<p>Tőketerebes. A kelet-szlovákiai városnak 18 387 euró ingatlanadóval tartozik az a részvénytársaság, mely néhány évvel ezelőtt még több mint egymilliárd euró értékben akarta felépíteni a településen Szlovákia legnagyobb széntüzelésű erőművét.</p>
Tartozik a városnak a „megaberuházó”
LECZO ZOLTÁN
A TASR hírügynökség értesülései szerint a Csehszlovák Energetikai Részvénytársaság (ČES) 2010-ben és 2011-ben sem fizette be az adóját. Miután a város vezetése ezért feljelentette a céget, és a tartozást végrehajtó segítségével akarta behajttatni, az egykori „megaberuházóval” kapcsolatosan további furcsaságok is napvilágra kerültek. Július Selecký, a Tőketerebesi Városi Hivatal vezetője a hírügynökségnek elmondta, az adósság kifizetésére gyakorlatilag nincs esély, ugyanis a végrehajtó megállapította, hogy a szóban forgó vállalat jelenleg sem ingó, sem ingatlan vagyonnal nem rendelkezik, a hőerőmű építésére kiszemelt földeket pedig időközben már más cégeknek adta tovább. A részvénytársaság székhelyéül a nyilvántartás szerint két kassai címet jelöltek meg, az egyiken azonban csak egy postaládát találtak, a másikon pedig nem tudtak arról, hogy itt valaha a vállalatnak irodája lett volna. A cég telefonon sem volt elérhető.
A 2006-ban alapított Csehszlovák Energetikai Részvénytársaság korábban Tőketerebesen akarta megépíteni Szlovákia legnagyobb széntüzelésű erőművét. Az üzemben három, egyenként 240 megawatt teljesítményű széntüzelésű blokk, valamint egy 165 megawatt teljesítményű gázüzemű blokk termelt volna villanyáramot. Az építési munkálatokat, melynek során állítólag ezerötszáz ember juthatott volna munkához, 2009 második felében akarták elkezdeni, az első próbaüzemet pedig 2011-re tervezték. A hőerőmű megépítése ellen egyebek közt szót emeltek különböző magyarországi és szlovákiai civil szervezetek, a Greenpeace aktivistái, az egyes határ menti települések polgármesterei, a bortermelők, de elutasító álláspontot fogalmazott meg Sólyom László, a korábbi magyar köztársasági elnök és Ľubomír Jahnátek volt gazdasági miniszter is. A beruházást a tőketerebesi önkormányzat, a Tőketerebesi Regionális Közegészségügyi Hivatal és a Tőketerebesi Körzeti Hivatal civil- és katasztrófavédelmi osztálya ugyancsak ellenezte, illetve a Trebišov nahlas Polgári Társulás az erőmű építése ellen több mint kilencezer aláírást gyűjtött össze. Később a Kassai Kerületi Építési Hivatalhoz – az építtető kérelmére elindított engedélyeztetési eljárással kapcsolatosan – magánszemélyek, különböző intézmények és szervezetek 3500 módosító javaslatot és észrevételt juttattak el, ilyesmire korábban Szlovákiában még nem volt példa.
A Trebišov nahlas Polgári Társulás viszont később úgy határozott, véleményének a nyilvánosság előtt többé nem ad hangot, és a weboldal az üggyel kapcsolatos új információkat sem tesz közzé. A határozat megszületésére egyébként azután került sor, hogy ismeretlenek a polgári társulás több tagját és az egyesület vezetőjét is megfenyegették. 2007-ben aztán az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium elutasította a részvénytársaság építési engedéllyel kapcsolatos fellebbezését, így a beruházás megvalósítása lekerült a napirendről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.