Önkifejezés a tánc nyelvén

A néptánc nem csak hobbi és nem csak művészet. Életforma. Tartozás egy közösséghez, tartozás a gyökerekhez, a magyar kultúrához.

Egészséges életmódra nevel, kondícióban tart, esztétikai élményt nyújt, megtanít az önkifejezésre a tánc nyelvén. Aki mindezt amatőr táncegyüttesben, ám profi szinten műveli, eljuthat az évente Budapesten megrendezett Néptáncantológia elnevezésű seregszemlébe, ahol csak a legjobbak mutathatják meg tánctudásukat, koreográfiájukat.

Szlovákiából tavaly csak a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes bizonyult méltónak arra, hogy a nagyjából száz jelentkező közül bekerüljön a 14 kiválasztott produkció közé. A Néptáncantológia 2007 gálaműsorát a Budapesti Operettszínházban tartották februárban.

Az Ilosvai Néptáncegyüttes két koreográfiával pályázott tavaly. A tánccsoport nemcsak arra lehet büszke, hogy már ötödször sikerült részt vennie a rangos seregszemlén, hanem arra is, hogy koreográfusai, a Kupec házaspár, Andrea és Mihály kapta meg a művészeti vezetőnek járó díjat. Ezt az elismerést egy évtizede mindig a legjobb koreográfus kapja többéves munkája értékeléseképpen, és határon túli szakembert eddig még sosem díjaztak.

Kupec Mihály nyolcéves kora óta táncol az Ilosvaiban, kamaszként lett az együttes koreográfusának asszisztense, a katonai szolgálata után hazatérve pedig a leköszönő koreográfus helyére lépett. Ezt a feladatot 1993-tól látja el, feleségével, Andreával együtt. Fő feladatának a közösség összetartását, a szakmai szint megtartását és emelését, az Ilosvai által képviselt táncstílus átadását tartja. Tapasztalata szerint a magyarországi koreografálási mód zsákutcába futott, magára találásában a felvidéki együttesek munkája segíthet, leginkább az Ifjú Szivek és az Ilosvai koreográfiái. Itt még autentikus a népi tánc színpadra vitele, nincs erőszakos térforma-építés, a régi hagyományokat a maguk természetességében viszik színre. „Nálunk még él ez a kultúra, tudunk beszélni azokkal, akik a faluban táncolták ezeket a táncokat. Tudjuk, mit éltek át közben, érzéseiket hogyan öntötték formába a táncmotívumok segítségével” – magyarázza Kupec Mihály. Néptánc iránti lángolásának talán legékesebb bizonyítéka az, hogy harmincon túl, a társulat legidősebbjeként tanulásra adta a fejét, táncművészeti főiskolára jár, hogy a színvonalat tovább emelhesse néptánccsoportjában. A 15-20 főnyi csoport fiatalítására pedig a napokban tartott tagtoborzást a Nagyida környéki településeken, ahol akadt is vagy húsz jelentkező, aki szintén hajlik a tánc nyelvén való önkifejezésre. Mert a tánc fejleszti az agyat, koordinálja a testet, magabiztosságot ad. És valahová tartozást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?