A Talentino zeneiskolában megvan a lehetőség arra, hogy mindenki azt játssza, ami a szívéhez közel áll, akár több zenei stílusban (Képarchívum)
Talentino, ahol szívből lehet zenélni
Rendhagyónak tűnik, miközben nagyon emberközeli a Talentino zeneiskola, amelyet Takács Bálint működtet Galántán. Az örömzenélést előtérbe helyező intézményben hamarosan indul a Mini Talentino-projekt Takács Brigitta vezetésével, hogy már az óvodások is megtapasztalják, milyen nagyszerű érzés szívből, másokkal együtt zenélni.
A Covid-19-világjárvány miatt elrendelt lezárások idején, 2020-ban a megsokasodott szabadidejében Takács Bálint és felesége, Brigitta ötletelésbe kezdett azzal kapcsolatban, hogy olyan zeneiskolát hozzanak létre, ahol a zenében megélt öröm, az önkifejezés kerül előtérbe.
„Abban az időszakban én egy marketingügynökségnél dolgoztam otthonról, a lezárások miatt volt időnk a Talentino marketingjén is ötletelni. Mikor enyhültek a szigorítások, elindítottuk a zeneiskolát. Ami a Talentino, az mind a Bálint, az ő szíve és lelke van benne, én partnerként támogattam őt, a megvalósításban, szervezésben, berendezésben segítettem”
– mondta Brigitta.
Jazz-zenész és tanár
Bálint dobon, billentyűs hangszereken és gitáron játszik, mesterdiplomás dzsessz-előadóművész, zenepedagógus. Középiskolai tanulmányait a pozsonyi konzervatóriumban végezte, majd a Kőbányai Zenei Stúdióban és a selmecbányai Ján Albrecht dzsesszakadémián (Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta) képezte tovább magát dobszakon, ahol PhD-képzésre készül. A Talentinóban individuális zenei oktatás folyik, ahol a könnyűzenei, elsősorban jazz, pop és rock műfajokat igyekszik Bálint közelebb hozni a növendékekhez, illetve azt tartja szem előtt, hogy megtanulják a gyakorlatban, zenekarban kamatoztatni a tudásukat. Nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati tudás és az, hogy az elméletet hogyan lehet a gyakorlatba átültetni.
„Nincs külön zeneelmélet-óra, hanem a csoportos zenekari gyakorlatokon és az egyéni órákon is a gyakorlat közben vesszük át a zeneelméleti tudnivalókat, vagyis nem választjuk külön az elméletet a főtárgytól”
– fejtette ki Bálint, ami munkája során mindig arra igyekszik motiválni a tanítványait, hogy maguktól odaüljenek a hangszerhez, maguktól gyakoroljanak.
Közös zenélés
A zenetanár meglehetősen elfoglalt, több a jelentkező, mint amennyi tanulóval foglalkozni tud, hiszen a Talentino saját bevallása szerint a hobbija, amolyan önmegvalósítás, mellette a diószegi és a komáromi művészeti alapiskolában dolgozik alkalmazottként. Kiemelte, hogy kizárólag olyan helyeken tanít, ahol nem szorítják szigorú keretek közé a zeneoktatást és az általa képviselt elveket, a megszokottnál sokkal nyitottabb szemléletet tud képviselni. Mindkét helyen oktatnak klasszikus zenét, de van pop szak is. Saját zeneiskolájában egyaránt oktat alap- és középiskolás gyerekeket és olyan felnőtteket is, akik korábban nem találták meg azt az intézményt vagy tanárt, ahol és akitől könnyűzenét, vagyis azt tanulhatták volna, ami igazán közel állt hozzájuk, mert szerettek volna például egy zenekarban játszani. A Takács házaspár fontosnak tartja, hogy a zenésznövendékek a zenekari játékot is kipróbálják, ezért rendszeresen tartanak olyan próbákat, ahol közösen zenélnek.
„Ez egy szuper dolog! A gyerekek mindig örömmel vesznek részt a kéthetente tartott órákon. A lényege, hogy vannak közös dalok, zeneszámok, amiket eljátszanak. Vagy a zeneiskola helyiségében, vagy Szabó Gila Ádám stúdiójában tartjuk ezeket az alkalmakat, és háromszor szerveztünk már karácsonyi koncertet a Mosquito bárban. Ez olyan pluszt jelent a tanulóknak, ami hatalmas élmény számukra”
– magyarázta. A Talentino nagy előnye még, hogy nagyobb odafigyeléssel tudják kiválogatni a minőségi hangszereket, ezért nagyon jól felszerelt iskola.
Új projekt
Brigitta a galántai művészeti alapiskolában tanult fúvós hangszereken. Furulyán, fuvolán játszik és autodidakta módon szaxofonozni is megtanult. Kicsi kora óta énekel, több helyi és környékbeli zenekarban énekesként szerepelt, így ismerte meg a férjét. Bálint munkájában nem vesz részt, csak alkalmanként énekel a zenészekkel, de áprilisban indul saját projektje Mini Talentino néven. Célja, hogy az óvodás vagy annál kisebb gyerekek is közelebb kerüljenek a zenéhez. A tervek szerint öt-hat fős csoportokban, a gyerekekkel és a szülőkkel együtt tartanak heti rendszerességgel foglalkozásokat, amelyeken szintén a közös zenélés lesz a cél, de kártyák, ábrák és különféle segédeszközök segítségével zenei kifejezéseket, alapismereteket tanítanak meg az érdeklődőknek.
„Egy régi tervet valósítunk meg, ugyanis Bálintot sokan keresték meg azzal, hogy szeretnék a kicsiket is zeneoktatásra beíratni, de nem tudott már több diákot vállalni, így én foglalkozom majd a csoportokkal. Új hangszerekkel, zenei játékokkal készülünk és még lehet jelentkezni”
– mondta Brigitta.
Küldetés és oktatás
Áprilisban Takács Bálint és Brigitta szervezésében jótékonysági koncert lesz Galántán, melynek bevételéből egy olyan tehetséges fiú zenei oktatását szeretnék finanszírozni, aki nevelőszülőknél él, de nincs lehetősége zeneiskolába járni. A nagyon jó hallású, ügyes, autodidakta módon zongorázni tanuló fiút egy kisiskolásoknak szervezett zenei foglalkozáson fedezték fel. Ez is a küldetésük része, hogy az általuk képviselt értékeket ne csak az iskola falai között, hanem más helyszíneken is bemutassák. Azt szeretnék, ha minél több gyerek tanulná meg szeretni a tanulást, örömét lelné a zenében. Vallják, hogy szinte mindenkiben benne van a vágy arra, hogy megmutassa, mi van a lelkében, erre nagyon jó eszköz, önkifejezési mód a zene.
„A zenélés a stresszlevezetés egyik eszköze is lehet, de a viselkedészavartól szenvedő gyerekeken is segíthetünk vele és a lelki problémákra is gyógyírt jelent. Nem kell, hogy valakiből profi zenész váljon, de ha szippant egy kicsit a kultúrából, az csak a javára válhat. Azért jó zeneiskolába járni vagy akár otthon, magunknak zenélni, mert jót tesz a léleknek, minden szempontból fejlődünk általa. Rendkívül fontos a zenehallgatás, mégpedig a tudatos és minőségi zene hallgatása, amikor nem csak háttérzajként van jelen a zene”
– hangsúlyozta Bálint, hozzátéve, hogy a közös muzsikálás még több örömöt ad.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.