8-as számú, a közúti közlekedésről szóló törvényt.
Molnár Igor az Új Szónak elmondta, olyan nyomaték van az elektromos rollerekben, hogy ha egy 30-40 kg súlyú gyerek rááll és meghúzza a gázt, két másodperc alatt eléri a 25 km/órás maximális sebességet.
„Egy esetleges ütközéskor ilyen gyorsaságnál szinte biztos a csonttörés, nem ritkán a nyílt törés, agyrázkódás. Ehhez a rollerhez nem kell sem jogosítvány, sem biztosítás, ezért nagyon elterjedt. Hozzá kell tenni, hogy a 15 évnél fiatalabb gyerekek gyakran nagyon figyelmetlenek”
– tette hozzá. Mint mondta, a módosított törvény július 15-én lépett érvénybe, fontos, hogy mindenki tisztában legyen vele.
Az augusztus 1-től szigorított, vonatkozó törvény értelmében a 25 km/óra sebességnél gyorsabb, valamint a 25 kilogrammnál nagyobb tömegű és 14 km/óra tervezési sebességű elektromos rollerekre kötelező biztosítást kötni az Európai Unió minden tagállamában, így Szlovákiában is. A roller típusától függően vezetői jogosítvány is szükséges a használatukhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.