Három csallóközi községben is ünnepeltek az önkéntes tűzoltók (A szerző felvétele)
Szobrokat és zászlót avattak az önkéntes tűzoltók (FOTÓK)
Az utóbbi hetekben, hónapokban több település önkéntes tűzoltó testülete jubilált, melyeket nagyszabású összejövetelek keretében szobor- és zászlóavatással ünnepeltek. Nagyszarván szobrot avattak a tűzoltószertár tetején, Felsővámosban kőszobrot állítottak, míg Bögellőn egy új zászlót szenteltettek fel az önkéntesek.
A szolgálatot vállaló tűzoltók önkéntes munkájának fontossága elvitathatatlan, hivatásos társaik elismerik munkásságukat, így sok esetben egyesített erőkkel, jóval nagyobb hatékonysággal birkóznak meg a nehezebb feladatokkal is. Egész családok, generációk sora szerveződik az önkéntes tűzoltóság köré, a jó szándékú segíteni akarás szülőről gyermekre száll. Országos szinten a Dunaszerdahelyi járás az, ahol a legmagasabb az önkéntes tűzoltók száma, a települések többségében jól szervezett testületek működnek, élvezik az önkormányzat és a lakosok támogatását. Szertáraik kellőképp felszereltek, járműveik is technikai eszközeik is adottak.
Szoboravatással egybekötött majálist szerveztek a helyi önkéntes tűzoltók Nagyszarván. A késő estébe nyúló program a tűzoltószertár fölé helyezett Szent Flórián szobor avatásával és szentelésével kezdődött. Délután 2 órakor a zenélő, 15 fős Somorjai Tűzoltózenekar felvezetésével masíroztak a helyi és meghívott tűzoltók tűzoltószertárhoz, majd a helyi elnök, Varga Péter köszöntötte az ünneplő közönséget a jeles nap alkalmából és Jankó Gábor, Gelle község plébánosa felszentelte a szobrot.
„Az emberek ki vannak éhezve arra, hogy valami nagyobb volumenű esemény történjen. Falunap az mindig van, ezt megszokták már, de ilyen majális nincs minden nap. Ezt a rendezvényt most csak a tűzoltók szervezték”
– árulta el lapunknak Varga Péter, a Nagyszarvai Önkéntes Tűzoltó Testület elnöke. A Szent Flórián szobrot Nyíregyházáról rendelték és Olaszországban készült, anyaga kőpor, magassága pedig 120 centiméter. A helyi önkéntes tűzoltó testület segítségével helyezték a tűzoltószertár tetejére, a tetős építményt, mely a szobrot körbevéve az időjárás ellen védi Horváth Gáspár, a szervezet tagja készítette.
Az avatás után állófogadással frissítővel és némi harapnivalóval vendégelték meg a jelenlévőket, majd elkezdődött a majális, ahol ingyenes légvárral, arcfestéssel, hajfonással, pattogatott kukoricával, vattacukorral, ropival és kekszekkel várták a gyerekeket, miközben a színpadon már 4 órától előadások zajlottak. Fellépett Simi Dance tánccsoport, Tóth Katalin énekelt a közönségnek, utána pedig a Rómeó Band érkezett a színpadra. Az estébe hajló szórakozás zenei aláfestését DJ Tota biztosította.
Szerették volna a szervezők, ha a rendezvény során a bevételek és a kiadások kiegyenlítik egymást, ami a nagylelkű támogatásoknak és a helyiek összefogásának köszönhetően sikerült is.
„A kiírt programban nem szerepelt, de a majális előtt egy hónappal össze tudtunk szedni egy kis Láng csapatot, 9 10-12 éves gyerekeket, akikkel egy komoly bevetést gyakoroltunk be. Egy szirénázó tűzoltóautóval érkeztek a helyszínre, mi előtte füstbombákat készítettünk be egy kis házikóba, és ők mint a felnőttek, kiugrottak az autóból, felsorakoztak, várták a jelentést, majd a betanult módon eloltották a házban lévő füsttel imitált tüzet”
– tette hozzá az elnök, aki a bevetés után büszkén fogadta jelenlévő nézők és a gyerekek szüleinek, nagyszüleinek gratulációit. A helyszínen megvásárolt ételekkel és italokkal a nagyszarvai önkéntes tűzoltókat támogatták.
Az írásos emlékek alapján a Felsővámosi Önkéntes Tűzoltó Szervezet idén 100 éves fennállását ünnepli. E mérföldkő alkalmából szobrot avattak és egy felújított tűzoltószekeret szenteltek fel. Mede Károly plébános vezette szentmise előzte meg az avatást, ahová fúvószenekarral vonultak fel a helyi önkéntesek a már elkészült Szent Flórián szoborhoz. Itt Családi Abigél tűzoltó szavalatával kezdődött meg az ünnepség.
Bugár Ildikó, a helyi önkéntes szervezet elnöke lépett a jelenlévők elé. Beszédében Flóriánra emlékezett, aki katonai tisztviselő volt a mai Ausztria területén még a 3. században.
„A páratlan akaraterő egységessé kovácsolta a 20-as és a 30-as évek tűzoltó szervezetét falunkban. A kézi fecskendőkkel, az úgynevezett ,,csurival”, szikracsapokkal, létrákkal, csáklyákkal, fejszékkel felszerelt tűzoltó szertár a községházának udvarán hetente vasárnaponként volt találkozóhelye az akkori tűzoltó szervezet tagjainak”
– mondta el az elnök, majd sorra visszaemlékezett a községet ért legnagyobb tűzvészekre és arra, hogy a helyi és környékbeli önkéntes tűzoltók nélkül nem tudták volna megállítani a további károk keletkezését. Az utóbbi időben sajnos nemcsak a tűzeseteknél, hanem a szélsőséges időjárás okozta árvíznél, belvíznél be kellett avatkoznunk a község területén, ahol ugyancsak helyt álltak. Felsorolta a szervezet fennállásának 100 éve alatt szolgáló parancsnokok és elnökök neveit, a technikai fejlődés jelentősebb lépéseit, a remek versenyeredményeiket, majd köszöntetet mondott mindenkinek, aki bármilyen formában segítette a testületet.
„Nagyapám alapító tagja volt a szervezetnek és 20 évig körzeti parancsnok is, majd édesapám vette át ezt a funkciót és ő lett a szervezet elnöke. Utána pedig ellenszavazat nélkül engem állítottak a helyi szervezet élére, ennek jövőre lesz éppen húsz éve. A mai tűzoltók nem csak tűzoltók, hanem inkább katasztrófavédelemmel foglalkoznak. Szivattyúznak, fákat metszenek, rendezvényeken biztosítják a helyszínt, aktívan jelen vannak a falu életében. Mindamellett számos rendezvényt szerveznek és erős közösséget alkotnak”
– osztotta meg lapunkkal Bugár Ildikó, aki egyben az Önkéntes Tűzoltó Testület Járási Elnökségének a tagjai is.
„Aki a mai világban önkéntes, feláldozza a szabadidejét, hogy a közösségért tegyen, az csak jó ember lehet. A templomunkban van már egy Szent Flórián szobor, de kültéri eddig nem volt. Őseink, elődeink és családom tiszteletére ajánlottam fel ezt a szobrot. Magam finanszíroztam és állíttattam”
– árulta el az elnök.
A Szent Flórián szobor megáldása után Almási Ernő, Felsővámos polgármestere szólt az egybegyűltekhez. Elmondta, hogy mennyire büszke a helyi önkéntes tűzoltókra, akiket a hit, a kitartás, az erő, a jellem, a szolidaritás, az összefogás és az önzetlenség jellemez. Elmondta, hogy Felsővámos tűzoltószekere igazi ékköve a falunak, ugyanis ez ma már nagy ritkaság. Ma már pergola alatt áll, amiért köszönetet mondott a lakosoknak és a képviselő-testületnek.
A kultúrházban a szervezők vacsorával várták a vendégeket, ahol a meghívott önkéntes tűzoltók testületeinek képviselői gratuláltak és megajándékozták az ünnepelteket.
Múlt hétvégén gyűltek össze Bögellő főterén, a Szent Flórián szobor mellett a helyi önkéntes tűzoltó szervezet tagjai, akik idén ünneplik testületük 100 éves fennállását. Az Önkéntesség napja címmel meghirdetett programban alapján reggel gyalogmenettel indultak a helyi református templomba, ahol szentmisén vettek részt. Annak végeztével, visszaérkeztek a szoborhoz, ahol elhangoztak a köszöntő beszédek. Először Kázmér Tihamér, a Bögellői Önkéntes Tűzoltó Szervezet elnöke szólt az egybegyűltekhez. Köszöntőjében hálát mondott az első helyi önkéntes tűzoltóknak, akik védték a község lakosságát a tűzvésztől és más katasztrófáktól. Elcsukló hangon emlékezett vissza azokra a tagokra, akik elhunytak és már nem lehetnek jelen a közösség életétében.
„A mai egy különleges alkalom. Ez zászló nem csupán egy szimbólum, hanem az egység, az összetartozás és az elkötelezettség jelképe is. Ahogy megszenteljük, emlékezzünk arra, mit is jelent önkéntes tűzoltónak lenni: közösség szolgálata, az áldozatvállalás és a folyamatos készenlét”
– emelte ki. Az elnök szavai után Mozgay József, Dunaszerdahelyi járási küldött adott át egy emléklapot, mellyel megköszönte a szervezet eddigi fennállását, majd egy ünnepi szalagot kötött az új zászlórúdra.
Szakál László János esperes lépett egybegyűltek elé, közös imára hívott, majd felszentelte a zászlót. Utána Bögi Ferenc, Bögellő község polgármestere mondott köszöntetet a 100 éves testületnek és többi helyi önkéntes szervezetnek, akik ugyancsak fontos szerepet játszanak a település életében. A Szent Flórián szobor megkoszorúzása után egy közös csoportképre álltak össze a testület tagjai, majd a új százlót is kifeszítették, hogy minden jelenlévő alaposan szemügyre vehesse.
Az Önkéntesség napja a kultúrház előadótermében folytatódott, ahol terített asztal várta az érkezőket. Miután mindenki helyet foglalt egy meleg ebéd mellett ünnepeltek tovább, melyet a szervezők biztosítottak és szolgáltak fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.