Abafalva. A szocialista körzetesítés annak idején ezt a gömöri települést is érintette olyan formában, hogy iskoláját összevonták a szomszédos Sajószentkirály iskolájával. Ennek ellenére Abafalván továbbra is maradtak osztályok, mivel Sajószentkirályon nem tudták valamennyi osztályt elhelyezni.
Teljesülhet a lakosok régi vágya
A gondolatnak, hogy önálló iskolát kellene szervezni, több öszszetevője is van – tudtuk meg Hanobík Irén polgármestertől. Az egyik ok – mely kényszerűségnek is tekintehető –, hogy Abafalván az óvoda és az iskola egyházi épületben üzemel, de míg az óvodának Abafalva a fenntartója, addig az iskolának a szomszédos Sajószentkirály. Miután az iskolák átkerültek az önkormányzatokhoz, a katolikus egyház a fenntartó önkormányzatnak bérleti díjat kezdett számlázni. Ugyanakkor, tekintettel az Abafalvai Községi Hivatal és az egyház közötti jó együttműködésre, az óvodáért nem kért a tulajdonos hasonló jogcímen anyagi ellentételezést. Sajnos, a két fél képviselői nem tudtak egymással megegyezni, s az Abafalván működő osztályokat sem tudják más épületben elhelyezni, így a felmerült összeg komolyan megterheli a sajószentkirályi önkormányzat kasszáját. Hogy ezt a tételt kompenzálni tudják, felszólították azon települések önkormányzatait, ahonnan gyerekek látogatják az iskolát, hogy anyagilag járuljanak hozzá az iskola fenntartási költségeihez, így a bérleti díjhoz is. Ezt Abafalva önkormányzata is elutasította.
Másrészt a helyi lakosok egy jelentős részének körében mindig is élt a vágy, hogy Abafalván önálló, alsó tagozatos iskola működjön. Végül aztán tavaly úgy döntött a helyi önkormányzat, hogy mégiscsak létre kell hozni az önálló magyar tannyelvű iskolát. Amint azt a polgármester elmondta, örült is a döntésnek, meg nem is. Örült, mert az iskola léte valahol rangot jelent egy falunak, másrészt tisztában van azzal, hogy ez a döntés milyen gondokkal jár együtt. Mára már túl vannak az engedélyek beszerzésén, s az igazgatói poszt betöltésére pályázatot írnak ki, melyet néhány napon belül nyilvánosságra hoznak. Olyan igazgatót szeretnének az iskola élére, aki tisztában van azzal, mit jelent egy iskola újraindítása, képes a szükséges berendezések, taneszközök és tankönyvek beszerzésére, s nem utolsósorban ismeri a térség gazdasági és szociális helyzetét, valamint kultúráját. Ugyancsak szem előtt kell tartani, hogy szeptemberre összevonják az iskolát az óvodával, ami külön figyelmet fog igényelni az új iskola új igazgatójától.
Az abafalvai iskola szeptemberi indulásával párhuzamosan – melynek az új tanévben 28 tanulója lesz, s ez a létszám az elkövetkező négy évben biztosítottnak látszik – értelemszerűen leépítésre kerül sor a sajószentkirályi iskolában. Mivel csökken a diákok létszáma, kevesebb pedagógusra lesz szükség, ám őket az újonnan alakuló intézmény át kívánja venni.
Tény, hogy nagy fába vágták az abafalviak a fejszéjüket, mindenesetre olyan intézményt kell kialakítaniuk, mely mind az oktatás színvonalában, mind a szabadidő ésszerű kihasználása terén nyújtott lehetőségekben is versenyképes és magas színvonalú lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.