Komárom. Harmadszor rendezte meg a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma a városban a felvidéki székely napokat.
Székely Napok a Felvidéken
Az idén – a már megszokott kiállítások, előadások, ételkóstoló mellett – a kultúra egy további szegmensét hozták magukkal a székely vendégek: a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művészei – Veres László és Molnár Gizella – erdélyi költők verses üzenetét tolmácsolták, valamint csángó népballadákat adtak elő.
Székelyföld egy angol utazó szemével
Ugyancsak a székely napok keretében nyílt meg, ám egészen október hatodikáig láthatja a közönség Paul Glendell szabadfoglalkozású fotográfus kiállítását a múzeum főépületében, melynek címe: Székelyföld egy angol utazó szemével. A székelyek hagyományait, kultúráját, a csodálatos tájat bemutató ciklus a szerző székelyföldi tartózkodásainak (2001 májusa, 2003 januárja és 2004 júliusa) élményeit tükrözi, és négy tematikát ölel fel: a hétköznapok múlását, a mindennapi munkát, a téli szénahordást és székelyderzsi pillanatképeket. A székely napok során levetítették az Alsócsernátoni Haszmann Pál Tájmúzeumot bemutató nyolcrészes dokumentumfilm-sorozat első részét is. Ezt a maga nemében egyedülálló tájmúzeumot 1973-bean alapította egy helybéli tanító, Haszmann Pál, és napjainkban Háromszék egyik leghíresebb múzeuma. Felvonultatja a környék ipartörténeti, népművészeti, rádiótechnikai értékeit. Haszmann Pál annak idején több mint 8000 darabot számláló saját gyűjteményével alapította a múzeumot, amelynek anyaga azóta megötszöröződött. Fehér Csabától megtudtuk, a jövőben e rendkívül sokszínű, érdekes múzeumot bemutató dokumentumfilm további részeit is szeretnék levetíteni Komáromban.
Megnyílt a Jókai Kávézó
„Két éve dédelgetett álmom vált valóra azzal, hogy a székely napok nyitányaként a múzeum főépületében, azaz az egykori Kultúrpalotában megnyithattuk a Jókai Kávézót – mondta az igazgató. – Azt szeretnénk, ha ez a kávézó egyfajta irodalmi találkozóhely lenne, ahol az író-olvasó találkozókon kívül rendszeres felolvasóesteket is tartanánk. Úgy gondolom, a 21. században egy múzeumnak bővítenie kell a szolgáltatásait, például ilyen irányban is.” Az irodalmi kávézó első vendége Hrubík Béla, a Csemadok országos elnöke volt, akinek Jövendölés című verseskötetét Batta György író, publicista mutatta be.
A két város kapcsolatát is szorgalmaznákó
Amikor két évvel ezelőtt a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma elindította a Székely Napok a Felvidéken elnevezésű rendezvénysorozatot, Fehér Csaba a két múzeumon túlmutató, azaz a két városra - Komáromra és Sepsiszentgyörgyre –, valamint a két megyére – Nyitra és Kovászna megyére – kiterjedő együttműködés megteremtését is célul tűzte. Az akkor még MKP-többségű Nyitra megyei önkormányzat üdvözölte is a kezdeményezést, ám azóta megváltozott a képviselő-testület összetétele, és a bimbózó kapcsolatok megyei szinten elhaltak. „A két város közeledését a kultúra területén lehetne elkezdeni, és fokozatosan ki lehetne terjeszteni a gazdasági szférára is. Meggyőződésem, hogy Románia EU-tagságával bővültek a lehetőségek, amelyeket Komáromnak, a komáromi vállalkozóknak is ki kellene használniuk” – tette hozzá Fehér Csaba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.