Pipatörténeti kiállítás nyílt Léván

SZÁZ I LDIKÓLéva. Rangot és tekintélyt sugározott egykor az értékes tajtékpipa, melynek díszítését, címerrel, vadászjelenettel való ékesítését is fontosnak tartotta annak tulajdonosa – derül ki a lévai Barsi Múzeum pipatörténeti kiállításán.

SZÁZ I LDIKÓ

Léva. Rangot és tekintélyt sugározott egykor az értékes tajtékpipa, melynek díszítését, címerrel, vadászjelenettel való ékesítését is fontosnak tartotta annak tulajdonosa – derül ki a lévai Barsi Múzeum pipatörténeti kiállításán. Novák Margaréta történész-régész, a kiállítás kurátora elmondta, nemzetközi pipakonferenciával kezdték a december 1-jéig látható kiállítást.

„Még 1999-ben kezdtem foglalkozni ezzel a témával, amikor családi látogatáson voltam a néprajzokutató kolléganővel a kassai származású, Endréden élő Miron Mihalič műgyűjtőnél. Vendéglátónknak értékes porcelángyűjteménye volt, otthona történelmi értékű bútorokkal volt berendezve, és gazdag pipagyűjteménye is volt” – mondta Novák Margaréta. Az első pipatörténeti kiállítást 2008-ban rendezték meg a Barsi Múzeum kiállítótermeiben. A nyitrai pipaklub tagjai már az első lévai kiállításon is ott voltak. Novák Margaréta később részt vett a pipaestjeiken és 2003-ban a pipaklub tiszteletbeli tagjává választották. „Egyfajta kapocs lettem az egyszerű pipatulajdonosok és a konferenciákat, kiállításokat, ismeretterjesztő és baráti találkozókat szervező szakmai körök tagjai között” – egészítette ki az elmondottakat Novák Margaréta. A lévai szakember sokat tanult a budapesti Ridovics Anna művészettörténésztől és számos kiállításon, szakmai találkozón vett részt. Az idei nemzetközi pipatörténeti konferenciára meghívta a múzeumokban dolgozó történészeket, a téma iránt érdeklődő gyűjtőket Szlovákiából, Magyarországról és Csehországból. Az első ilyen konferenciát 2011-ben rendezték meg Léván. A szervezők úgy gondolták, kétévente találkozhatnának, és az ötletet Ján Dano, a Barsi Múzeum igazgatója is támogatta. Megünnepelték az idén tízéves nyitrai pipaklub évfordulóját. A gyűjtők polgári társulásának munkáját Nyitra megye önkormányzata is támogatja. A Léván bemutatott 523 pipa a klub és a polgári társulás tagjainak gyűjteményéből származik. Pipatartók, dohánytárolók, szivarvágók is láthatók a nem mindennapi kiállításon. A látogatók megtudhatják, hogy kezdetben büntették a nőket a pipázásért. Megvesszőzték őket, ha nyilvános helyen pipázáson kapták őket.

„A pipakészítés különféle módjaival ismerkedhetnek meg a látogatók. Láthatják az amerikai rabszolga kukoricacsuhéból készítette a pipáját, elterjedtek voltak a fából készült pipák, a rangosabb férfiak porcelánból és üvegből készült pipákkal büszkélhedhettek” – árulta el Novák Margaréta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?