Születésnap avagy lakodalom az Ilosvaival

Nagyida. „A gyerek él és fejlődik már 55 éve!” – közölte mindenki derültségére és örömére a nagyidai polgármester, Šnír Ferenc, az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes jubileumi ünnepségsorozatán.

A „szülők”, az együttes jelenlegi vezetői, Kupec Mihály és Kupec Andrea szerényen mosolyogtak a kijelentésen, és boldogan fogadták a „rokonok”, a különböző néptáncegyüttesek gratulációit és ajándékait. Aztán meghívtak minden jelenlévőt egy igazi lakodalomba.

Az együttes ünnepi műsora ugyanis lakodalmas összeállítás volt. Két népzenei és néptáncos kultúra találkozását láthattuk a nagyidai szabadtéri színpadon, a magyarbődi menyasszonynak és gömöri vőlegénynek köszönhetően. A menyasszony családjának táncos mulatozását félbeszakította a vőlegény családjának jövetele, a két különböző zenekar kakofóniájából aztán új dallamvilág tisztult le. És nemcsak táncokat és dalokat láthattunk, hallhattunk. Természetesen kikérték a menyaszszonyt, tréfás kérdések is elhangzottak, melyek a leendő ifjú pár talpraesettségét tesztelték. Megtudhattuk például, mivel él az ember lógója: az ember kenyérrel, a ló szénával, a gólya meg békával... Nem hiányoztak az ételt kísérő tréfás versikék sem. A menyaszszony a nézők szeme láttára változott át menyecskévé, az átöltözési szertartást visszafogott fényeffektusok kísérték, a Thália világítástechnikai szakembereinek köszönhetően. És nem maradt el a menyecsketánc sem.

Az Ilosvai lakodalmán részt vett szinte mindenki, akinek valaha is köze volt vagy most köze van az együtteshez, mindenki teret kapott táncos múltjának-jelenének bizonyítására. Még a jelenlegi polgármester is táncolt pár lépést a Tükrös zenekar muzsikájára, a közönség pedig különtapssal jutalmazta. Gyerek és felnőtt egyaránt ott élt és mozgott a színpadon, hiszen az Ilosvainak két forrásból is nevelődik már az utánpótlása, a nagyidai Kis-Ilosvai és a buzitai alapiskola mellett működő Kelepelők tagjaiból.

A lagziban persze vendégek is voltak, még külföldiek is. ĺgy a közönség a magyar dal- és tánckultúrán kívül lett népdalfeldolgozásokat és francia táncokat is élvezhetett. A hangulatos, kellemes estében semmi hiba nem volt. Legfeljebb a szúnyogok. Vagy az eső, amely miatt némi csúszással kezdődött a főműsor. De erről igazán nem tehetett senki. Bár egyes Ilosvai-tagok kósza megjegyzése szerint esetleg valamelyik rosszindulatú vendég a ludas a dologban... De az ég végül kiderült, a színpadot szárazra és balesetmentesre törölték, a nedves padokat száraz fóliával vonták be. A reflektorok mellett a csillagok és a szentjánosbogarak is igyekeztek emelni az esemény fényét.

Az ötvenöt éves ünnepelt azonban nemcsak lagzival várta a vele együtt örvendezőket. A rendezvény kísérőműsorai között szerepelt táncház, kézműves-foglalkozások, felvonulás, és az abaújszinai kedves öreg, Potta Géza koncertje is. Aki pedig komolyabb adatokra, az együttes múltjára volt kíváncsi, megnézhette azt a kiállítást, melynek a nagyidai kastély földszinti folyosója adott otthont. Ebből, valamint az együttes honlapjáról kiderült, az Ilosvait a negyvenes évek végén alapították, eredetileg a színjátszó mozgalomból indult, de a néptánc mellett gyökerezett le. Az első hivatalos feljegyzés azonban 1951-ből való, ezért ünnepelhette idén a csoport az 55. születésnapját. Az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes nevet 1974-ben vették fel. Évente 35–40-szer lépnek fel. A fő céljuk továbbra is az, hogy a felvidéki magyar néptánckultúrát hitelesen képviseljék, ám magyarországi és erdélyi táncok is szerepelnek repertoárjukban, a hazaiak közül pedig nemcsak a magyar hagyományokat ápolják, hanem például rejdovai szlovák táncok vagy kamienkai ruszin táncok is vannak műsorukban. Számos fesztiválon és megmérettetésen szerepeltek már sikerrel, és nevük nem ismeretlen Erdély, Franciaország vagy Spanyolország egyes tájain sem, sőt táncoltak Belgiumban az Európai Parlamentben is.

Az együttesnek még legalább ugyanennyi évet kívántak jóakaróik. És hogy a jövőben sem maradjanak ötletek és új koreográfiák nélkül, a sok ajándék között volt egy érdekes könyv is. Adományozója Takács András koreográfus-néptánckutató, aki elmondta, nagyon reméli, A palóc lakodalom dalai, képei, leírásai inspirálják majd a mostani gárdát egyszer színpadra fogalmazni a palóc lakodalmat is. Talán a legközelebbi kerek évfordulón valóban ezt látjuk majd az Ilosvaitól. De ha ez az óhaj nem is teljesülne, az Ilosvaival semmiképp sem fogunk unatkozni, és ha ők lépnek valahol színpadra, biztosak lehetünk benne, hogy jól kidolgozott, színvonalas produkciót láthatunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?