Az országban másodikként szombaton kinyitott a Thermal Corvinus Nagymegyeren. Križan Tibor igazgató abban bízik, hogy egy jó szezonnal kipótolható a 85 napos kényszerszünet miatti gazdasági kiesés.
Óvatosan, de elindult a strandszezon Nagymegyeren
Óvatos nyitás, visszafogott érdeklődés, egymásnak ellentmondó szabályok, így is jellemezhetnénk az elmúlt öt napot, amióta nyitva van az ország harmadik leglátogatottabb fürdője. Most érdemes annak elindulni, aki elkerülné a tömeget, és relaxálna a medencékben.
Gyors változások
Križan Tibor a termálfürdőt és aquaparkot üzemeltető Thermal kft. igazgatója a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, hogy ahogy márciusban egyik napról a másikra kellett bezárni a fürdőt, a múlt szerdai bejelentés után szinte ugyanilyen sebességgel nyithattak volna a strandok, de a gyakorlatban több idő kell az előírások teljesítésére. Nagymegyeren már május közepe óta várták a válságstáb enyhítését, ezért is nyitottak ki szombaton.
„Nehéz volt a kezdés, kevés idő jutott a felkészülésre. Ideális esetben 8-10 nap kell arra, hogy újrainduljon az aquapark”
– nyilatkozta az igazgató.
Részben ez az oka annak, hogy néhány medencében csak a hét közepén engedélyezték a fürdést, eddig tartott bevizsgáltatni a vizet. Szerdától 5 400 négyzetméteres vízfelületet élvezhetnek a látogatók, ennek 35 százaléka egész évben használható.
Križan Tibor igazgató
Élvezik a strandot
Križan Tibor azt is elmondta, hogy továbbra is nagy az érdeklődés a fürdő iránt. „Lassabb felfutásra számítottunk, és így is történt, sokan még ismerkednek a helyzettel, de fontos leszögezni, hogy nagyon fegyelmezettek a látogatóink” - folytatta az igazgató utalva a közegészségügyi előírások betartására, a hétvégén még a maszkviselés is kötelező volt, az újabb enyhítések után csak a beltérben kell a szájmaszk, és a csoportok közötti távolságtartásra is ügyelnek. Az aktuális szabályozásokról is sokan érdeklődnek.
A fürdő vezetője hangsúlyozta, hogy pozitívak az első benyomások, a vendégek örülnek az új kikapcsolódási lehetőségnek. Annak, aki csúszdázni is szeretne a nagymegyeri fürdőben, egyelőre várni kell, a vízi attrakciók, így a csúszdák üzemeltetésével kapcsolatban sem született egyelőre világos döntés.
Ebből is él a város
Az érdeklődés fokozatos fellendülését Marta Vargová a Nagymegyeri Szállásadók Szövetségének tagja is megerősítette. Vargová rámutatott, hogy elsőként a kis- és közepes szállásadóknál indul be a szezon, a nagyobb szálláshelyek ugyanis inkább az utazási irodákkal vannak kapcsolatban.
„A szállásadók is igyekeznek támogatni a fürdőt, anyagilag, illetve morálisan is”
– mondta a 2007-ben megalakult szövetség tagja.
Megalapozott a bizalom, az 1974-ben megnyitott fürdőt működtető kft a város tulajdona. A közel kilencezer lakosú Nagymegyeren 346 szállásadó 4 273 vendégágyat kínál az ide érkező turistáknak.
Marta Vargová, a Nagymegyeri Szállásadók Szövetségének tagja
Nyolcvan embert alkalmaznak az aquaparkban, a nyári szezonban pedig további negyven személynek adnak munkát. Ezen kívül a Thermal Corvinus területén üzemelő 45 szolgáltató további száz embert foglalkoztat. A fürdő tájékoztatása szerint évente mintegy 15 millió eurót költenek el a turisták Nagymegyeren.
Tetemes károk
Tavaly rekordévet zárt a fürdő, soha nem csobbantak még annyian Nagymegyeren, mint 2019-ben. Több mint 714 ezer belépőt adtak el, és 354 ezer vendég szállt meg a kisvárosban. Križan Tibor bízik abban, hogy egy erős szezonnal még kipótolható az elmúlt 85 napban felhalmozott veszteség. Becslések szerint a március 13-tól június 6-ig tartó időszakban 830 ezer euró bevételtől esett el a fürdő. Az önkormányzat is próbált mentőövet dobni a Thermal kft.-nek, folyamatban van a 200 ezer euró értékű hitel folyósítása és a bérleti díj befizetését is egy évvel elhalasztották. Tavaly március és június között már több mint százezer vendéget fogadtak, idén azonban csak a szlovák junior úszóválogatott mártózhatott meg a vízben.
Pancsolás helyett szigorú edzés
Nem csak a termálvíz szerelmeseinek életét keserítették meg a korlátozások, hanem az élsportolókét is, akik egyik napról a másikra felkészülési helyszín nélkül maradtak. A komáromi Delta Klub kérésére a Dunaszerdahelyi Járási Regionális Közegészségügyi Hivatal engedélyével a fürdő 25 méteres úszómedencéjében készülhettek az ifjú tehetségek Knihár Mihály edző vezetésével.
Knihár Mihály, a szlovák junior úszóválogatott személyi edzője
Knihár elmondta, megrázó volt számukra, amikor minden uszoda bezárt, de ahogy két éve, a komáromi uszoda felújításakor, úgy most is segítséget kaptak Nagymegyeren.
„Minden előírást betartottunk, csak egyéni edzésekre volt lehetőség. Az úszók azt mondták, hogy jól érzik magukat, gyors a medence és jók az emberek” – összegezte a tapasztalatokat Knihár Mihály.
A szakember méltatta a fiatal úszókat, és elmondta, a következő hónapokban még sokat hallhatunk Alex Kušíkról, aki az ország legjobb junior úszója, és a tehetséges Szász Miriamról.
Ki támogatja a hazai idegenforgalmat?
Križan Tibor nehezményezte, hogy a központi intézkedések között nincs szó az aktív idegenforgalom támogatásáról. Az utazási irodák, amelyek az ún. passzív idegenforgalmat támogatják kapnak segélyt az államtól, azok viszont, akik a külföldi turisták szlovákiai üdültetésével foglalkoznak, mint például a fürdők, nem kapnak támogatást. A korlátozások feloldásával, és a járványügyi helyzettel összefüggő bizonytalanság nem kedvez az üdülések előtervezésének, ugyanakkor a pozitív tapasztalatok kedvezően hatnak a keresletre.
„Ha valaki jól érzi magát nálunk, akkor később is visszatér. A turisták szívesen adják tovább a pozitív élményeket, így terjesztik a fürdő jóhírét” – zárta az igazgató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.