GULYÁS ZSUZSANNAMuzsla. Rangos szorobánostalálkozón vettek részt a Muzslai Endrődy János Alapiskola diákjai. A Vácott megrendezett versenynek összesen 56 résztvevője volt.
Szorobánostalálkozón vettek részt a muzslai alapiskolások
GULYÁS ZSUZSANNA
Muzsla. Rangos szorobánostalálkozón vettek részt a Muzslai Endrődy János Alapiskola diákjai. A Vácott megrendezett versenynek összesen 56 résztvevője volt. A muzslai iskolát öt tanuló képviselte.
„Szeptembertől nagy izgalommal készültek a gyerekek, hisz folyamatos edzésre van szükség, hogy időre meg tudják oldani az egyes feladatokat. A verseny során 5 perc fejszámolás alatt 150 műveletet végeztek el. A szorobán segítségével 10 perc alatt 200 feladatot oldottak meg. A harmadik feladatsorban logikus gondolkodásukról, valamint számfogalmi ismereteikről tehettek bizonyságot. A negyedik feladatsorban 5 perc alatt 30 szorzást, illetve osztást kellett kiszámítaniuk” – mondta Páldi Tímea, a gyerekek felkészítő pedagógusa. A versenyen a másodikos Gróf Virág 2. helyezést, a negyedikes Kovács Nóra 2. helyezést, Száz Emese 3. helyezést, Zászlós Alexandra 9. helyezést, az ötödikes Nagy Dominika 2. helyezést ért el. „A mindennapi matematikatanításban főleg a numerikus feladatok megoldásánál élvezhetjük a szorobán képességfejlesztő erejét, az oktatás hatékonyságát növelő hatását. A feladatmegoldások kapcsán a gyerekek egy-egy új ötlettel maguk fedezik fel a különböző számolási eljárások lényegét és az eszköz felhasználásának lehetőségét. Kellő gyakorlás után minden tanuló el tud szakadni az eszköztől, élvezi, hogy fejben is tud számolni. A szorobánt nem veszi a kezébe, de továbbra is szorobános módon gondolkodva végzi a műveleteket” – magyarázta Pádli Tímea. Az eszközön való számolás koncentrált és kitartó figyelmet igényel. A számok kirakása és a műveletek végzése során a tanulók finommotorikus mozgása is intenzíven fejlődik. A számok leolvasásakor akaratlanul is arra kényszerül az eszköz használója, hogy egyenes háttal, helyes testtartással üljön, mert ekkor a legoptimálisabb a rálátása a golyókra.
Van-e létjogosultsága a számítógépek világában egy ilyen egyszerű eszköznek? „Kézenfekvő, hogy a kisgyerek számára az egyszerű problémákat egyszerű eszközökkel kell szemléltetni. A számítógép csodálatos szerkezet, de nem a számolási készségek, képességek fejlesztését szolgálja. A szorobán segítségével lerakott alapokat a számítógépet kezelők is kiválóan hasznosíthatják” – hangsúlyozta a pedagógus.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.