Érsekújvár. Április derekán új vezetés került az Érsekújvári Járási Rendőrkapitányság élére Daniel Zahorák igazgató és Szórád György igazgatóhelyettes személyében. Mindketten hangsúlyozták, ezúttal szó sincs úgynevezett „politikai posztokról”.
Összehangolt harc a bűnözők ellen
Milyen konkrét változásokra került sor a járási rendőrkapitányságon, és melyek érintik közvetlenül a lakosokat?
Elsősorban ki kellett küszöbölnünk egy komoly hibát. A rendőrségen korábban nem minden osztályon alkalmaztunk egyforma mércét. Az Érsekújvári Járási Rendőrkapitányságon jelenleg három ember ellen folyik eljárás korrupció gyanújával. Egy esetben felmondott az illető, és elköltözött a városból. A rendszámtábla soron kívüli kiadása volt az intézményünkben tapasztalt korrupció egyik táptalaja. Az emberek – ha sürgős elintéznivalójuk volt – rendszerint kerestek egy ismerőst a rendőrségen, akin keresztül megpróbálták soron kívül elintézni az ügyeiket. Úgy gondoljuk, a rugalmasabb ügyintézéssel elejét vehetjük a fizetett sorban állók megjelenését a rendőrségen. Szerdán délután előnyt élveznek, kedden pedig egész délelőtt a kisgyermekes családok ügyeit intézzük a hivatal útlevélosztályán. Ügyfeleinknek azt tanácsolom, ne korán reggel, inkább kicsit később keressék fel a hivatalt, hogy elkerüljék a reggeli „csúcsot”.
Az érsekújvári lakosok ősztől újabb változásokat is megtapasztalhatnak a rendőrségen…
Október elsejétől megváltozik a bűnügyi osztály felépítése. Összevonunk nyomozó csoportokat, és munkatársaink külön foglalkoznak az autólopásokkal, a drogügyekkel, stb. Változások várhatók az egyik nyomozói és mindkét vizsgálati osztályunkon. Az eddigi vezetők munkájával és a szóban forgó osztályok működésével nem voltunk elégedettek. Látványos javulást várok idővel nem csak az autólopások, az erőszakos és gazdasági bűncselekmények – csalások, visszaélések felderítettsége – hanem a rendőri fellépés határozottsága és keménysége terén is. Megtettük az első lépéseket a korrupció megakadályozása érdekében, ügyfélfogadó napokon 7.30-tól 12 óráig folyamatosan négy ablaknál várják az ügyfeleket a munkatársaink úgy, hogy a várakozási idő lehetőleg ne haladja meg a 45 percet. A rendőrség alkalmazottai mostantól csak ügyfélfogadási időben foglalkozhatnak az ügyfelekkel; a rendszámtáblákat is sorrendben kell kiadni. Rossz tapasztalataink voltak az úgynevezett kiváltságos rendszámtáblák kiadásával, mint a 100, 111, 200, 202, 222, 300 vagy a 666, 999-es számok. Tábla kerül a rendőrség előcsarnokába, ahol figyelmeztetjük az ügyfeleket, jelezzék, ha valakinek az ügyével soron kívül foglalkoznak. Hamarosan bevezetjük a sorszámok kiadását. Sorszámokat azoknak adunk, akiket az ebédszünet miatt csak a délutáni órákban tudunk fogadni. Ezek az ügyfelek korábban az épület előtt várakoztak, most a sorszámmal a zsebükben elintézhetik ügyes-bajos dolgaikat a városban, majd 13 órától visszatérhetnek a hivatalba. Egész napos sorsszámot egyelőre nem tudunk kiadni.
Milyen hiányosságokat tapasztalt továbbá a rendőrségen?
A drogfogyasztás, az ehhez kapcsolódó drogforgalmazás társadalmi probléma, amit a rendőrség segítség nélkül sosem fog tudni megoldani. Ezen a téren nagyon rossz a helyzet a városban. A többi járásban is hasonló problémákkal küszködnek, de valahogy mindenki hallgat erről. Sajnos, hiányosnak mondhatók a rendőrségen dolgozók droggal kapcsolatos ismeretei, és a különféle ajzószereket fogyasztók szokásairól sem tudnak sokat. A fiatalok között egyre több a „menő”, gazdag gyerek, akinek a szülei mindent meg tudnak venni. Annyi zsebpénzt kapnak, hogy gond nélkül hozzájutnak a droghoz. A fiatalok érdekében folytatunk megelőző és felvilágosító tevékenységet az iskolákban, a közterületeken pedig szúrópróba-szerű „látogatásokat” teszünk majd.
Érsekújvár mint drogellátó
Szórád György elmondása szerint a diszkók, szórakozóhelyek, kávézók mind-mind törzshelyei lehetnek a drogüzéreknek. „Az Érsekújvári járás ma már néhány közép-szlovákiai város drogellátójaként ismert. Szerencsére nemcsak a városban, hanem néhány környékbeli településen is sikerült lefülelnünk a drog előállításával és a terjesztésével foglalkozó személyeket, csoportokat. Bánkeszin és Farnadon komoly fogásaink voltak az elmúlt időszakban. Azok a lakók, akik úgy érzik, hogy a szomszédságukban gyanús dolgok történnek, elsősorban arra figyeljenek sok vizet használ-e el az illető, és terjeng-e a lakása, műhelye körül valamilyen különös, jódos szag. Ha ilyesmit tapasztalnak, jelentsék a rendőrségen. Azt a személyt, akit drogeladáson sikerül rajtakapnunk – ha fiatalkorúnak árulja a szert – akár húsz év szabadságvesztésre is ítélhetik” – tette hozzá Szórád. (száz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.