Gyimesi a Magyar Szövetséget bírálja az atomtemető miatt, a párt szerint viszont Gyimesi nem a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt

Saková Gyimesi
Pozsony/Besztercebánya |

Február 6-án egymást követték a mélységi atomhulladék-tároló kapcsán tett állásfoglalások. A gazdasági minisztérium és Denisa Saková főleg Besztercebánya megyét, Gyimesi György pedig a Magyar Szövetség helyi tisztviselőit bírálta. Ezt követően Ondrej Lunter megyefőnök dokumentummal bizonyította az igazát, a Magyar Szövetség (MSZ) pedig úgy nyilatkozott, Gyimesi „nem a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt“.

Mint közismert, január eleje óta folyamatosan köztémának számít az a mélységi atomhulladék-tároló, amelyet az állam 2030 környékéig építene meg. Az eddigi hírek szerint ez a közép-szlovákiai régiókban épülne meg, a lehetséges helyszínek többsége Besztercebánya megye területén található. A hivatalos papírokban szereplő adatok szerint a Losonci és a Rimaszombati járás is érintett lehet, köztük magyaroklakta falvak is.

Januárban Besztercebánya megye vezetése mellett a Magyar Szövetség megyei képviselői és helyi polgármesterek is kifogásolták, hogy az állam nem vonta be az önkormányzatokat a vonatkozó dokumentum Stratégiai Környezeti Vizsgálatának (SEA) folyamatába, amelynek újbóli megismétlését kérik. 

Lapunk kikérte a két illetékes szaktárca véleményét is. A gazdasági minisztérium szerint csak a helyszín kiválasztása után egyeztetnének az érintett településekkel, valamint hangsúlyozták, most csak a véleményezési folyamat zajlik, ami nem jelent egyet az építkezés megkezdésével. A környezetvédelmi tárca az Új Szónak adott válaszában eközben kifejezetten Ondrej Lunter „tájékozatlanságát” okolta az előállt helyzetért.

A Fico-kormány nem épít meg semmit

Két hét csendet követően február 6-án a gazdasági minisztérium, ill. Denisa Saková (Hlas) újabb nyilatkozatot tett az ügyben. Hivatalos Facebook-profilján közölte, szerdán fogadta Jozef Šimko rimaszombati polgármestert, ill. Gyimesi Györgyöt, aki tanácsadói posztot tölt be a környezetvédelmi minisztériumban. 

„Tájékoztattak engem, hogy Dél-Szlovákiában számos valótlanság és félrevezető információ terjed arról, hogy az állam a Rimaszombati járásban a kiégett fűtőanyagnak szolgáló mélységi atomhulladék-tároló kiépítésének előkészítésén dolgozik. Sajnos egyes politikusok, akik Szlovákia ezen részén aktívak, ezt a témát szemmel láthatóan az emberek ijesztgetésére használják fel“ 

– áll a posztban.

A tárcavezető megismételte azt az állítást, amelyet január közepén lapunkkal is közöltek. 2024 végén szerinte csak a kiégett nukleáris fűtőelemek kezelésére vonatkozó belföldi programról egyeztettek. Hozzátette: ez csupán a 2014-es program aktualizált változata, ami pedig különféle 90-es évekbeli stratégiai anyagokon alapul. „Az állam semmilyen új helyszínt nem választ ki, az anyag csak a földtani adatok alapján kiválasztott helyszíneket említi 30 évvel ezelőttről“ – áll a szövegben.

Ígérete szerint a kormány létre fog hozni egy tárcaközi munkacsoportot az említett programdokumentum alapján, amely majd javaslatokat fogalmaz meg arról, hogyan fog Szlovákia bánni a jövőben a kiégett fűtőelemekkel.

Denisa Saková Šimkoval és Gyimesivel közölte: szeretné a dél-szlovákiai embereket tájékoztatni arról, hogy

„a mi kormányunk nem dönt a mélységi tárolóról“. 

Ezért szerinte az is valótlanság, hogy elkezdődne valamilyen földtani felmérés vagy maga az építkezés.

Mit javasolt Besztercebánya megye?

A gazdasági miniszter Besztercebánya megye álláspontjára is tett egy utalást. Azt állította, hogy a megye a hivatalos tájékoztatás után 2023 augusztusában kiadott egy szakvéleményt, amelyben az áll: nem igényli azt, hogy bővítsék a nyilvános tárgyalásra meghívottak körét.

Szerdán kifejezetten erre az állításra reagált Ondrej Lunter besztercebányai megyefőnök, aki a közösségi oldalán megosztotta a Saková által idézett dokumentumot 2023. augusztus 14-i keltezéssel. Ebben szó szerint az áll, hogy a megye azt tanácsolja a beszerzőnek: kellő időben kommunikáljon az érintett községekkel a mélységi atomhulladék-tároló helyének kiválasztásával összefüggő munkálatok kapcsán.

Lunter mindezt úgy kommentálta, 

érti, hogy olyan korban élünk, amikor mindenki azt mond, amit akar. 2023-ban azért javasolták a nyilvánosság bevonását, mert ez törvényi kötelességnek számít. Az illetékes szervek akkor ignorálták a megye kérését, ezért 2024 végén, majd egy hónapja egy sajtótájékoztatón ennek újra hangot adtak. 

Lunter azt írta, nem akar a miniszterrel és annak barátaival csetepatét vívni a médián keresztül, csupán a nyilvánosságot szeretné bevonatni a döntéshozatalba.

Lunter posztját megosztotta Agócs Attila füleki polgármester is. „Nem az a lényeg, ki fogja megépíteni az atomhulladék-tárolót, hanem hogy hol“ – fogalmazott, ill. hozzáfűzte: 

valószínűleg nem „az aktuálisan posztokat betöltők“ fognak építkezni, hiszen a végső helyszín kiválasztása 5 év múlva várható – ám az előkészítő folyamatok ettől még zajlanak.

Jozef Šimko maga is közölte a miniszter posztját. Saját részről többek között annyit írt, a rimaszobati lakosok hozzá fordultak tájékoztatásért  – ezért ő Denisa Sakovától kért információkat, aki végül fogadta is őt Pozsonyban.

Gyimesi a Magyar Szövetségbe szállt bele

Még a minisztérium, ill. Saková posztjai előtt Gyimesi György megosztott egy szlovák, majd egy magyar nyelvű videót is a hivatalos politikusi profilján. A miniszterhez képest ő nem a megyét, hanem az MSZ helyi tisztviselőit és a polgármestereket illette éles kritikával.

„Egy szűk csoport, élükön az MSZ Besztercebánya megyei képviselőivel hetek óta riogatja a lakosságot. Állításuk szerint, amit eddig semmilyen konkrétummal nem támasztottak alá, a kormány atomhulladék-temető kiépítését tervezi Gömörben. Személy szerint nagyon aggályosnak és sajnálatosnak tartom, amikor felelős politikusok a megoldások helyett a riogatást választják, pusztán azért, mert nem képesek tematizálni“ 

állította. 

Többek között még hozzátette az atomtemető lehetséges gömöri elhelyezéséről: „Elhatárolódok azoktól a non-professzionális megoldásoktól, miszerint országos témákban nincs véleményformálás, ellenben több évtizedes, nem aktuális tervekkel, hamis hírekkel regionális szinten képesek egyesek pánikot kelteni.“ Mint mondta, Saková és a nukleáris hulladékot kezelő vállalat (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť; Javys) is megerősítette neki, hogy az atomtemető nem szerepel a tervekben.

Az MSZ elveti Gyimesi kritikáit

Lapunk az atomhulladék-tároló kérdésében megkereste az MSZ-t, ill. arra is megkértük a pártot, hogy foglaljanak állást Gyimesi éles kritikája kapcsán is.

A párt sajtóosztálya az Új Szóval közölte, támogatják az MSZ megyei képviselőit, akik a teljes kiválasztási folyamat megismétlését, az érintett községekkel folytatott nyílt és korrekt párbeszédet, illetve egy szlovák–magyar környezetvédelmi hatástanulmány elkészítését kérik. „A magyar külügyminiszter múlt heti komáromi látogatása is alkalmat kínált arra, hgy jelezzük, fontosnak tartjuk, hogy a környezeti tényezőket nemzetközi szakértők csoportja vizsgálja meg. A Magyar Szövetség Besztercebánya megyei képviselői helyesen tették, hogy felhívták a figyelmet a mélységi tároló lehetséges gömöri helyszínének kiválasztása körüli hiányosságokra, képviselve ezzel a helyiek érdekeit” – áll a lapunknak adott válaszban.

Gyimesi György viszont ismét bizonyította, hogy nem a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt. Mint ahogy azt a nyelvtörvény kapcsán már láthattuk, egyes magyarokat érintő kormányzati ügyek maszatolásában érdekelt. A korszakváltás azt is jelenti, hogy politikai közösségünk megtámadott tagjai mellett kiáll a párt vezetése, érkezzen ez kívülről vagy belülről” 

– szögezte le az MSZ sajtóosztálya.

 

FRISSÍTÉS:

Járási elnökség: Gyimesi biztassa a gömöriek korrekt tájékoztatására Tarabát

Cikkünk megjelenése után az MSZ Rimaszombati Járási Elnöksége is kiadott egy sajtóközleményt, melyben támogatásuk fejezték ki a párt megyei képviselői és a polgármesterek felé.

Emlékezettek Denisa Saková Rimszombatban tett nyilatkozatára. A miniszter a kihelyezett kormányülés alkalmával 2024. június 19-én megerősítette, hogy az atomtemető három lehetséges helyszíne Gömörben található. Örült, hogy ez a téma akkor került az asztalra, amikor Magyarország vette át a soros EU-elnökséget. Utalt arra is, hogy Lantos Csaba magyar energiaügyi miniszter már felhozta a témát a brüsszeli kétoldalú találkozójukon. Saková akkor egyébként 2050-et, legkésőbb pedig 2060-at jelölte meg az atomhulladék-tároló kiépítésének végleges dátumaként. 

A járási elnökség a kihelyezett kormányülés kapcsán még hozzátette: „Mivel ezen az eseményen Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter is jelen volt, elvárnánk, hogy Gyimesi György a tanácsadói pozícióját ne a történet maszatolására használja, hanem arra, hogy főnökét a gömöriek korrekt tájékoztatására biztassa. Meggyőződésünk, hogy ez a hozzáállás az ügy komolyságához is méltatlan.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?