<p>Különleges időutazásra invitálja a látogatókat a párkányi városi múzeum, ahol hétfőn (május 12-én) 16 órakor korabeli plakátokból, cégérekből és hirdetésekből nyílik kiállítás.</p>
Régi idők reklámgrafikáiból nyílik kiállítás Párkányban
A 20. század első felének magyar reklámgrafikáit bemutató tárlat nemcsak a kor fogyasztási szokásait mutatja be, hanem bepillantást enged a kor emberének hétköznapjaiba is. A Régi idők reklámgrafikái című tárlat szervezője a párkányi városi múzeum és Réz Gyula nyugalmazott muzeológus, akinek magángyűjteményében a plakátok mellett sajtóhirdetések, prospektusok, árjegyzékek is szerepelnek. „A reklám a 19. században a nyomdatechnika rohamos fejlődésével bontakozott ki igazán. A reklámcélokat szolgáló nyomtatványok tervezése és kivitelezése az alkalmazott grafikai művészet egyik válfaja lett” – fogalmazott Réz Gyula. Az első illusztrált falragasz a 17. századból való. Az első litografált (kőnyomatos) plakát 1869-ben Franciaországban készült. „Az első magyarországi plakát megalkotója Benczúr Gyula festőművész, az Akadémia vezető professzora volt. 1885-be készítette el a Budapesten megrendezett Országos Általános Kiállítás plakátját” – magyarázta a magángyűjtő. A historizáló stílusban fogant plakátművészet a 20. század elején alkalmazott művészeti ággá fejlődött. Az 1920-as évek közepétől a magyar kereskedelmi hirdetések alkotói a kor kiváló művészei, Európa-szerte ismert festők, grafikusok és nyomdai szakemberek voltak. „A teljesség igénye nélkül Berény Róbertet, Bér Dezsőt, Bíró Mihályt, Bortnyik Sándort, Faragó Gézát, Földes Imrét, Gebhardt Tibort, Haranghy Jenőt, Kassák Lajost, Konecsni Györgyöt, Molnár C. Pált, Pólya Tibort, Sárossy Endrét, Somorjai Lászlót említhetné”– sorolta Réz Gyula.
A képes falragaszok – amelyeknek egykor fontos, közízlést formáló jelentőséget tulajdonítottak – a ma emberét megmosolyogtatják ugyan, de rádöbbentik arra is, hogy a közízlés változott, de a reklám célja változatlan maradt: kísértésbe vinni a fogyasztót.
A Reklámok a régi időkben című tárlat június közepéig látható a Vámház-köz 2. alatt található párkányi városi múzeumban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.