Száműzik a PVC-t a kórházból

Kassa. A Föld Barátai nevű környezetvédelmi egyesületnek sikerült elérnie, hogy a sacai magánkórház újszülöttosztályán többé ne használjanak PVC-ből készült gyógyászati eszközöket.

A régió egyik legtekintélyesebb egészségügyi intézményének vezetése elfogadta a környezetvédők érveit, akik évek óta korlátozni igyekeznek a polivinilklorid használatát, sőt a PVC teljes hazai betiltásáért küzdenek.

A legújabb uniós intézkedések őket igazolták: három év alatti gyerekek számára már nem készülhetnek csipogós játékok és rágókarikák ebből a műanyagból, amely toxikus lágyítót tartalmaz.

„Ahhoz, hogy a PVC felhasználható állapotba kerüljön, egy sor más, veszélyes vegyszerrel kezelik. Biztosan mindenki érezte már az új zuhanyfüggöny, vagy esőkabát jellegzetes szagát. Nos, ilyenkor a PVC-ből kipárolgó veszélyes vegyületeket érezzük. Ez a műanyag, születésünktől halálunkig folyamatosan mérgez minket; gyártása súlyosan szennyezi a környezetet, újrafeldolgozása pedig máig megoldatlan” – magyarázta Ladislav Hegyi, a Föld Barátai egyesület elnöke, aki a bizonyítottan rákkeltő flatánokat tartja a legveszélyesebb lágyító anyagoknak. Szerinte felfoghatatlan, hogy míg a csecsemők számára készülő játékok gyártásánál már betiltották a PVC-t, az újszülöttek kezelésénél még mindig használják. Ilyenkor ugyanis az újszülöttek testébe, akár hoszszabb időre is, különböző csövek, szondák, katéterek kerülnek, amelyek gyengíthetik az immunrendszert, és a májat is károsíthatják. Az infúziós berendezés egy része is PVC-ből készül, a környezetvédők ezeket minden osztályról kitiltanák.

„Kórházunk számára a betegek védelme mellett a környezetvédelem is fontos, ezért semmilyen olyan anyagot nem szándékozunk használni a gyógyítás során, amellyel kapcsolatban ilyen jellegű kételyek merülnek fel. Ezen irányú törekvéseinket jelzi a környezetvédelmi aktivitásért kapott ISO bizonylat is, amelyet a szlovákiai kórházak közül elsőként kaptunk meg. Nem véletlen, hogy a PVC-t először az újszülöttosztályról száműztük, ez ugyanis a legveszélyeztetettebb életkor, főleg a koraszülöttek vannak kitéve komoly fertőzésveszélynek” – magyarázta Ľubomíra Bodnárová, a sacai kórház higiénikusa. A hazánkban eddig egyedülálló projekt részeként elsőként az infúziós csöveket cserélték le, majd fokozatosan a cumikat és műanyag cumisüvegeket is felváltják a természetes anyagokból készült segédeszközök. Fokozottan odafigyelnek az újszülöttek lélegeztetésére, az ehhez használt berendezés PVC-ből készült elemeit fokozatosan lecserélik. A kórház nemrég tízezer korona értékben kapott ajándékba a Föld Barátaitól a műanyagoknál drágább, ám természetes anyagból készült alkatrészeket. A környezetvédők figyelemfelkeltésnek szánják ezt az akciót, és remélik, hamarosan más kórházak is csatlakoznak a projekthez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?