Rendbe hozzák a hóhér lakását

Kassa. Két év múlva már nemcsak a Miklós-börtön múzeumának kínzószerszámait, hanem a kassai hóhér lakását is megnézheti a régmúlt idők történelme iránt érdeklődő látogató. A hóhérlakás és környékének felújítására sikerrel pályázott a megye, a felújítást a közeljövőben megkezdik.

A középkori házat, melyben annak idején a városi hóhér lakott, ma már gerendákkal kell aládúcolni, hogy az emeleti hajlék a járókelők nyakába ne omoljon. A tervek szerint nemcsak biztonságossá, hanem attraktívvá is teszik majd ezt a helyet. Főként azzal, hogy a Miklós-börtönből egyenesen el lehet majd jutni a bakó otthonába, ahol a középkori zord idők hangulatába is belekóstolhatunk majd. A lakásból pedig közvetlenül a Hóhér-bástya és a Rodostói-ház udvarára nyílik majd átjárás, tehát a múzeumlátogató egy füst alatt megnézheti II. Rákóczi Ferenc törökországi házának másolatát is néhány korhű bútorával együtt. A három objektumot egy jól őrizhető, zárt épületegyüttessé alakítják, amely lehetőséget nyújt Kassa történelmének bővebb áttekintésére is.

A felújítás 24 millió koronába fog kerülni, a költségek egyharmadát Kassa megye állja, nagyobb része pedig uniós forrásokból származik.A meglévő épületek konstrukciós hibáinak kijavítása mellett lépcsők is épülnek a börtön és hóhérlakás, valamint a hóhérlakás és a bástyaudvar között. A mozgássérültek számára az épületen belül lift is lesz majd, így a Miklós-börtön számukra eddig elérhetetlen emeletét is megnézhetik végre. Pollák Róbert, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója úgy nyilatkozott, a 2009-es szezont már szeretnék a felújított részekben is kiállítással indítani. Darina Čižmárová, a megyei önkormányzat fejlesztésügyi főosztályvezetője szerint a napokban készül el a megye és a kormányhivatal közötti szerződés, az aláírás napjától számítva két év áll rendelkezésre a pályázat megvalósítására. A szakemberek nem tartják kizártnak azt sem, hogy esetleg a kutatás során leletekre bukkannak, melyek újabb adalékul szolgálhatnak a város történelméhez.

A 20. századig börtön volt

Nincsenek írásos bizonyítékok arról, hogy a Miklós-börtön névadója, Miklós hóhér valóban létező személy volt-e, neve csupán a kassai hagyományban él. A börtön épülete azonban a 17. századtól 1909-ig működött eredeti rendeltetésének megfelelően. Halálos ítéletet itt nem hajtottak végre, az épület csupán a kínvallatásra és a rabok őrzésére szolgált. Az elítélteket vagy a jelenlegi Immaculata-szoborcsoport helyén levő téren, vagy a városfalon túl, az Akasztóhegyen végezték ki a pallosjoggal rendelkező Kassán. (kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?