Önkormányzat és iskola

Taksony. Önkormányzat és iskola címmel szerdán a községben az oktatásügy gondjairól szerveztek konferenciát a Galántai és a Vágsellyei járás iskola- és óvodavezetőinek, valamint polgármestereinek részvételével.

Taksony. Önkormányzat és iskola címmel szerdán a községben az oktatásügy gondjairól szerveztek konferenciát a Galántai és a Vágsellyei járás iskola- és óvodavezetőinek, valamint polgármestereinek részvételével.

Szigeti László államtitkár az oktatásügyet érintő új törvényekkel kapcsolatos tudnivalók mellett egy friss változásról is tájékoztatott. Elmondta, hogy 2004-től 712 állami alkalmazottat fizetnek majd közoktatási hivatalnokként, ám míg az előző tervek szerint ebből 184 helyet szántak a kerületi tanügyi hivatalokba, a többit pedig az önkormányzatok által létrehozandó regionális vagy körzeti tanügyi hivatalokba, egy e héten hozott új döntés értelmében 284 személy kap helyet a kerületi tanügyi hivatalokban, és ennyivel kevesebbet „engednek át” az önkormányzatoknak. Az államtitkár figyelmeztette az önkormányzatokat, hogy mindenképpen hasznos lesz, ha összefogással létrehoznak egy-egy körzeti tanügyi hivatalt, különben minden kisebb problémával a kerületi tanügyi hivatalhoz kell majd fordulniuk. Több jelenlévő is megemlítette, hogy a Nagyszombati kerület székhelyén a magyar oktatási intézmények nem igen számíthatnak szíves fogadtatásra. Az oktatásügy finanszírozásáról szólva az államtitkár elmondta, hogy a fejkvóták pontos összegéről egyelőre nem lehet beszélni, az azonban bizonyos, hogy ahol sok gyerek van, ott sok pénzt kapnak, ahol kevés, a pénz is kevesebb lesz. Ez a kisiskolák létét veszélyezteti, és azzal is számolni kell, hogy ha egy településen kevesebb a gyerek, a tanulóknak onnan a szomszédos község nagyobb iskolájába kell majd járniuk.

Bíró László, a Galántai Járási Hivatal elöljárója előadásában az oktatásügy finanszírozásával foglalkozott. Egyebek mellett azt is elmondta, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben az iskoláknak már nem kell év végén sürgősen elkölteniük az adott évre kapott pénzt – ha ugyan marad –, hanem azt a következő év költségvetésébe is átvihetik. További lényeges újdonság, hogy az iskolának a következő három évben meg kell kapniuk az egy főre jutó támogatás előző évi összegének legalább a 95 százalékát, még akkor is, ha az új törvény alapján ennél kisebb összeg járna.

Pék László egyebek mellett arra mutatott rá, hogy a Galántai járás legtöbb településén a magyar lakosság részarányának mérséklődésénél is nagyobb mértékben csökken a magyar iskolába íratott gyermekek száma.

A találkozón Takács Erika, a nagyfödémesi alapiskola igazgatónője és Vankó Terézia deáki óvodaigazgató, az SZMPSZ Óvodapedagógiai Szekciójának elnöke az önkormányzatok és a nevelési, illetve tanintézmények közti problémákról adott elő. Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója arra intett, az oktatásügy reformját nem szabad csak a pénzügyeken keresztül nézni, és felhívta az önkormányzatok figyelmét a helyi oktatási program kidolgozásának fontosságára is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?