Szemünk világának őrzője

BARTALOS ÉVAÖt érzékszervünk közül talán a szemünkre van a legnagyobb szükségünk. Egy sötét szobában is elveszettnek érezzük magunkat, el sem tudjuk képzelni, milyen lehet vakon élni.

BARTALOS ÉVA

Öt érzékszervünk közül talán a szemünkre van a legnagyobb szükségünk. Egy sötét szobában is elveszettnek érezzük magunkat, el sem tudjuk képzelni, milyen lehet vakon élni. A látáshibák javítására ma már nem kell heteket várni, akár egy óra is elég arra, hogy újra tisztán lássuk a világot.

Miklós Lajos közel negyven éve dolgozik látszerészként, mivel optometriát is tanult, szemvizsgálatot is végezhet. A szakosító elvégzése után Pozsonyban kezdett dolgozni, 1975-től a galántai optika főnökeként, ’78-tól az akkori Nyugat-szlovákiai kerület felügyelőjeként ellenőrizte a látszerészetek munkáját. Akkoriban még kézzel csiszolták a szemüvegbe kerülő üvegeket, ma már ezt a munkát automata gép végzi. A homokköves csiszolót a gyémánt váltotta fel. „Régen kézzel kellett berajzolni a lencse formáját, majd kivágni és megfelelő alakra csiszolni. A műgyanta lencsék mintegy harminc éve váltották fel az üveglencséket, megjelenésük nagy előrelépést jelentett” – mesél a múlt századi gyakorlatról a látszerész. A szemmérés, szakszóval optometria is más körülmények közt folyt, manapság számítógépes vizsgálat segíti a látszerész munkáját. A gép eredményeit szubjektív méréssel – olvastatással – is alátámasztják. Előfordul, hogy a kliens csak ekkor döbben rá, mennyire rossz a látása.

Egyre többen választanak szemüveg helyett kontaktlencsét vagy lézeres operációval javíttatnak a látásukon. „A hidrofil kontaktlencséket folyamatosan tökéletesítik, emelik a folyadék mennyiségét a lencsében, ezáltal a lencse nem zárja el a szaruhártya levegőzését és segíti a könnyáramlást” – vezet be a kontaktlencsék világába Miklós Lajos. A kontaktlencsék egyre népszerűbbek, sokak életét megkönnyítik. „A kontaktlencsét használóknak azt ajánljuk, legalább hétvégén használjanak szemüveget a lencse helyett. A lézeres szemkorrekciót pedig azért nem javasoljuk, mert a fénysugár megsérti a szaruhártyát és ez gondokat okozhat” – figyelmeztet a látszerész.

Ami régebben szégyellnivaló volt, mára trendi, népszerű lett. A mai keretek bővülő választékából mindenki megtalálja a neki legjobban tetszőt. Mint a divat minden ágában, a szemüvegkeretek között is hódít a retro, előkerülnek a régi keretek. A szemüveg segítségével módosítani tudják az arcvonásokat is. „Vannak, akik kifejezetten divatcikként tekintenek a szemüvegre. A látásukkal nincs gond, de szívesen hordanának szemüveget, nekik nullás dioptriájú lencsét helyezünk a keretbe” – avat be a vásárlók elvárásaiba Miklós. „A népszerű divatmárkák kiszorítják a piacról a klasszikus kereteket gyártó vállalatokat, pedig nem mindegyik minősége indokolja a magas árat” – mondta a látszerész.

Sokan nincsenek tisztában a fogalmakkal, keverik a rövidlátást és a távollátást. A látáshibákat a szem alkalmazkodóképességének elvesztése okozza. A fiatalok gond nélkül élesítik be szemüket, legkésőbb 45 éves kor körül azonban jelentkezik az ún. időskori távollátás, a preszbiópia, amikor csökken a szemgolyó alkalmazkodóképessége. Ezért fordul elő, hogy az idősebbeknek két szemüvegre van szükségük, az egyikkel olvasnak, a másikat távolbalátásra használják. „A rövidlátók nem tudják beélesíteni a távolabbi tárgyakat, míg a távollátók ideghártyáján a közeli tárgyakról nem keletkezik kép. A szem akkor van nyugalomban, amikor távolba néz, fokozatosan közelít rá a kisebb távolságban levő tárgyakra.” A rövidlátók száma emelkedik. Azok, akik irodai munkát végeznek, általában tovább bírják szemüveg nélkül. A rövidlátást negatív dioptriájú lencsével, a távollátást pozitív dioptriával korrigálják.

„A látásunk nem egyforma, egyik szemünk erősebb, mint a másik. Megfelelő kivizsgálás nélkül ezt nem lehet megállapítani. Ha áruházban veszünk szemüveget, időt és pénzt takarítunk meg, viszont hosszú távon ártalmas lehet” – fejtette ki véleményét Miklós. A látszerésznek a pszichológiához is értenie kell. Olykor nehéz meggyőzni az embereket arról, mennyire rossz a látásuk. A látáshiba gyakran öröklődik. Miklós egykori gyerekpáciensei ma már saját csemetéjüket viszik a látszerészhez, hogy az optikus az ő látáshibájukat is korrigálja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?