Szobrot állítottak az egyesített Komárom polgármesterének

Alapy Gáspár
Komárom |

Szobrot emeltek az Európa-udvarban Alapy Gáspár, Komárom néhai, mártírhalált halt polgármesterének; az alkotás a Palatinus Polgári Társulás által létrehozott és folyamatosan gyarapított szoborpark 21. darabja.

A szoboravatón Disztl Antal, Magyarország pozsonyi nagykövetségének tanácsosa ünnepi beszédében úgy fogalmazott: Alapy Gáspárt mindmáig méltatlanul nem emelték a nagy magyar politikusok sorába, és helye lenne a Világ Igazai (a nem zsidóknak adható egyik legmagasabb izraeli állami kitüntetés – a szerk. megj.) között is. A vele szembeni adósságot el kell kezdeni törleszteni, szobrokat avatva tiszteletére, utcákat, tereket elnevezve róla, folyamatosan visszahozni nevét a köztudatba.

Alapy Gáspár 1880-ban született Komáromban, pályáját aljegyzőként kezdte a komáromi városházán, majd hamarosan főjegyző lett. A trianoni békediktátum után a csehszlovák hatóságok kiutasították a kettészakított városból, Dél-Komáromban lett főjegyző, 1922-től helyettes, majd 1928-tól kinevezett polgármester. Komoly erőfeszítéseket tett Dél-Komárom felvirágoztatásáéért, nevéhez fűződik egyebek mellett a városi székház, a pénzügyi palota, két templom, ugyanannyi imaház, három iskola, a rendőrségi székház, az adóhivatal, a pénzügyi laktanya, a vasutas-lakótelep és a strandfürdő építése. Akkor nyitotta meg kapuit a népkönyvtár, a mozi, a magán zeneiskola. Az első bécsi döntést követően érdemeinek elismeréseként, a városépítésben szerzett tapasztalatai alapján 1939. július 15-től az egyesített Komárom polgármesterévé nevezték ki. Mivel az ország német megszállása utáni budapesti kormányzat intézkedéseivel, elsősorban a zsidóság gettósításával és deportálásával nem tudott azonosulni, 1944 nyarán megromlott egészségére hivatkozva lemondott polgármesteri tisztségéről és nyugdíjba vonult. Ő volt az egyetlen nyilvántartott magyarországi polgármester, aki felemelte szavát a zsidótörvények és a deportálások ellen. 1944. október 17-én a komáromi nyilas vezetők zsidópártolás vádjával letartóztatták. Előbb a Monostori erődbe, majd a Csillagerődbe zárták, innen Dachauba hurcolták, ahol, mint a 136708-as számú fogoly halt mártírhalált 1945. február 5-én, 65 éves korában.

Az Európa-udvarban felállított szobor, Janzer Frigyes Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása, kezében a város kulcsával ábrázolja Alapy Gáspárt. Prokai Gábor művészettörténész méltatásában elhangzott: a kulcsot mint felemelt, jelképes keresztet tartja maga elé a politikus, akinek életútja, bátor kiállása példaként szolgálhat mindannyiunk számára. A szobrot Molnár Attila, Dél-Komárom és Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármestere leplezte le, közreműködött Korpás Éva és Madarász András.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?