Nagyszombat/Galánta. A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat a megyei költségvetésből ötmillió koronát különített el olyan stratégiai programok kidolgozására, amelyekkel a megyén belül kialakult kistérségek pályázhatnak régiófejlesztési támogatásra az Európai Unió Leader programja keretében.
Pályázz, hogy pályázhass!
„A Leader programot a mezőgazdasági minisztérium védnöksége alatt hirdetik meg – nagy valószínűséggel 2008 tavaszán. Egyelőre a 2007 és 2013 közti időszakban felhasználható támogatások 2,5 százalékáról, azaz mintegy 2,4 milliárd korona támogatásról van szó, ám ez az összeg még egészen öt százalékig növekedhet. Ez mindig az éppen hatalmon lévő kormánytól és a minisztériumtól függ – véli Zsille. Lényeges, hogy a régiófejlesztési minisztérium Szlovákia településeit két részre, két pólusba osztotta: az innovációs és a kohéziós csoportba. Amelyek ezekbe tartoznak, azok majdnem minden területen pályázhatnak uniós támogatásra. Sajnos, azok a települések, amelyek nem kerültek ide, a 2007 és 2013 közti támogatásoktól teljesen elesnek.“
A Galántai és a Vágsellyei járásban a települések nagy részét egyik pólusba sem sorolták be, tehát a fejlődésük leállt. Zsille úgy véli, a Leader program az egyedüli, amelyen keresztül segíteni lehetne e településeknek. A képviselő a támogatás megszerzésének módját is ismertette. „Egy kistérséget alkotva, saját céljaikat meghatározva lehetőség van arra, hogy egy 100-150 milliós keretből támogatást nyerhessenek. A Leader programnak ugyanis az a feltétele, hogy annak keretében csakis kistérségek pályázhatnak. A mikrorégiót pedig a kataszterüket tekintve egymással határos települések alkothatják, vagyis egy, összefüggő területet kell alkotniuk. A kistérségnek legalább 15 ezer lakost kell magába foglalnia, de 20 ezernél nagyobb lélekszámú település nem tartozhat bele. Tavaly októberben a Fórum Régiófejlesztési Irodával és a Regionális Fejlesztési Ügynökséggel közösen Kvarda József közigazgatásért felelős Nagyszombat megyei alelnök révén megszólítottuk a megyei elnököt, hogy komolyan kellene foglalkozni ezzel a kérdéssel. Hiszen nemcsak a magyarlakta járásokban, hanem a szenici (Senica), a szakolcai (Skalica) és más, szlovákok lakta járásokban is kevés lehetőségük van a településeknek a további fejlődésre – tájékoztatott Zsille Béla. – Sikerült olyan megállapodásra jutni, hogy a megye igyekszik támogatást nyújtani, és a 2007. évi költségvetést már úgy fogadtuk el, hogy a megye ötmillió koronát különít el annak támogatására, hogy ezek a mikrorégiók pályázhassanak a Leader program keretében.”
Az uniós pályázat feltétele, hogy csak olyan mikrorégió indulhat, amely már rendelkezik kidolgozott stratégiai tervvel. E terv pedig tartalmazza a kistérséghez tartozó települések főbb fejlesztési terveit. Ebbe a turizmustól a műemlékvédelemig és a templomfelújításig sok minden beletartozik, még a mezőgazdasági vállalkozók támogatása is. A Dunaszerdahelyi és Galántai járásban már megalakult egy-egy mikrorégió, a Dudvág Kistérség és a Termál Kistérség, és a megyében összesen öt ilyennek kellene működnie.
„A legutóbbi megyegyűlésen elfogadtunk egy pályázati kiírást, amelyben a mikrorégiók pályázhatnak támogatásért a stratégiai terveik kidolgozásához” – tájkoztatott a képviselő. A pályázatok június 20-ig nyújthatók be. Közelebbi információkat a megyei hivatal www.trnava-vuc.sk honlapján szerezhetnek az érdeklődők. A megyétől elnyerhető támogatásból a kimutatásokat, felméréseket, az anyag feldolgozását végző belső munkaerő alkalmazását, valamint a külső szakembereket és az ezzel kapcsolatos kiadásokat lehetne megfizetni. Az egyes mikrorégióknak pedig ki kell alakítaniuk egy belső szakembergárdát, amely ezeket a dolgokat készíti, és szerződésben egy külső szakértőt kell majd kiválasztaniuk, aki tanácsokkal szolgál, valamint felügyeli a stratégiai terv kidolgozását. Egy külső szakértő több mikrorégiót is felügyelhet. A megye úgy döntött, a leendő belső szakembereket megpróbálja kiképezni, s e célból júniusban és júliusban két-háromhetes tanfolyamokat szerveznek az érintettek számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.