Illusztrációs kép (a szerző felvétele)
Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál
2025. január 1-jétől lépett volna hatályba a hulladék-elhelyezésről szóló rendelet, amely alapján köteleznék az önkormányzatokat a mechanikai-biológiai hulladékkezelés (mechanicko-biologická úprava odpadov, MBÚ) bevezetésére. Úgy tűnik azonban, a kormány utolsó pillanatban hozott döntése miatt ez elmarad.
A mechanikai-biológiai hulladékkezelés az osztályozatlan települési hulladék és az egyéb – szelektív – eljárások után keletkező maradék hulladék kezelésére szolgál. Kombinálja az osztályozási, dúsítási eljárásokat az olyan biológiai eljárásokkal, mint a komposztálás, az anaerob erjesztés és a biológiai szárítás. Célja a hulladék környezeti veszélyességének, térfogatának és tömegének csökkentése. Hatékony módja annak, hogy a szétbomló-szétoszló hulladéktól megszabadítsák a szemétlerakókat, komposztálás és energetikai hasznosítás céljával.
Az Európai Unió évek óta kötelezi tagországait az ilyenfajta hulladékkezelés bevezetésére. Szlovákiának eredetileg 2021-ben kellett volna ezt bevezetni, de nem sikerült. A határidőt elhalasztották 2025. január 1-re.
A polgármesterek sem tudnak eligazodni
Ki kell emelni, hogy a mechanikai-biológiai hulladékkezelés jelentős szemétdíjemeléssel jár. A kormány azonban 2024. november 13-án hatályon kívül helyezte az eredetileg jóváhagyott díjrendeletet és eltörölte a hulladéklerakási díjak emelését. Erről kérdeztük Balódi Lászlót, a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának elnökét:
„Teljes a káosz a hulladékkezelés terén az önkormányzatoknál, sajnos magunknak kell rájönni, hogyan tovább. Folyamatosan ülésezünk, egymást hívjuk a polgármesterekkel. Nem tudunk kigabalyodni abból, mit akart ezzel a lépéssel a kormány. Az utolsó pillanatokban hozott módosítás majdhogynem lehetetlenné tette, hogy a városok időben kiadják a 2025-re vonatkozó általános, kötelező érvényű rendeletet a hulladékdíjak mértékéről.
A rendeletet ki kell függeszteni legkevesebb 15 napra a község hivatali hirdetőtáblájára, majd a képviselő-testületi ülésen a képvislők szavaznak erről, ezt követően újra kifüggesztik. Ha nem emelkedik jogerőre december 31-ig, akkor érvénytelen a következő évre. A rendeletet ugyanis év közben nem lehet módosítani.
Felkészültek, de hiába
Balódi László aláhúzta, a 2024-es év arról szólt, hogy az önkormányzatok nagy része felkészült, elfogadta a mechanikai-biológiai hulladékkezelés bevezetését. Szlovákiában közel 3000 önkormányzat van, mindenki kiemelten foglalkozott a témával. Sokan már közbeszerzést írtak ki a vállalkozók számára, a polgárok által fizetendő díjakkal foglalkoztak, tanulmányokat készítettek az üggyel kapcsolatban.
A Dunaszerdahelyi járás 67 községéből több mint 40-ben a Kosit kft. kassai cég szállítja el a hulladékot, amely az önkormányzatoknak tonnánként 55 euró plusz áfába kerül az év végéig. Ez alapján számolják ki az egy főre eső éves szemétdíjat a települések. Az új hulladékgazdálkodási rendszer előkészítéseként új technológiát kellett vásárolni a szemételszállító cégeknek, ezek a plusz költségek az önkormányzatokat, majd végső soron a lakosokat terhelik. Ennek értelmében a Kosit kft. is új szerződéseket készített elő és emelte a hulladékelszállítás díját, 134 euróra.
„Az önkormányzatok készültek a mechanikai-biológiai hulladékkezelés bevezetésére, ebben a módban működtek egészen addig, amíg a parlamentben meg nem született a döntés. A novemberi döntés után azonban a határidőt elhalasztották két évvel, 2027. január 1-jétől vezetik majd be az MBH-t”
– tette hozzá a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának elnöke.
Már jócskán 50 euró felett
A káosz eredményeképp a szemetet elszállító cég a korábban kiadott, módosított szerződéseket visszavonta. Értelemszerűen az önkormányzatok Szlovákiában mindenhol megemelik a hulladékelszállítás díját. „Az emelés azért van, mert januártól az áfa 23 százalékra emelkedik, bizonytalanság uralkodik az önkormányzatoknál, nagy kérdés a zöldhulladék kezelése is, melynek összegyűjtése és elhordása egy speciális komposztáló telephelyre szintén megemeli a költségeket. További árbefolyásoló tényező a textilhulladék kérdése, amely gyűjtése 2025 januárjától lesz kötelező, és amely nem kerülhet bele a kommunális hulladékba. Az önkormányzatoknak erre a célra külön konténereket kell vásárolniuk, anélkül, hogy pénzt kapnának és a kormány előírásai is pontatlanok. A textilhulladék elhordása 380-400 euró per tonna áron mozog jelenleg” – folytatta Balódi László.
Nemeshodoson a fizikai személyek a jelenlegi 38 euró helyett 2025-ben már 55 eurót fognak fizetni. Ez hasonlóan érvényes több Dunaszerdahelyi járásbeli településre is. A Felső-Csallóközi falvakban ez az összeg akár 70 euró is lehet.
A tényleges kiadások 60,40 – 64,50 euró között mozoghatnak, amit még befolyásolhatnak különböző tényezők, mint például a bérköltségek és üzemanyagárak növekedése. Az önkormányzatok igyekeznek majd az év során különböző módon ösztönözni a lakosokat, hogy minél kevesebb hulladékot termeljenek, ezzel nemcsak a környezetünket óvjuk, hanem bizonyára a pénztárcánkat is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.