Szent István-szobrot emelnek Komáromban

Komárom |

<p>Szent István király, a magyar állam megalapítója, rövidesen lovas szobrot kap a szlovákiai Révkomáromban. A mintegy 30 tonnás bronzszobor, amely életnagyságban ábrázolja első királyunkat, egy hatalmas kőtömbön fog állni, s magassága az alapzattal együtt meghaladja majd a nyolc métert.</p>

Elkészült Szent István lovasszobrának bronz makettje, amelyet pénteken a városházán mutatott be az alkotó, Győrfi Lajos a szoborbizottság, valamint a Magyar Művészeti Intézet Képzőművészeti Lektorátusa tagjai előtt. Az életnagyságú alkotást – amely szintén bronzból készül – a tervek szerint idén augusztus 20-án avatják fel a Lúdpiac téren.

Litomericky Nándor, a szoborbizottság tagja hangsúlyozta: a művész nem a 19. századi romantikus Szent István ábrázolásokból indult ki nagy királyunk arcának megformálásakor, hanem azt a „kalocsai királyfejet” vette alapul, amelyet egyre többen fogadnak el reális ábrázolásként. A komáromi szobron István csődör lován ül, koronázási palástban, oldalán kard, fejét a szent korona, kezében pedig egy kettős kereszttel díszített kopjás királyi zászlót tart. A szobor az Erzsébet-sziget irányába néz majd, mint az alkotó megjegyezte: így egész nap egyenletesen éri majd a napfény, nem árnyékolja önmagát. Az életnagyságú szobor (ami a gyakorlatban 5/4-es arányt jelent) egy kőtömbön áll majd; az egész kompozíció a dárda hegyéig 8,3 méter magas lesz.

A mű elkészítésére az idei költségvetésben 97,9 ezer eurót (2,9 millió korona) hagyott jóvá a városi képviselő-testület, ugyanakkor november elsején gyűjtés is indult. A szoborjegyeket 10 euróért (300 korona), illetve 3000 forintér lehet megvásárolni. Az így befolyó összeget a szobor környezetének kialakítására, szépítésére fordítják. A gyűjtéssel egyébként a közösségi összefogást is szeretnék erősíteni, hogy minél többen magukénak érezzék az alkotást. Bastrnák Tibor polgármester, a szoborbizottság tagjának tájékoztatása szerint arany, ezüst és bronz emlékérméket is kibocsátanak, amelyekre február végéig vesznek fel előjegyezést többek között a városházán, a polgármester titkárságán. „Ezenkívül 20-25 db kicsinyített szobormásolat is készül az alkotás végleges változatáról, amelyekre ugyancsak február 28-áig lehet előjegyezni” – tette hozzá.

Győrfi Lajos több mint 300 köztéri alkotást jegyez, egyik specialitása éppen lovasszobrok megformálása; ő készítette a nemrégiben Párkányban, a párkányi csata 325. évfordulója tiszteletére felavatott III. Sobieski János lengyel király lovasszobrát is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?