Párkányi fórum a hőszolgáltatásról: sokkolta a lakosokat a számla

Párkányi fórum a hőszolgáltatásról: sokkolta a lakosokat a számla
Párkány |

A december 16-án lezajlott fórumon az illetékesek minden eddiginél részletesebben és gazdasági összefüggésekben próbálták megmagyarázni az Enerbyt gázbeszerzési politikáját, valamint a hirtelen drasztikusan megemelt havi hőszolgáltatási díjakat is. De nem mondható, hogy a lakosok elégedetten távoztak.

Indulatoktól sem mentes, néha forrongó, olykor pedig szürreális jeleneteket produkáló lakossági fórum volt a párkányi kultúrházban december 16-án. Eugen Szabó polgármester (az Enerbyt távhőszolgáltató cégközgyűlésének elnöke), Szórád György, a cég ügyvezető igazgatója és Éder Olivér, a vállalat energetikusa részletesen és globális gazdasági összefüggéseket, valamint a jelenleg érvényes állami szabályozási környezetet figyelembe véve, piaci folyamatokat ismertetve magyarázta el a lakosságnak, hogy novemberben és decemberben miért kellett a panellakásokban élőknek durva előlegeket fizetniük a hőszolgáltatásért. Bár az illetékesek részéről a legfontosabb érveket lapunkban már korábban közöltük (lásd Szóráddal készült novemberi anyagunkat, valamint a távhőszolgáltatási botrányról írt cikkünket december tizedikén, továbbá a legutóbbi, december 13-ai önkormányzati ülésről szóló tudósításunkat is – a szerk.megj.), a fórumon sok új, lényeges dolgot is megtudtunk.

Kényszerítő körülmények

Szórád Györgynek a fórumon bemutatott prezentációjából többek közt azt, hogy békeidőben a gázárak rendben voltak, még úgy is, hogy fűtésidény előtt olykor megugrottak, de mindez nem okozott súlyos gondokat. 2021-ig a gázár viszonylag stabil volt. Ugyanakkor 2021 végén, még a háború előtt már megbolondultak a tőzsdei, világpiaci árak, 2022-ben pedig elképesztő módon drágult a gáz, mégpedig a négyszeresére annak, amennyiért azt normális körülmények közt a cég a gázbeszállítótól vásárolta. Ez látszott azokból a grafikonokból is, melyekben az igazgató a hőár mozgó részét és az idei piaci gázárakat hasonlította össze. Ezért is kényszerült 2022-re az Enerbyt arra, hogy egyrészt a hőár mozgó részének emelését kérje az ÚRSO-tól, másrészt pedig, hogy a hőszolgáltatás lakossági ára és a gáz ára közti különbséget a cég hasznából, azaz a villanyáram termeléséből származó pénzből fedezze. A lakosságtól előlegként befolyt pénz ugyanis már rég nem volt elég ahhoz, hogy az Enerbyt kifizethesse a gázszolgáltató felé elvezetett havi díjat. Azt pedig nem kockáztathatták meg, hogy leálljon a gázszolgáltatás, mert ez a fűtés- és melegvíz-ellátás leállását okozta volna. Az illetékesek szerint tehát egyáltalán nem arról van szó, hogy a lakosok pénzét elvesztegették, sőt, a gázárat nem is építették be a hő árába – de a helyzet egyre tarthatatlanabbá vált.

01

Döbbenetes havi gázszámlák

Ugyanis Párkányban júliusban és augusztusban még tragikusabb volt a helyzet, mert akkor úgy elszállt a gáz ára a világpiacon, és akkora volt iránta a kereslet, hogy az Enerbyt gázszolgáltatója a havi leszerződött áron felül több százezer eurót számlázott a városi cégnek. Az Enerbytnek pedig erre természetesen már nem volt pénze. Csak, hogy érzékeltessük, az Enerbyt addig havonta 200 ezer eurót fizetett a gázért, augusztusban viszont már 960 ezer eurót kért a gázszolgáltató. Ezt a cég nem tudta és nem is akarta kifizetni, a lakosságtól pedig nem akart erre kérni, már csak azért sem, mert az ÚRSO által megállapított hőár mindettől jóval alacsonyabb volt. A cégvezetésnek és a polgármesternek hosszas tárgyalások után és az ÚRSO-nál, azaz a regulációs hivatalnál történt közbenjárása után sikerült ésszerű kompromisszumot elérnie, már ami az elviselhető havi gázárelőleget illeti, és sikerült meggyőzniük a hivatalt is, a számlák alapján, hogy ezek az előlegek reálisak. Mindennek következményeképp azonban kénytelenek voltak az ÚRSO-tól új ármegállapítást kérni a hőár mozgó részére (ezt október 17-ei döntésében maximális áron 0, 1795 euróban állapította meg a hatóság, kilowattóránként – a szerk. megj.), a novemberi és a decemberi lakossági hőár-előlegeket pedig az Enerbyt kénytelen volt megemelni. A fórumon az illetékesek viszont hangsúlyozták, hogy az éves elszámoláskor épp a történtek miatt két időszakot számolnak majd el a lakosság felé, mégpedig január elsejétől október 18-ig és október 18-tól december 31- ig. Lakossági havi hőáremelés pedig a továbbiakban nem lesz, mert végre a kormány is lépett és januártól szabályozni fogja a lakossági hőárat a lakásokban is, mégpedig maximum 199 euróban – megawattóránként, a mozgó és a fix árrészt is beleértve.

Felháborodott lakosság

A fórumon részt vevő lakók közül többen is panaszkodtak a novemberi és a decemberi számlákra, sokkolta őket a hőár drasztikus emelése. Mivel szerkesztőségünk nem ügyfélszolgálat és számlaintéző kioszk, ezért minden észrevételt itt és most nem idézünk. Miként – terjedelmi okokból –, arra sem térünk ki, hogy kinek, mekkora lakásban és kinek a kezelésében levő lakásában milyen összegek szerepeltek a novemberi és a decemberi számlákon. Mert a lakásszövetkezet kezelésében lévő és közvetlenül az Enerbyt kezelésében lévő lakások közt is különbségek voltak az emelésben – azonban mindebben több más tényező is közrejátszik, nem csak a hő ára. Az biztos, hogy a hőár lakásokra történő lebontásában egyrészt a mérőműszerek által rögzített fogyasztást is figyelembe veszik, valamint a lakás alapterületét is. Ráadásul azt is, hogy az egyes lakótömbök maguk milyen arányban veszik ezt figyelembe a számításkor. Ugyanis ezt az adott lakótömbök maguk döntik el, a kettő közti beszámítási arányt. Arra viszont rengetegen panaszkodtak, hogy Párkányban országosan is nagyon drága a hőszolgáltatás, továbbá az illetékesek későn léptek és még későbben tájékoztatták a gondokról a lakosságot. Voltak, akik egyenesen választási csalásról beszéltek, mondván, hogy ha ez az emelés november előtt derül ki, akkor nem biztos, hogy a polgármestert újra megválasztották volna. Eugen Szabó minderre úgy reagált, még ha ő távozna is, ezzel a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás gondja nem oldódna meg. A város és a cég vezetése pedig felelősen és komolyan dolgozik a helyzet megoldásán, eddig is úgy dolgozott. Ami pedig a drasztikus drágulást illeti Párkányban, az illetékesek szerint félrevezető és helytelen az állítani, hogy az Enerbyt a legdrágább. Mert több más szolgáltató is emelte az árakat, jövőre több más szolgáltató is még magasabb árakkal készült, ráadásul egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan milyen hátterű és milyen fűtőanyagot használó szolgáltatókról van szó, és azok hány embert szolgálnak ki és milyen műszaki állapotú lakásokban, lakótömbökben fűtenek. Mindezekben tehát nem lehet általánosítani. Az viszont biztos, hogy a város nem tud külön pénzügyi támogatást adni a fűtésre és a meleg vízre a szociálisan hátrányos helyzetű vagy kispénzű lakosoknak.

Az Enerbyt ügyével mindenesetre a szerdai, december 21-ei rendkívüli önkormányzati ülésen is foglalkoznak majd. Olvasóinknak arról is beszámolunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?