Régészeti feltárást folytatnak a galántai Esterházy-kastélynál

Galánta |

<p>Megkezdődött az Esterházy neogótikus kastély északi szárnya és a kastélyt körülölelő védett városi park felújítása. Jelenleg a régészeti ásatások folynak a kastély mellett.</p>

A felújítást célzó projektet tavaly novemberben nyújtotta be a városi hivatal az építésügyi és régiófejlesztési tárcához. A hárommillió euró értékű támogatásnak köszönhetően az északi szárnyban, az egykor gazdasági épületként funkcionáló részben egyebek mellett egy kiállítóterem kap majd helyet, a parkba új lámpák, térfigyelő kamerarendszer, öntözőberendezések, játszótér kerül. Jelenleg a beteg, elöregedett fákat távolítják el, valamint régészeti feltárás folyik az északi szárny mellett, ahol néhány évtizeddel ezelőtt a kastélyban székelő hivatalok szolgálatára építettek az összképbe enyhén szólva nem igazán illő garázsokat, amelyeket pár évvel ezelőtt bontottak le.

„A garázsok alapjait is el kellett távolítani, nehogy megsérüljenek a kastély maradványai. A mostani feltárás arra szolgál, hogy megállapítsuk, milyen épületmaradványok vannak a kastély körül, milyenek a méretei, valóban a negyedik sarokbástya maradványai találhatóak-e az északi szárny mellett” – nyilatkozott Takács Mihály, a Galántai Honismereti Múzeum régésze, a munka koordinátora. Műemlék révén a kerületi műemlékvédelmi hivatal minden földmunkára előírta a régészeti felügyeletet, jelen esetben, mivel bizton állítható, hogy vannak épületmaradványok az adott részen, elrendelték azok méreteinek megállapítását. A tervek szerint a galéria mellett teraszt alakítanak ki a bástya egykori alaprajzai szerint. „Lebontjuk az oda nem illő részeket, méréseket végzünk, geotextíliát teszünk a megmaradt falakra, majd visszatakarjuk földdel, és kaviccsal, ami lehetővé teszi a szellőzést. A felső réteg alatt jól látható egy téglából, különféle malterdarabokból álló réteg, egyértelmű, hogy ez a barokk kastély bontásából, a neogótikus átépítés során került oda. Valószínűleg akkor bontották le az említett bástyát is. A néhol egy méter vastag réteg fehér vakolatdarabokat is tartalmaz. Ezek az 1736-os átépítésnél kerültek ide. A vakolat alatt reneszánsz téglák, a tizenhetedik század első feléből származó építőanyagok vannak, amelyekből az eredeti kastélyt 1633-ban felépítették. Találtunk reneszánsz cserépkályha-töredékeket is. Mélyebben kőépületrészeket találtunk, megmunkált köveket, elsősorban homokkövet, ami arra utal, hogy az 1633-as építkezéskor már valamilyen épületből kibontott részeket használtak fel, az egyik kőből jól látszik, hogy ablakkeretből való” – mondta Takács Mihály. A megtalált köveket további vizsgálatra küldik, az eredmények hozzásegíthetnek a kastély helyén álló épület további feltárásához.

A Galántáról íródott monográfia szerint az első, megerősített védelmi funkciójú kastélyt 1550 és 1620 között építették. Megtudtuk, hogy a felújításra kerülő északi szárnyban is megvizsgálják, az adott épületrészben nincs-e valamiféle alagsor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?