<p>Harmadik éve csatlakoznak a Magyarok Kenyere jótékonysági programhoz a Gazda Polgári Társulás égisze alatt a felvidéki gazdák, akik idén már több mint 8 tonna gabonát adományoztak a nemes célra: az összegyűjtött búzából őrölt lisztet rászoruló magyar családokhoz, gyerekeket segítő szervezetekhez juttatják el.</p>
Összeöntötték a búzát a magyarok kenyeréhez
Csütörtökön a gútai Magyar Asszonyok Ligája által működtetett tájház udvarán öntötték össze és áldották meg a Felvidéken összegyűjtött búzát. „Jó érzés, hogy évről évre egyre többen csatlakoznak a kezdeményezéshez, míg 2015-ben másfél, tavaly már 8 tonna búza gyűlt össze, és idén túllépjük a 8 tonnát – mondta Pikáli Róbert, a program hazai koordinátora. – Pozsonytól Nagykaposig minden régióból érkeztek felajánlások, külön megemlíteném, hogy a nagykaposi Erdélyi János Alapiskola diákjai is gyűjtöttek 500 kilogramm búzát a rászorulóknak. A búzát Gútán őrültetjük meg, ebből a lisztből sül az augusztus 20-i kenyér, a többi lisztet pedig, ahogyan tavaly is, kárpátaljai, valamint hazai gyerekotthonoknak, jótékonysági szervezeteknek adjuk.” Egy zsák búzát eljuttatnak Összeöntés Ünnepére, amelyet augusztus 13-án a Veszprém megyei Nemeshany településen rendeznek meg, ahol jelképesen egyesítik a Magyarországról és a határon túli területekről felajánlott búzát.
A Magyarok Kenyere program Korinek László kezdeményezésére 2011-ben indult. „Én csak egy kenyeret akartam sütni, de már az első felhívásra 9 tonna búza gyűlt össze – szólt az egybegyűltekhez a felvidéki gyökerű Korinek László. – A lisztet a gyerekotthonokat működtető Böjte Csaba testvérnek ajándékoztuk, aki akkor azt mondta: ezt a lisztet magyar szóra és gyermekmosolyra fordítják. Az elmúlt években már évi 60 tonna liszttel tudtuk őket támogatni, de küldünk lisztet a Vajdaságba és a Kárpátaljára is” – tette hozzá.
Augusztus 20-án Pécsen, a Központi Kenyérünnepen sütik meg a Magyarok Kenyerét, amely a Kárpát-medencei összefogás jelképe: az összegyűjtött búzából őrölt liszthez a só az erdélyi Parajdról, a víz Kárpátaljáról, a Tisza forrásától, míg a kovász Horvátországból, a legdélibb magyarlakta területről érkezik (tavaly Gúta adta a kovászt).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.