<p>Az Ung-vidéki település központjának nagyrészt európai uniós támogatásból finanszírozott rekonstrukciója kapcsán az utóbbi időben megszaporodott lakossági panaszok miatt a város vezetése Nagykapos honlapján tájékoztatást tett közé, hogy így próbálja meg tisztázni a munkálatok elvégzésével kapcsolatos félreértéseket.</p>
Panaszáradat a „félbehagyott“ járdafelújítások miatt
Nagykapos még 2010-ben az építésügyi és régiófejlesztési minisztériumtól nyert vissza nem térítendő támogatást a hamarosan befejeződő fejlesztés elvégzésére. Az 1 324 860 euró összköltséggel megvalósuló beruházás költségeinek 85 százalékát az európai uniós támogatásból fedezik, a kiadások 10 százalékát az állami költségvetésből nyert hozzájárulásból fizetik, így a településnek csupán az 5 százalékos önrészt kell állnia. Ebből a pénzből a tervek szerint felújíttatják a járdákat a Fábry utca és a Hviezdoslav lakótelep közötti szakaszon, majd az utak burkolatcseréjére kerül sor, és az említett részt akadálymentesítik. Ugyanitt a régi parkolókat modernizálják, valamint újakat alakítanak ki, a városi parkot revitalizálják, új buszmegálló épül, a területre köztéri szobrok kerülnek, a település ezen részén felújítják a közvilágítást, valamint biztosítják a nyilvános internet-hozzáférési lehetőséget is.
Ifj. Gyimesi György, a Nagykaposi Városi Hivatal vezetője lapunknak elmondta, az elmúlt hetekben a helyiek közül egyre többen nehezményezték, hogy a felújítások ésszerűtlenül valósulnak meg, azaz csak bizonyos járdaszakaszokon folynak, míg másutt, kifejezetten rossz állapotban lévő közterületeket pedig egyáltalán nem érintenek. A „félbehagyott“ munkálatok kapcsán a honlapon megjelentetett tájékoztatóban a polgárokat arról informálták, hogy az európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztéseket csak olyan területeken végezhetik el, amelyek vagy a város tulajdonát képezik, vagy azok használati jogát minimum öt évre a település birtokolja. Magántulajdonban lévő ingatlanok felújítására állami vagy uniós forrás nem igényelhető, a tulajdonosokkal való megállapodás hiányában pedig ésszerűtlen és törvénytelen lenne közpénzekből finanszírozni ilyen beruházásokat. Mivel a település vezetése korábban szerette volna elejét venni a mostanihoz hasonló helyzetek kialakulásának, a városszépítő projekt elkészítése előtt megpróbált egyezséget kötni az érintett járdaszakaszok alatti földterületek tulajdonosaival. Néhány személlyel nem sikerült megállapodniuk, de olyanok is voltak, akik egyáltalán nem reagáltak a megkeresésekre. A hivatalvezető tájékoztatása szerint néhány járdaszakasz felújítását most csupán a rendelkezésre álló támogatás pénzügyi kereteinek végessége miatt nem tudják elvégezni, ezen közterületek modernizálására - saját források felhasználásával - a jövőben az önkormányzati testület által jóváhagyott ütemterv szerint kerül sor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.