Szent Vince-napi borünnep

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁSSomorja. A Bartal Családi Pincészet adott otthont január 25-én annak a borszentelőnek, amelyen közel kétszáz borász és borkedvelő gyűlt össze a Kárpát-medencéből.

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

Somorja. A Bartal Családi Pincészet adott otthont január 25-én annak a borszentelőnek, amelyen közel kétszáz borász és borkedvelő gyűlt össze a Kárpát-medencéből. A hagyományteremtő szándékkal életre hívott borászfórumot idén ötödik alkalommal rendezték meg.

A pincészet nagytermében megjelent borászokat, borkedvelőket a rendezvény társszervezője, Bartalos Gyula borlovag, a kismartoni (Eisenstadt) székhelyű Európai Borlovagrend legátusa, a Szlovákiai Konzulátus alapító tagja köszöntötte. „Összejövetelünk célja, hogy együtt örüljünk a természet nem mindennapi ajándékának, a szőlőnek, illetve a bornak, amelyet hozzáértő kezek csodálatos színben és ízvilággal palackokba zártak – mondta. – Filozófiai értelemben a bor a múlthoz való kötődésünk legfontosabb láncszeme; nehéz lenne röviden összefoglalni teljes történelmi és szakrális jelentőségét vagy akár gyógyító hatását. Mindenesetre tudatosítanunk kell, hogy a bor mindennapjaink, étkezési kultúránk részévé vált, ezért még jobban meg kell ismernünk, hogy az emberre gyakorolt pozitív hatásait jobban tudjuk hasznosítani.”

A hagyomány szerint Szent Vince napján a borosgazdák összegyűltek, hogy a levágott venyigéből, az úgynevezett vincevesszőkből megjósolják, milyen hosszú lesz a tél, s milyen termésre számíthatnak. A szentet ősidőktől fogva télűző, tavaszhozó hatalmáért tisztelték. Az ide vonatkozó népi bölcsesség szerint „Vince, ki a borok szentje, a telet tanítja rendre. Mint a jó borok a hideget, Vince úgy győzi le a telet”.

A rendezvényen František Slezák borlovag, az Európai Borlovagrend Szlovákiai Konzulja is üdvözölte a vendégeket, majd mons. Bohunicky Jozef, az Európai Borlovagrend papja megáldotta az újbort. Az összegyűlt borászok szerint az újbor ízvilágát, savtartalmát tekintve ígéretesnek, zamatosnak mutatkozik. A borszentelőn egy igazi különlegességet is bemutattak – a Fekete Péter nevű, fekete ribizliből készült bort. A borünnepnek otthont adó Bartal Családi Pincészet tizenhét hektáron termel szőlőt; a minőségi borok előállítása mellett célja egy olyan borkultúra megalapozása, amely a minőségi nedűket az őket megillető helyre emeli. (la)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?