Így készült a székpárna előnemeze (Forrás: Nagy Anikó)
Szőnek és nemezelnek Bősön
Két ötfős szakkört indítottak Bősön, a Csemadok házban. A nemezelés szakkörön már elkészült egy székpárna, a másikon pedig poháralátéteket szőttek.
Az egyenként húsz alkalomból álló szakkörök 2024 októberétől 2025 júniusáig tartanak, melyet végül egy kiállítással zárnak a foglalkozások során elkészült alkotásokból. A főszervező Nagy Anikó, a Csemadok Bősi Alapszervezetének elnöke elmondta, hogy nem volt egyszerű Bősön is elkezdeni az „A Szakkör” által összefogott akciót. Idén tavasszal nem jutott el hozzájuk a kiírás híre, így lemaradtak a felvidéki jelentkezés határidejéről, de szerencsére a pályázat elbírálói méltányolták kérésüket és őket is bevették a programba. Kapcsoltattartójuk a Galánta és Környéke Polgári Társulás lett, akik sokat segítettek nekik. A pályázók három csoportból, a kiemelt szakkörök, egyes mesterségek szakkörei, valamint a különféle ünnepkörökhöz köthető szakkörök szervezése közül választhattak.
A nemezetés és a szövés kurzus a magyarországi Nemzeti Művelődési Intézet pályázatának keretében, A Szakkörön belül valósul meg a Rákóczi Hálózat közreműködésével. A pályázó szervezetek többféle téma közül választhattak, a bősiek a szövés helyett eredetileg csuhéfonást szerettek volna, de ezt az alapanyagot a központ éppen nem tudta biztosítani számukra.
„Már két évvel ezelőtt szerettük volna elindítani a szakköröket. Szerencserére most végül sikerült felvennünk a kapcsolatot a pályázat kiíróival, így elküldhettük a jelentkezésünket”
– osztotta meg lapunkkal Nagy Anikó, aki maga is részt vesz mindkét foglalkozáson. Nem sok helyi szakkörről tudnak, de bíznak benne, hogy ahogy a keletebbre fekvő településeken, úgy Bős környékén is egyre többen megismerik majd őket, ugyanis a jelentkezők száma egyre csak nő, szakkörből pedig nincs elég.
A szövés kereten szakkör vezetője Jakus Judit, míg a nemezelésé Szabó Lilla. A foglalkozások maximális létszáma 5 fő, akiknek az eszközöket és az anyagokat is A Szakkör programból finanszírozzák. A nemezeléshez szükséges eszközök és az alapanyag teljes támogatási értéke 205 900 forint, azaz közel 500 euró, míg a szövésre adott támogatásé 301 700, ami körülbelül 750 euró. A program weboldalán minden szükséges videó megtalálható az interneten, ami alapján megfelelően el tudják végezni a feladatokat és elkészíthetik az adott alkotásokat. A bősiek október 24-én vették át a szükséges dolgokat az alkotáshoz.
„Kéthetente találkozunk egymással. A vizes nemezelésnél például nagyon sokat kell gyúrni a gyapjú anyagot. De a székpárnához már korábban elkészítettük az előnemezelést, arra illesztettük az anyagot, úgyhogy már mindenkinek kész a maga ülőpárnája. A szövésnél pedig a legközelebbi alkalomkor fogjuk levágni a keretről a poháralátétet. Remek elfoglaltság ez nekünk, kicsit kiesünk a zsúfolt hétköznapokból. Örülök annak, hogy akik elvállalták a szakkörök vezetését, komolyan veszik a feladatukat”
– árulta el a részleteket Nagy Anikó. A szakkörök vezetőinek még az indulás előtt vizsgát kellett tenniük foglalkozás módszertanából és kiállításszervezésből. Az idei évben készített művekből még június 30-ig megszervezik a kiállítást, jövőre pedig szeretnének újra jelentkezni és ha lehet, akkor még több foglalkozásra pályázni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.