Rugalmasabbá válhat az oktatás

Komárom. A gimnáziumok igazgatói a napokban egy tájékoztató körlevelet kaptak az oktatásügyi minisztériumtól, amely a gimnáziumokra vonatkozó új tantervjavaslatot tartalmazza.
A tervezet a kormány programnyilatkozatából indul ki, amely szerint nagyobb lehetőséget kell biztosítani az iskolák differenciálására.

Komárom. A gimnáziumok igazgatói a napokban egy tájékoztató körlevelet kaptak az oktatásügyi minisztériumtól, amely a gimnáziumokra vonatkozó új tantervjavaslatot tartalmazza.

A tervezet a kormány programnyilatkozatából indul ki, amely szerint nagyobb lehetőséget kell biztosítani az iskolák differenciálására. A František Tóth államtitkár és csapata fémjelezte dokumentum kidolgozói már a 2004/2005-ös tanévben szerették volna bevezetni a változásokat, ám az Állami Pedagógiai Intézet szakemberei szerint a tervezetet először szakmai vitára kell bocsátani, és szélesebb körben szükséges megismertetni azt a nyilvánossággal. Várhatóan tehát egy évvel később, a 2005/2006-os tanévtől lép majd életbe a módosítás. Az új tervezet lényege az, hogy sokkal nagyobb szabadságot nyújt az iskolák részére saját tantervük összeállítása során. „A javaslat értelmében ezentúl a négy évre vonatkozó, összesen heti 123 tanítási órának csupán 72 százaléka, azaz 89 óra lenne a kötelezően előírt tanórák száma, a maradék 28 százalékról, vagyis 34 óra tantárgyankénti elosztásáról az igények alapján az iskola dönthetne. További heti 4 órát nem kötelező tantárgyként lehetne beiktatni – tájékoztatta lapunkat Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója. – Én a magam részéről üdvözölném ezt a megoldást, hiszen nagyobb rugalmasságot nyújt az iskolák számára és jobban figyelembe veszi a diákok igényeit is.” A tervezet az egyes tantárgyak esetében meghatározza azt a minimális óraszámot, amelyet minden diáknak abszolválnia kell. Ez az óraszám a matematika esetében például a négy év alatt öszszesen heti 11 tanítási óra, a fizika, biológiai, kémia esetében 6-6, az adott iskola tanítási nyelve esetében 12, az idegen nyelvek esetében ugyancsak 12 óra. A további 34 tanítási órát az iskola által felkínált csomagokból a diák úgy állíthatja össze, ahogyan az érdeklődésének, pályaválasztási terveinek a legjobban megfelel. Annak, aki például humán pályára készül, nem kell majd még negyedikben is kötelezően heti 5 matematikaórát végigszenvednie. A tervezet alapján az egyes osztályokat bármelyik tanítási órán osztani lehetne, miközben egy-egy csoportot több osztály diákjaiból is össze lehetne állítani.

„A tervezet kidolgozói azt javasolják, hogy az iskolák az első két évfolyamban iktassák be a tantervbe az egyes tantárgyakból a kötelezően előírt óraszámok többségét – tette hozzá Andruskó. – ĺgy harmadikban a heti óraszám felét, sőt negyedikben még nagyobb hányadát már a választható órák tennék ki.” Az igazgató elmondta azt is, hogy intézményükben a szeptemberi tanévkezdéskor az egyes tantárgybizottságok elé terjeszti a javaslatot és arra kéri a tanárokat, hogy véleményezzék azt. Az ezek alapján született állásfoglalásukat aztán eljuttatják a szaktárcához. Hasonló hozzáállásra és szakmai vitára kéri igazgatótársait is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?