Rászorulónak alanyi jogon járna

Nádszeg. Nemrégiben a munka-, szociális és családügyi minisztériumban is bemutatták azt a segélykérő jelzőberendezést, amelyet – elsőként az országban – Nádszegen szeretnének üzembe helyezni – tájékoztatta lapunkat Juhos Ferenc, Nádszeg polgármestere.

Amint arról már korábbi írásainkban is tudósítottunk, olyan, elsősorban házi gondozószolgálatra szoruló idős emberek által használható jelzőberendezésről – hangkommunikátorról – van szó, amely egyetlen gombnyomásra (a mindig kéznél levő, csuklóra erősíthető vagy nyakba akasztható, karóra nagyságú berendezés egyetlen gombjának megnyomásával) egy kihangosító berendezésen keresztül beszédkapcsolatot teremt a rászorulttal.

A nádszegi önkormányzat a magyar informatikai és hírközlési minisztérium támogatásával ajándékba kapott egy ilyen rendszert kiszolgáló diszpécserközpontot (ez a helyi Szent Erzsébet Szociális és Egészségügyi Központban van elhelyezve), továbbá két darab mobil „nyomógombos” berendezést is. Ahhoz azonban, hogy a Magyarországon már jól bevált és törvényileg is támogatott rendszert nálunk is kipróbálják, legalább félszáz ilyen berendezést kellene a diszpécserközpontra kapcsolva működtetni. Mivel egy-egy ilyen berendezés használatáért az ügyfélnek körülbelül havi ezer koronát kellene fizetnie, az érintettek egyelőre nem mutatnak érdeklődést iránta. A nádszegi önkormányzat ezért keresi a lehetőséget: legalább próbaidőben úgy működtethesse ilyen berendezéseket, hogy az a rászorulóknak ne kerüljön pénzébe. „Manapság mindenki pénzben gondolkodik, és első ránézésre a havi ezer korona soknak tűnik. Viszont ha ez az ezer korona életet menthet, egyáltalán nem sok” – mutat rá a lényegre a polgármester. Magyarországi példát is tud mondani arra, hogyan lehetne a rendszert támogatni: „Az a község, amely igényel ilyen rendszert, kap egy bizonyos támogatási összeget, amelyet kioszt a rendszert használó ügyfelek között. Évente személyenként 60-65 ezer forintos támogatásról van szó” – mondja Juhos.

A polgármester hangsúlyozta – és ezt projektként a szociális minisztériumba is benyújtotta – , hogy a rendszerrel kapcsolatban nemcsak kiadások vannak, hanem haszon is származik abból. Jelenleg a törvény havi 9200 koronát garantál a nyugdíjasotthonban élő idős emberek támogatására. Ebből az összegből a polgármester szerint legalább három személynek lehetne biztosítani a házi gondozószolgálatot úgy, hogy számára a hangkommikátoros jelzőberendezést ebből a támogatásból finanszíroznák. Persze, ezt csak olyan egyedül élő, idős emberek kapnák meg, akik esetében orvos igaazolná a rászorultságot. Magyarországon öt évig tartott, míg a jelzőrendszer támogatását törvénybe foglalták. Juhos Ferenc azt szeretné, ha nálunk ezt egy év alatt sikerülne elérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?